Nikdy predtým nestála na stupňoch víťazov ani pri Svetovom pohári – a náhle s vysokým štartovým číslom 26 získala olympijské zlato v super-G. Všetci už gratulovali vedúci Rakušance Veithové, ale potom sa prořítila tratí ona. A vyhrala.

O jedinú stotinu sekundy!

“Môžete mi niekto povedať, čo sa to deje?” Pýtala sa za cieľom Ledecká.

A všetci ostatní s ňou. Zo sobotňajšej českej zlatej jazdy sa stal hit, ktorý podporuje veľa detailov; Treba to, že je dcérou známeho speváka Janka Ledeckého a vnučkou hokejového šampióna Jana Klapač.

Ledecká si s pierkom vo vlasoch došla pre šokujúce zlatú medailu. Už to, že ako prvá žena štartuje na jednej olympiáde v dvoch rôznych športoch, je prelomové.A najlepšie na tom je, že by v sobotu mohla získať ďalšie zlato – na snowboarde.

víťazku. Slovenská lyžiarka Ester Ledecká v cieli olympijského superobrovského slalomu, v ktorom vybojovala senzačný zlatú medailu.

Ledecký už teraz sponzorujú firmy ako Coca-Cola, Visa či Adidas, má potenciál stať sa jednou z najväčších športových hviezd krajiny. A rozhodne je tvárou ako obyčajný úspešné olympiády. Česko získalo šesť medailí, naposledy bronz rýchlokorčuliarky Karolíny Erbanová. Nad všetkými však čnie jej triumf z ríše snov.

Talent, úkaz, ťahúň

Zo všetkých slov , ktorá okolo nás v ten bláznivý zlatý deň zaznela, mi nakoniec prídu najvýstižnejšie táto.Predniesol je večne usmievavý servismanov Petr Kouřil nazývaný Olsen: “Ako poznám Ester, ona ešte neskončila.”

Pretože ak pre niekoho neexistujú limity, je to práve 22-ročná Češka, ktorá šokovala olympiádu.

Otázka je jasná. Ako sa toto môže stať?

“Ester, vďaka, že to s tebou môžeme prežívať,” hovoril Ondřej Bank, jej lyžiarsky kouč. “Bolo to neuveriteľné. Ale vždy je všetko možné. ”

Za podmienky, že máte k ruke niekoho úplne mimoriadne. Ester Ledecký.

Ja by som na to nemal

Základy jej príbehu už pozná väčšina krajanov. Dcéra muzikanta Janka a krasokorčuliarky Zuzany. Učila sa doma, vyrastala na zjazdovkách.Talent, ktorý vyvažuje diamanty. “Keď som ju videl prvýkrát ako malú, bolo mi to hneď jasné. Po prvom tréningu som vedel, že je výnimočná, “dodáva Tomáš Bank, Ondrejov starší brat.

A tak pretekala a víťazila. Každým pórom vstrebávala všemožné športy. Splnila smelý cieľ, že po snowboardové premiére v Soči vyjde v Pchjongčchang aj na lyžiach.

Vyjde? Ona vyhrala!

Ako sa to môže stať?

Vlastne je to prekvapivo jednoduché. Je iná – a výnimočná. Fyzicky i myslí. Tomáš Bank dokázal ako kouč vytiahnuť bráchu Ondreja medzi elitu, k olympijskej medaile mu pred štyrmi rokmi chýbal krôčik. A Ondřej zopakuje: “Vždy je všetko možné, akurát to stojí veľa sĺz, potu a všetkého ďalšieho. Ester tomu dáva neuveriteľne moc.Keď ju vidím, tak si myslím, že by som to nedokázal. Že by som na to nemal. ”

Vitajte v jej svete, prekvapujúce.

Ani kvapka energie nazmar < / h3>

Začnime u telesná. Fyzioterapeut Jakub Marek Kocum s Ledecký väčšinu roka. Je fyzicky výnimočná? “Rozhodne áno,” hovorí. “Ostatné dievčatá sú trošku väčšie, ona má chudú postavu. Ale perfektne osvaleným. Čiastočne je to dar, čiastočne sa to musí cvičiť. ”

Jej tréningový program pripomína excelovú tabuľku z veľkej učtárne pred výplatou. “Škoda, že deň nie je nafukovací,” posťažuje si pravidelne. Okrem lyží a snowboardu “žerie” windsurfing, obľúbila si kickbox, plážový volejbal.Baví ju hokej.

Do toho pridáva hodiny a hodiny poctivých cvičenia; predovšetkým na bedrá, ktorá ju tak trápila v Soči, že spolu s profesorom Pavlom Kolářom odvracali hroziace koniec kariéry. Jadro tela posilňuje každý deň, stále dookola.

“Predovšetkým je strašne veľa silná,” hovorí Marek. “A tým pádom dokáže všetky pohyby urobiť tak, ako sa jej povie. Využije všetku energiu na to, aby získala rýchlosť a silu. To je u Ester jedna z podstatných vecí. ”

Je čas sa posunúť na sneh.

Informácie? Sem s nimi!

Keď Ledecká išla za zlatom v superobrovskom slalome, letelo jej hlavou: “Ježišmária. Tu Tomáš nebude spokojný.A tu Ondra. ”

Bankové jej vytýčili dokonalý plán. “Rýchlostné disciplíny sú o tom, aby ste vymysleli optimálna lajnu,” hovorí Tomáš. “Tým nie je povedané, že sa jej pretekár bude držať. Ale Ester je tak fyzicky Nabušená, že to zvládne. ”

Ondřej, preslávený lyžiarsky bonviván s dredmi vyčuhujícím spod prilby, sa vyžíva s ním. Vyzerá to ako hotové naprogramovanie k výhre. Ako trénerský sen.

“Je to fakt, a preto ma to baví,” hovorí Ondřej Bank. “Ona informácie chce, hltá je, vníma. Preto nie som s deťmi doma a jazdím s Ester po svete. Cítil som niečo výnimočné a tá práca ma napĺňala.Prišlo mi, že tam je niečo, prečo má zmysel to robiť. ”

Aby ste sa dostali na takú úroveň, musíte zároveň mať čosi, čomu lyžiari hovoria cit pre sneh. Ďalší z darov, špecifický typ nadanie.

Je potrebný, ale olympijskú šampiónku z vás ešte neurobí. “Ester má veľa vecí, ktorými sa líši od ostatných. Cit pre sneh je strašne dôležitý, ale má ho aj množstvo ďalších dievčat. Ona k tomu pridáva ešte niečo naviac, “rozpráva servismanov Kouřil.

Čo je tá posledná zastávka. Jej myseľ.

Limity stále posúvame

Čo si predstaviť pod spojením “niečo navyše”?Nech Kouřil pokračuje: “Z môjho pohľadu taká zvláštna sympatická tvrdohlavosť a to, ako svedomitá je v každom detaile.”

Ak hovoríte opakovane s ľuďmi okolo Ledecký, toto sa opakuje najčastejšie. Preto šokovala všetkých – divákov, súperky, novinárov, funkcionárov – a dokázala to, čo pred ňou žiadny Čiech či Češka.

“Fakt tomu dáva úplne všetko a nič iné ju nezaujíma. Tak by to asi malo byť u každého športovca, keď chce dosiahnuť takých met, “premieta Kouřil.

Kto je však schopný žiť čisto a výlučne pre šport? Zlatá Ester áno.

Je pochopiteľné, že aj jej jazda sa raz musí dotknúť hranice. V Čongsonu sa tak pri víťaznom super-G nestalo, však Ondřej Bank povedal: “Rozhodne to nebolo dokonalé. Ešte tam sú limity.Takže dobrý, máme sa kam posúvať. ”

Ďalšie štáciou je závod na snowboarde. Už pri akciách Svetového pohára išlo zo sokyňou cítiť, že si občas takmer idú na porážku. Ledecká vďaka lyžovanie zvláda oveľa vyššiu rýchlosť ako ony. Druhá medaily vyzerá ako reálny cieľ. Druhé zlato nie je vôbec nemožné.

A toto slovo k nej jednoducho patria. Najprv sa zdalo, že bude ako prvá schopná kombinovať dva rôzne zimné športy natoľko, aby v nich došla na olympiádu.Potom jej tím veril, že by raz – za rok, dva, tri – napríklad mohla aj na lyžiach jazdí o stupne víťaziek.

Do toho olympijské zlato.

Má vôbec nejaké limity?

“To je práve ono,” usmeje sa Bank. “Už je zasa posunula.”

“Naša reálne sny sa každým mesiacom mení,” dopĺňa Kouřil. “Posledné mesiace sme boli vo fáze, keď sme si mysleli, že keď sa všetko zíde, je potrebné schopná ísť vo sveták na bedňu.Ale hovoril som to už niekoľkokrát a budem sa opakovať: Ona nás asi nikdy neprestane prekvapovať. “Alebo dokonca šokovať.

Ak si to nezaslúžite…

Podivuhodná story Ester Ledecký je na prekvapovaný vonkajšieho sveta založená. “Mám rada obaja športy a mám z toho strašnú radosť,” hovorila. “A skúsiť si na budúcu letnú olympiáde v Tokiu 2020 ešte windsurfing? Prečo nie.Nie je problém. ”

Ten jej, vnútorný svet sa naopak ďalej bude ďalej skladať z mnohých konštánt.

Dál sa poženie za čímkoľvek, čo ju posunie pred súperky; nezáleží ani toľko na danej disciplíne či športu, toto je sama podstata jej konania.

Vzdor tomu, čo okolo jej “bubliny” zrazu vonku klokoce za nadšenie a eufóriu a ako si ju Česko v podstate zamilovalo, zostáva rovnaká .

“Tento hype totiž my nevytvárame,” hovorí jej americký snowboardový kouč Justin Reiter. “My vieme, že v športe platí jediná vec: Ak si to nezaslúžite, nikdy nič nezískate. A toto je náš cieľ.Zaslúžiť si to každodennou prácou. ”

Pracie, ktorá stvorila zlatú Ester.