V Azerbajdžane a potom v nedeľu v Plzni proti San Marínu sa hrá celkovo o šesť bodov. Tie Česko nutne potrebuje k tomu, aby si polepšilo v európskom rebríčku reprezentácií.

Ak v závere kvalifikácie uspeje, posunie sa z tretieho výkonnostného koša do druhého. Prinesie to atraktívnejšie súpera pre nadchádzajúce Ligu národov (hrá sa na jeseň 2018) a tiež výhodnejšie postavenie pre žreb kvalifikácie o postup na Euro 2020 (hrá sa v kalendárnom roku 2019).

“Veľmi dobre vieme, o čo hráme. Informácie sme mali už skôr. Chceme vyhrať, aby sme vylepšili koeficient a taky našu povesť, “poznamenal jeden z najskúsenejších reprezentantov Vladimír Darida.

” Na tabuľku kvalifikácia sa pozerať nemusíme, pretože už o ňu nejde.Ale potrebujeme nutne šesť bodov. ”

Azerbajdžan je v tabuľke C-skupiny tretie o bod pred Českom, suverénny Nemcov a druhé Severné Írmi ohroziť nemôže.

“S kvalifikáciou už nič neurobíme, ale chceme ju zakončiť vo víťaznom štýle a taky ukázať dobrú hru,” prial si stredopoliar Jakub Jankto, ktorý kvôli nachladnutiu v pondelok netrénoval. “Ale ráno už to bolo v pohode, nemal by byť problém,” uistil.

Do azerbajdžanskej metropoly sa futbalisti vydali dva dni pred stretnutím, ako býva obvyklé. V pondelok sa zišli v pražskom NH hoteli na Smíchove, trénovali na Strahove a pred odletom ešte stihli technicko-taktickú prípravu.

Podobný režim ich čaká po prílete do Baku. “V stredu dopoludnia video, taktická príprava, večer potom tréning,” poznamenal tréner Karel Jarolím.

Hrá sa vo štvrtok od 18.00 stredoeurópskeho času, v Azerbajdžane bude o dve hodiny viac.

s rovnakým súperom Česi vlani v októbri vo Vítkoviciach remizovali 0: 0 a umocnili tak zlý vstup do kvalifikácie, v troch úvodných stretnutiach nedali gól a s dvoma bodmi sa im majstrovstvá sveta vzdialilo.

Nádej definitívne padla v septembri, porážky s Nemeckom a v Severnom Írsku určili, že v októbri už národné mužstvo o postup na šampionát hrať nebude.Ide mu len o čiastkové méty.

“Radi by sme uspeli a oba zápasy zvládli. Azerbajdžan som videl proti Nemecku. Hrali kombinačne, s loptou si vedia rady, o čom som sa presvedčili u nás doma. Bráni zarputile a vyrážajú do brejkov.Doma budú odvážnejší, “premieta tréner Jarolím.

Do Baku odletel jediný nováčik Šimon Falta z Olomouca, inak kouč Jarolím verí napospol rovnakým hráčom ako v posledných týždňoch.

Musel oželieť Milana Škodu, ktorý je zranený. Theo Gebre Selassie neodcestoval s tímom z rodinných dôvodov, zostal doma s tehotnou manželkou.

Do národného tímu tak dodatočne nominoval Václava Kadleca zo Sparty a Jan Sýkora zo Slavie.