V minulej sezóne vytvorili najlepšiu brankársku dvojicu prvej ligy, ktorá dotiahla hokejovou Olomouc až do extraligy. Teraz sa postavili proti sebe. A víťazstvo 3: 1 nad svojím nedávnym parťákom Tomášom Vošvrda aj bývalým mančaft slávil s Pardubicami gólman Tomáš Halász.

V prvej lige sa pravidelne striedali v bránkovisku kohútov a obaja boli famózne; zbierali nuly, deptali strelca úspešnosťou zákrokov nad 94 percent. Kým Vošvrda si vyslúžil nový kontrakt na Hané, Halásza pretiahli Pardubice. V nedeľu tak prvýkrát došlo na špeciálny súboj.

“Pre mňa to bol zvláštny pocit.Chvíľami som si pripadal ako vlani na tréningu, keď som spoznával hráča, čo na mňa strieľali, “povedal Halász, ktorý naskočil za Pardubice prvýkrát. “O tom, že budem chytať prvýkrát zrovna proti Košiciach, som sa dozvedel s dostatočným predstihom, takže som sa na to v kľude pripravil a snažil sa to vytesniť z hlavy. Som rád, že som im povolil len jeden gól a bola z toho víťazná premiéra, “tešil sa z 23 zákrokov.

Dlho ale veľa práce nemal. Olomoučtí síce v čase 0:40 strelili bránku, ale tá nemohla byť kvôli posunutej konštrukcii uznaná. Potom hostia ako by podliehali rešpektu zo skúsenejšieho súpera. “Bol to veľmi ťažký zápas, nemohol som sa do neho dostať tak, ako som si predstavoval. V prvej tretine vystrelila Olomouc asi prvýkrát až v 19.minúte, “podotkol Halász. “V druhej som inkasoval z prvej šance, hra sa obrátila, mali presilovky. Ani v nich ale Hanáci nevystrelili, nemohol som si siahnuť na puk, zapotiť sa a zahriať, skrátka sa do toho dostať. Chvalabohu sme zápas zvládli a vyhrali, “vydýchol si.

Pardubice sa dostali rýchlo na koňa aj vďaka přesilovým hrám, ale v tých dlho nedokázali nič vymyslieť. Kolář v dobrej šancu netrafil odkrytú časť bránky, Ščotka zase nemal dosť priestoru na zakončenie na bránkovisku. Ujala sa až nenápadná strela kapitána Čáslav, ktorá pri presilovej hre vplával do bránky, bez toho aby ju Vošvrda zaregistroval.

“V prvej tretine som si naozaj zachytal, bolo toho dosť.Avšak od toho tam som, aby som tím udržal čo najdlhšie v hre, “poznamenal Vošvrda, ktorý si pripísal 28 zásahov. “Bolo trochu netradičné, že som si zachytal proti Tomášovi Halász, s ktorým som nedávno sedel v kabíne. Snažil som sa to brať ako každý iný zápas. Tomáš podľa mňa odchytal dobrý zápas. Čo mal chytiť, to chytil, “uviedol Vošvrda na adresu niekdajšieho kolegu.

Kohúti dobre rozbehli druhú časť a tentoraz sa už radovali z platnej bránky. Rác od zadného mantinelu vyzval ku gólu Cibák. Touto trefou vzal za svoje nielen náskok, ale aj prevaha domáceho tímu. Naopak to boli Olomoučtí, ktorí mohli pridať ďalší gól pri troch početných převahách. Diviš ani Patera však nedokázali z bránkoviska nasmerovať kotúč do siete.Trestať zaváhanie súpera chcel v oslabení Sýkora, ale o pár centimetrov minul. Urputný duel ponúkal v tretej časti len minimum šancí, čo nezmenili ani presilovej hry na oboch stranách. Predĺženie sa zdalo nevyhnutné. V 57. minúte ale pláchl olomouckým beků Tybor a jeho akciu dotiahol k vedúcej bránke Radil. Ten istý hráč potom ešte pridal poistku pri olomouckej hre bez brankára.

“Hovoril som si, že Vošvrda snáď nikdy nedám gól, dlhodobo sa mi proti nemu nedarí. Je veľký, a keď sa roztiahne, nie je ľahké ho prekonať. Strela pri víťaznom góle mne moc nesadla, kotúč mi zišiel z palice a Vošvrda si naň siahol. Spadlo to tam len so šťastím.Snáď som tú smolu proti nemu prelomil, “pochvaľoval si Radil.

Aj vďaka nemu dvadsaťštyriročný Halász minisúboj s Vošvrda, ktorý je o rok starší, vyhral.