Vlani v auguste totiž Japonsko zasiahli dva tajfúny, aj keď ani jeden nebol priamo v Tokiu. Meteorologické firma Weathernews, ktorej služby využíva organizačný výbor hier v Tokiu, preto v spolupráci s jednou z miestnych univerzít vyvíja oveľa podrobnejšie predikatívne model.

Zástupca spoločnosti Weathernews Káču Asada považuje riziko tajfúnu pri olympiáde za pomerne nízke. “Je pomerne jednoduché predvídať postup búrky. Niektoré sa drží na mieste, ale priemerný tajfún by prešiel za šesť hodín. Sme presvedčení, že by sme boli schopní predpovedať, ako moc búrka naruší olympijskej súťaže. Snáď by táto informácia športovcom pomohla, “uviedol na webe nippon.com.

Tiež s prívalovými dažďami má Japonsko nedávne skúsenosti.Koncom minulého augusta sa nad Tokiom prehnala búrka, pri ktorej bolo k videniu desaťtisíc bleskov a v neďalekej Setagaji spadlo za hodinu 110 milimetrov zrážok. Meteorológovia chcú pri OH poskytovať predpovede počasia s presnosťou na metre, teraz je to maximálne kilometer. “Naším cieľom je poskytnúť športovcom a divákom do bodky presné a detailné informácie v reálnom čase o situácii na športoviskách v okolí Tokia,” uviedol Asada.

Najväčším problémom ale bude zrejme veľké teplo, ktoré sa dostalo do centra záujmu po minuloročnej augustovej vlne horúčav v Tokiu. Kvôli rekordným teplotám okolo 40 stupňom Celzia skončilo v nemocnici vyše 2700 ľudí.Organizátori preto posunuli začiatok maratónov na šiestu hodinu rannú a chodecká päťdesiatka odštartuje ešte o 30 minút skôr. “Športovci vedia, ako sa majú chrániť pred infarktom. Máme starosť skôr o divákov a dobrovoľníkmi, “poznamenal Asada.

Vedenie tokijskej radnice zvažuje rôzne spôsoby ochrany divákov pred horúčavou, treba inštalovanie rozprašovačov vodnej hmly a stanov na cestách od metra na športoviská alebo rozdávanie pokrývok hlavy. Organizačný výbor tiež premýšľa o tom, že by divákom povolil nosiť si do hľadiska vodu vo fľašiach, aj keď to býva zakázané. Na boj s horúčavou chcú usporiadatelia využiť moderné technológie aj tradičné postupy, ako je potrebné ochladzovanie ciest vodou.

Olympijské hry v Tokiu sa uskutoční od 24. júla do 9.augusta 2020.