Spojené štáty požiadali Švajčiarsko o vydanie siedmich funkcionárov FIFA, ktorí boli zatknutí za obvinenia z korupcie v raňajkách v máji, podľa švajčiarskych orgánov.

Úradníci – vrátane podpredsedov Fify Jeffrey Webb a Eugenio Figueredo – Počas spracovania žiadostí môže čeliť mesiacom zadržania. Švajčiarsky federálny úrad spravodlivosti (FOJ) uviedol, že môžu podať právne úkony na vydanie až na najvyšší súd v Švajčiarsku. Muži sú držaní v oddelených väzniciach v okolí Zürichu a majú povolené len jednu návštevu Za týždeň, podľa zdroja blízko jedného z zadržaných.Manažéri, ktorí boli zatknutí v päťhviezdičkovom hoteli v Zürichu 27. mája, dva dni pred kľúčovým kongresom FIFA, boli obvinení z “nekontrolovanej, systemickej a hlboko zakorenenej” korupcie. FBI sa nazýva “Svetový pohár hanby”, obvinili ich z úplatkov vo výške 100 miliónov dolárov (100 miliónov korún) ako náhrada za zadanie zákaziek na mediálne, marketingové a sponzorské práva na futbalové turnaje v USA a Latinskej Amerike. Uvádza sa, že platby boli smerované prostredníctvom amerických bánk. Facebook Twitter Pinterest Jeffrey Webb.Fotografia: Szilard Koszticsak / epa / Corbis Obvinenia vyplynuli z vyšetrovania FBI o svetovom riadiacom orgáne futbalu a obžaloba hovorí, že muži môžu čeliť až 20 rokov vo väzení, ak ich uznal vinný americký súd. 47-obžalovaný obžaloba, ktorá bola odhalená na americkom federálnom súde v New Yorku, obžaluje 14 obžalovaných s vydieračmi, drôtenými podvodmi a sprisahaniami prania špinavých peňazí v tom, čo označuje za “účasť obžalovaných na 24-ročnej schéme Aby sa obohatili korupciou medzinárodného futbalu. “

Fifa odchádzajúci prezident Sepp Blatter nebol zatknutý a nie je medzi mužmi, ktorým čelí vydanie, ale údajne ho vyšetruje FBI.Dni po zatknutí bol opätovne zvolený do piateho volebného obdobia, ale menej ako týždeň neskôr oznámil, že ustanoví svoj mandát na mimoriadnom kongrese, ktorý sa očakáva, že sa uskutoční začiatkom budúceho roka.

Švajčiarsky FOJ povedal: “USA požiadali Švajčiarsko o vydanie siedmich funkcionárov Fify zatknutých v Zürichu. Formálne žiadosti o vydanie boli predložené Spolkovému úradu spravodlivosti včera večer.

“Sedem úradníkov FIFA bolo 27. mája 2015 zatknutých v Zürichu na základe žiadosti USA a zadržaných pred vydaním. Dňa 1. júla 2015 americké veľvyslanectvo v Berne predložilo formálne žiadosti o vydanie v lehote stanovenej v bilaterálnej zmluve o vydaní. Facebook Pinterest Sepp Blatter.Fotografia: Adam Davy / PA

“Žiadosti sú založené na zatýkacích rozkazoch vydaných 20. mája 2015 americkou advokátskou kanceláriou pre východný okres New York, ktorý vyšetruje vysokopostavených dôstojníkov Fify O podozrení na prijatie úplatkov v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov. “FOJ uviedol, že polícia v Zürichu dala sedem úradníkov Fify za účelom vypočutia o žiadostiach o vydanie. Sedem úradníkov je: Jeffrey Webb, viceprezident Fifa a bývalý Prezident Concacaf a držiteľ britského pasu z ostrovov Cayman.Eugenio Figueredo, viceprezident Fifa a bývalý prezident Conmebol z Uruguaju.Eduardo Li, ktorý má byť zvolený do výkonného výboru Fify a prezident FA v Kostarike.Julio Rocha, vývoj Fify Funkcionár a prezident Nikaraguy FA.Costas Takkas, zástupca prezidenta Concacaf a držiteľ britského pasu.Rafael Esquivel, člen výkonného výboru Conmebol a prezident Venezuela FA.José Maria Marin, bývalý prezident Braz Ilian FA.

Americké oddelenie spravodlivosti obvinilo 18 ľudí ako súčasť vyšetrovania.Štyria sa obvinili z obvinenia z korupcie, vrátane bývalého výkonného člena Fify Chuck Blazer, ktorý priznal úplatok na hlasovanie v Juhoafrickej republike, aby hostil Majstrovstvá sveta v roku 2010.

Švajčiarske úrady vedú samostatné vyšetrovanie pri udeľovaní Svetových pohárov 2018 a 2022. Fifa je zodpovedná za organizáciu hlavných turnajov vo futbale vrátane Svetového pohára, ktorý sa koná každé štyri roky.