Sparta sa dočkala významného ocenenia. Jej mladíci totiž v pondelok večer odleteli do Anglicka, aby tam v utorok odohrali prvé stretnutie základnej skupiny prestížneho turnaja Premier League International Cup pre hráčov do 23 rokov. Pražský klub sa ho zúčastní ako prvý český zástupca v histórii a o postup bude bojovať s Middlesbrough, Villarrealom a Manchestrom United.

Zverenci Miroslava Krieg odleteli v pondelok večer do anglického Newcastlu, odkiaľ sa presunú do Durhame.Druhý deň ráno odíde mužstvo, zložené z hráčov juniorky a staršieho dorastu, do tréningového centra Middlesbrough a od 19 hodiny večer miestneho času už ho v Hartlepool čaká prvé stretnutie základnej skupiny proti anglickému celku.

“Pre našich hráčov je konfrontácia s takým tímom je obrovská skúsenosť, “povedal Sparta. Jeho tím čaká na veľmi tvrdý test. “Zvyčajne hráme ako favorit v zápasoch s českými tímami, to tak nie je. Kvalitu, akú má Middlesbrough, tu budeme hľadať ťažko, “priznal Krieg pre klubový web Sparty.

Český zástupca sa ocitol v elitnej európskej spoločnosti, kam sa dá dostať iba na pozvanie Premier League. Jeden z mála tímov však ešte nehral jednu hru.V základnej skupine sa už všetci traja zostávajúci hráči pripojili a Middlesbrough a Manchester United predbehol Villarreal 1-0. Španielsky celok tak prišiel o nádej na postup zo skupiny a svoj triumf z predošlého ročníka neobháji.

Sparta ale neodletela do Anglicka v najsilnejšom zložení, pretože sa jej dotkla maródka prvého tímu. “Turnaj je koncipovaný pre hráčov do dvadsiatich troch rokov, aj keď pravidlá umožňujú nástup až štyroch starších hráčov,” priblížil propozície turnaja sparťanský tréner.

Ten sa bude môcť spoľahnúť iba na brankára Marka Štěcha, s ktorým poletí výber zložený mladších a starších šteniat. “Chceli sme posilniť hráča, ale nemáme na výber kvôli marodu.V zápase budeme mať pravdepodobne vekový hendikep, ale o to viac verím chalanom, že sa pobijú o dobrý výsledok, “povedal Krieg.

Okrem Marka Štěcha budú z prvého tímu k dispozícii aj mladíci Daniel Köstl, Milan Kadlec alebo Václav Dudl. Sparta naskočí do turnaja v utorok proti Middlesbrough a do Anglicka sa vráti ešte druhýkrát, aby sa 13. decembra stretla s Villarrealom ao dva dni neskôr zakončila základnú skupinu proti United.

Ak si chcú Pražania udržať nádej na postup, nesmie zaváhať, pretože po rozšírení turnaja z šestnástich účastníkov na dvadsaťštyri postupuje priamo do štvrťfinále iba víťaz skupiny a dva najlepšie tímy z druhých miest.Sparta sa bude chcieť presadiť obetavým výkonom a potvrdiť, že sa v mládežníckych kategóriách dokáže vyrovnať európskym veľkoklubom.

Tie ju čakajú aj na Premier League International Cupu, ktorý pred dvoma rokmi založila anglická Premier League, aby svojim tímom dala možnosť stretnúť sa s inými európskymi klubmi. V úvodných dvoch ročníkoch zasiahlo do turnaja najlepších osem tímov z juniorskej Premier League a osem pozvaných celkov z iných európskych krajín.

Vznik turnaja však sprevádzali komplikácie, pretože ho odmieta potvrdiť UEFA. Anglická futbalová asociácia však dokázala premýšľať o tom, ako sa turnaj môže uskutočniť bez súhlasu UEFA.Tímy sa teda stretávajú iba v Anglicku pod taktovkou Premier League, ktorá tým vytvára svojím klubom zaujímavé konkurenčné prostredie a mladé talenty ukáže v menších mestách.

V aktuálnom ročníku štartujú okrem najlepších anglických celkov a Sparty s Villarrealom tiež Benfica, PSV Eindhoven, Wolfsburg, Porto, Dinamo Zagreb, Feyenoord, Kelt, Valencia, Bilbao a Hertha. Už je isté, že posledný víťaz nie je Villarreal a nebude prvým víťazom, pretože Manchester City sa nezískal prostredníctvom ligy.