Disciplinárna komisia UEFA potrestala ruské zastúpenie podmieneným vylúčením z majstrovstiev Európy a pokutu 150 000 eur (asi štyri milióny korún). Dôvodom je vzbura ruských fanúšikov po sobotňajšom zápase proti Anglicku. Podľa ruského ministra športu Vitalieho Mutku to je prísny trest, ale Rusko sa nebude odvolávať. “Trest je prehnaný, ale nemôžeme to ovplyvniť, pretože ruské združenie je nekomerčná organizácia, ale odvolanie by bolo bezvýznamné,” povedal Mutko pre R-Sport. >

Podmienka bude visieť nad ruským tímom až do konca turnaja.Každá ďalšia výtržnosť ruských fanúšikov podobného razenia na štadiónoch bude automaticky znamenať vylúčenie národného tímu, ktorý v skupine B bojuje o postup s Anglickom, Slovenskom a Walesom.

“Diskvalifikácia je odložená do konca turnaja. Využitá bude Ak dôjde k inému incidentu podobných známok, a to je pravda na štadióne v každom zápase ruského tímu, “povedal UEFA. Poukázala na to, že pouličné bitky fanúšikov nepodliehajú diskvalifikácii. UEFA totiž môže riešiť len dianie na štadióne.

Tréner zbornej Leonid Sluckij apeloval na fanúšikov, aby sa vyvarovali akýchkoľvek výtržností. “Potrebujeme vašu podporu, ale zamerajte sa na správnu podporu.Je absolútne nevyhnutné, aby sa zabránilo akémukoľvek riziku, že budeme vyradení z turnaja, “ odkázal Sluckij fanúšikom. Podobne už skôr vyzvali anglickej fanatikov tréner Anglicka Roy Hodgson a kapitán Wayne Rooney.

Súboj Anglicka s Ruskom sprevádzali výtržnosti v prístave v Marseille už dva dni pred samotným zápasom. Na štadióne potom priaznivci zbornej skandovali rasistická heslá, používali pyrotechniku ​​vrátane signálne pištole, prali sa s usporiadateľmi a napadli sektor anglických fanúšikov. Tí museli urýchlene opustiť štadión. Pri stretoch bolo zranených 31 ľudí.

UEFA pri posudzovaní prípadu zohľadnila aj to, že Rusko bolo kvôli fanúšikom trestané už na minulom európskom šampionáte.Odbor bol potom pokutovaný po každom zápase na majstrovstvách Európy, pričom musel zaplatiť 215 000 eur (potom viac ako 5,5 milióna korún). Okrem iného sú to rasistické spevy českého predstaviteľa Theodora Gebra Selassieho. Rusko muselo tiež hrať tri domáce zápasy bez divákov. Povesti ruských fanúšikov sú pre UEFA a FIFA nepríjemné, že majstrovstvá sveta sa uskutočnia v Rusku za dva roky.