Tá etapa má až mýtický nádych.

Tým, kde štartuje.

Cez aké kopca vedie.

Aj miestom, v ktorom sa končí.

Lurdy, miesto zázrakov, kde v roku 1948 Gino Bartali prosil o priazeň Pannu Máriu a bol odmenený titulom zo zdanlivo stratenej Tour, ponúka v piatkovom dopoludní scény, ktoré môže zinscenovať jedine Tour.

Oficiálne kúzelník závodu predvádza miestnemu kňazovi a mníške vo VIP dedinke kartové kúzla, zatiaľ čo o kus ďalej si talianski jazdci tímu Emirates nechávajú od iného kňaza požehnať u jaskyne, kde mala roku 1858 zjavenia Panny Márie štrnásťročná dievčina Bernadette.

Pacientov tunajších hospicov privážajú rádové sestry na kolieskových kreslách do paddocku závodu, ktorý je zriadený pred bazilikou Notre-Dame, a zastaví s nimi pod pódiom, kde okolo nich defilujú Thomas, Dumoulin, Froome, všetkých 146 zvyšných aktérov púte na bicykloch okolo Francúzska.

Útok.Dumoulin plní sľub

Potom odštartujú, ústrety trom zo štyroch vrcholov z povestného Okruhu smrti, ktorý sa zrodil v hlavách tvorcov Tour roka 1910 a na ktorom sa roku 1926 uskutočnila aj apokalyptická etapa, označovaná za najťažšie v dejinách, nekonečných 326 kilometrov dlhá. O polnoci na ňu vtedy cyklisti vyrážali v pršiplášťoch, vybavení koňakom aj pančuchami, po celý deň je zkrápěl prudký dážď, potom prišli aj búrky, sneh, hmla.

Na konci dňa 22 jazdcov zostalo nezvestných a organizátori ich pri záchrannej akcii nachádzali premrznuté v domoch pri ceste, niektoré dokonca v priekopách.

“Toto je najťažšie deň v Petrovej živote na bicykli.Strašne moc trpí, 48 hodín po jeho páde sa všetky zranenia ešte viac prebrala, “hovorí pre televíznu spoločnosť ITV jeho kouč Patxi Villa.

Sagan, vždy tak silný, zrazu akoby nechápal, čo sa to s ním deje.

“Už na prvom ľahkom krátkom stúpaní som odpadla a premýšľal: Do hája, čo s tým dnes urobím?” Povie po etape.

V grupettu šliape sa štvrtkovým víťazom Arnaud DEMAR a jeho pomocníkmi z tímu FDJ, on sám sprevádzaný Danielom Osse a Maciejom Bodnar a neskôr tiež Lukasom Pöstelbergerem , ktorého k nim bora stiahla až z úniku.

Takmer nehovorí, len Sagan občas hlesne: “Pomalšie…rýchlejšie…vodu.”

UTRPENIA.Peter Sagan bojujúci o prežitie v závode.

Po prekonaní Aspin na Tourmalet strácajú už pol hodiny, pritom športové riaditelia Bory majú pôvodne časový limit spočítaný na 40 minút. To nemôžeme dať, pomyslí si. Až keď je limit neskôr navýšený na 46 minút, čiastočne je to upokojí. Grupetto sa postupne rozrastá, jeho sila narastá.

Svoj súboj s časom Sagan neskôr vyhrá, dorazí do cieľa s mankom 38 minút.

Ďaleko pred nimi zatiaľ majú favoriti v nohách Tourmalet, s 2115 metre druhý najvyšší vrchol tohtoročnej Tour, zatiaľ čo Lance Armstrong vo svojom podcastu hlása: “Môj šiesty zmysel mi napovedá, že závod ešte neskončil. Niekto bude mať dnes zlý deň.A keď ten niekto bude Thomas, môže sa Froome vydať do útoku, ktorým úplne zmení poradie pretekov. ”

Škaredo sa pletie.

Fanúšikovia. Nórski Vikingovia aj waleskí fanúšikovia Thomasa na trati 19.etapy.

Keď už od Tourmalet odchádzajú vpredu i Romain Bardet a Mikel Landa v spolupráci s Rafał Majka , a vo skupine najväčších favoritov zostáva tím Sky “len” v štyroch, je tiež Chris Froome povolaný na pomoc Geraint Thomasovi, stáva sa aspoň dočasne jeho štítom.

“Mať na svojej strane aj Chrisa , je niečo fenomenálneho, “stále ako by muž v žltom trikote nechápal, ako sa zákonitosti jeho cyklistického života počas troch týždňov obrátili naruby.

Už sa bok po boku pazúry na kombináciu dvoch priesmykov Soulor a Aubisque, posledný stúpanie dňa, a počítajú s tým, čo príde. “Tu sa o niečo pokúsim,” naznačoval pred etapou na štarte Tom Dumoulin.

Práve tu zaútočil pred 92 rokmi Belgičan Lucien Buysse , ktorému o týždeň predtým zomrela dcéra, a po sedemnástich hodinách v sedle vyhral onú apokalyptickú etapu Tour o celých 25 minút.

Dávno síce nie sú tunajšie cesty prašnými cestami plnými kamenia, na ktorých sa jazdci obávali banditov a medveďov, napriek tomu je Aubisque naďalej velikánom, úchvatnú cestou k mrakom a zeleným vrcholkom kopcov, kde sa pasú kone.

“L’attaque du Tom Dumoulin,” vykríkne reportér francúzskej televízie, keď sa 34 kilometrov pred cieľom a 14 kilometrov pod vrcholom Aubisque očakávané stáva skutkom.

Dvakrát Holanďan zaútočí, no Thomas zostáva k nemu prisatý.Vzápätí dvakrát atakuje Primož Roglič , odparí Frooma, už zase vyplazujícího do kamery jazyk a využívajúce pomôcť Egana Bernal , najazdia aj ďalším vrchařům a zídu sa pohromade tri, Roglič, Dumoulin – a thomas.

K nim čoskoro pribudne ešte Steven Kruijswijk , šliapal predtým v úniku.

A je to tu. Prvýkrát na tohtoročnej Tour hrá Thomas v oslabení, 11 kilometrov pod vrcholom Aubisque sa ocitá v holandskom obkľúčení, šliape s holandským lídrom Sunwebu a s dvoma jazdcami holandskej stajne Lotto NL Jumbo.

Opäť si však zachová chladnú hlavu. Thomasová telo i myseľ zostávajú pevné ako skala.Nie, toto už nie je muž, ktorý sa v tretích týždňoch Grand Tour dokázal zlomiť.

“Nasadil som pokerovú tvár a šliapal ďalej,” povie.

Froome za nimi zaostáva až o 30 sekúnd, sčítajú sa následky jeho 82 dní na sériu štyroch Grand Tour v rade, ktorú absolvoval, je tak vďačný, že ho Bernal ťahá za sebou.

Hmla hustne, waleskí fanúšikovia poskakujú pri ceste a ukazujú na Thomasovu podporu veľké písmená G, Froome sa na krátke klesajúci pasáži dotiahne späť, Roglič zase útočí, Froome zase chvíľu stráca.

“Bol som ako jo-jo, keď som sa snažil držať tej skupiny,” prizná Brit.

Na vrchole Aubisque sú zase pohromade, nielen oni, ale aj ďalšie favoriti, už tiež Majka, Bardet a Landa sa zhluknú do nabobtnávající skupiny mocných vrchárov, len s výnimkou Nair Quintanu , osamotene trpiaceho so stratou viac ako päť minút.

Thomas: a teraz dokončiť prácu

Dvadsať kilometrov drsného zjazde do cieľa v Laruns zostáva.Ponára sa do hmly, nižšie a nižšie, napádaní vetrom, na úzkej kľukatej ceste bez zvodidiel, ktorej krajnice plynule prechádza v zelenej, miestami až hrozivé zrázy.

Thomas sa rútil dolu osemdesiatkou a vie, že teraz je jeho súperom aj tá cesty. Spomienky na minuloročný devastujúce pád v pohorí Jura, v deviatom dejstve minulej Tour, v jeho mysli zákonite ožívajú.

Roglič napalm tempo, ako by mal miesto kolesá lyže a chcel sa na nich odraziť a letieť až do údolia, márne ho Dumoulin stíha.Športový riaditeľ Sky Nicolas Portal do vysielačky upokojuje Thomasa: “Nejazdi za Rogličem, hľaď si len Dumoulin a bude to dobré.”

Slovinec, ktorý pôvodne ani nemal byť lídrom Lotta NL Jumbo na tohtoročnej Tour, drie až do poludňajšieho decimetrov, pretože tu nejde len o etapu, ale tiež o stupne víťazov v Paríži.

preženie sa okolo kovových sôch oviec, oblečených do výsostných tričiek Tour, už vidí pred sebou cieľ.

Ešte posledný záber do pedálov…a až za čiarou si dovolí oslavné zdvihnúť ruky nad hlavu.Víťazí o 19 sekúnd, posúva sa pred Frooma na tretie miesto celkovo.

Za ním Thomas spurtuje pre šesť bonifikační sekúnd za druhé miesto a Dumoulin pretne cieľ až šiesty.

Roglič si vodou z bidonu poleje celú hlavu aj ruky, potom sa napije.

Thomas si v stane za cieľom hneď sadne na trenažér a vysúva sa z 200 tuhých pyrenejských kilometrov, pretože ani teraz nemieni čokoľvek podceniť. Napriek tomu, keď si tu tak šliape a klebetia pritom s Rogličem, tvár sa mu rozjasňuje.Dochádza mu to: Ja snáď túto Tour naozaj vyhrám!

“Dumoulin aj Roglič boli dnes tak silní,” Rozhovory sa. “Čakali sme tvrdý deň a – uf, poviem vám, bol strašne tvrdý, plný stresu a na konci ešte s tým nebezpečným zjazdom. Že som tým všetkým prešiel a som stále v jednom kuse a stále v žltej, to je obrovská úľava. ”

ustáli všetky útoky v kráľovskej etape, súperov i krajiny.

” Plán bol prostý: celý čas sa sústrediť na Dumoulinovo zadné koleso. Tak som to robil, “rozpráva.

Vďaka bonusu navýšil náskok na Holanďana na 2:05 minúty. Čo je veľmi upokojujúce pilulka pred sobotnými 31 časovkářskými kilometre.

“Mohlo by mi to stačiť,” hovorí na tlačovej konferencii. “Je to lepšie ako dve minúty strácať.Ale stále musím sledovať loptu. Zápas stále nekončí. ”

Zosadený obhajca titulu Froome jede sám k tímovému autobusu Sky, zaparkovanému ďalej v údolí, sám so svojimi myšlienkami. Teší sa domov.

“Čakáme v najbližších dňoch malé dievčatko. Snáď budem doma včas. Potrebujem si už oddýchnuť, “rozpráva.

Zo šiestich Tour, ktoré dokončil, došiel mimo stupňa víťazov iba v roku 2008. Teraz je štvrtý. “Ale ty stupňa v Paríži sú pre mňa len druhotná myšlienka,” tvrdí. “Budem o ne v časovke bojovať, samozrejme. Avšak žltý dres vo vlastníctve nášho tímu je tou hlavnou vecou. Úloha sme splnili. ”

Z Dumoulin, ktorého žltý sen sa pre zmenu rozplýva, naopak prvýkrát na Tour vytryskne frustrácie.Zrazu si uvedomuje, ako sa mu Roglič v celkovom poradí priblížil, chápe, že o druhé miesto ešte zvedú bitku.

“Televízne motorka, za ktorú Roglič išiel, mu pomohla získať v zjazde rozhodujúci náskok. To ma šialene vytáča, “vyhlási.

” Áno, Roglič bol dnes najsilnejší a ja mám pre neho veľa rešpektu, ale odišiel mi na priamych pasáží, keď využil vzduchového vreca za motorkou, “rozčuľuje sa. “Šprintoval som za ním ako blázon, napriek tomu som sa nemohol dostať bližšie.”

Keď jeho slová Rogličovi na tlačovej konferencii přerecitují, nenechá sa nimi vyviesť z rovnováhy. “Nemyslím si, že mi motorka pomohla,” reaguje Slovinec. “Je to ťažké komentovať. Všetci sme mali rovnakú príležitosť ísť zjazd z prvej pozície.Neurobil som nič nenormálne. Búšil som do toho tvrdo, keď som videl, že sa za mnou urobila diera. A ja vyhral! Páni, to je bláznivé. ”

Thomas je nechá, nech si to vyriešia medzi sebou, sústredí sa len na seba. Sme v dedine Laruns, kde podľa legendy zomrel Aramis, Dumasův mušketier a neskôr veľmajster jezuitského rádu.

Thomas, veľmajster tejto Tour, u Aramisova zámku nasadá do autobusu a vyhlasuje: “Teraz musím čo najlepšie zregenerovať a čo najviac sa vyspať. A potom zajtra ísť a dokončiť prácu. “