Tri mesiace pred tým, než svoje meno ponesie na draft NHL, stojí hokejový útočník Martin Nečas (18) na dôležitej križovatke. Aktuálne sa hrá o to, či (prípadne ako dlho) ešte bude hrať extraligovej play off za Kométu, alebo sa pripojí k reprezentačnej osemnástke pred MS. Čo je isté práve teraz? Tretí a štvrtý zápas za Brno proti Mountfieldu v nedeľu a v pondelok odohrá. Ďalej sa bude jednať. Ide o citlivé riešenie situácie okolo jedného z najlepších hráčov svojho ročníka.

V jednom drese si má šancu siahnuť na extraligový titul, v druhom si povedať o žiarivú budúcnosť vo svojej kariére. Rád by stihol oboje, ale to nepôjde.O Masarykov pohár pre českého majstra sa začne bojovať za dva týždne, presne v deň, kedy na slovenskom začína majstrovstvách sveta osmnáctek.

A tak čaká Martina Nečasa voľba. Pravdepodobne ju ani neurobí sám.

“Počítame s tým, že v nedeľu a v pondelok hrá Nečas za nás.O tom, ako to bude ďalej, s vedením osemnástky rokujeme, “hovorí Libor Zábranský, šéf Kométy.

Už teraz je Nečas posledným hokejistom, hrajúcim v slovenských súťažiach, ktorý patrí do nominácie pre šampionát, ale smie zostať vo svojom klube aj napriek pondelkovej zraz osemnástky k finálnej príprave na turnaj.

Zároveň je to napnutý a veľmi citlivý stav.

“Mňa teší, že Martin má veľkú príležitosť, dobrý čas na ľade, hrá semifinále extraligy chlapov, to je skvelá vec. Je aj jedným z najdôležitejších hráčov pre nás. Je v našom záujme, aby dorazil čo najskôr.Pokiaľ bude uvoľnený z klubu pre potreby reprezentácie, budeme radi, “priznáva Václav Varaďa, tréner osemnástky.

S ďalšími tromi Nečasovými rovesníkmi z českých tímov počíta v pondelok na zraze v Třinci. Dorazí tam útočné duo Filip Zadina, Martin Kaut z Pardubíc aj brankár Jakub Škarek z Jihlavy. Všetci traja hrali včera baráž, to si môžu zopakovať ešte v nedeľu. Potom je kluby pustia.

Najskôr musí. Zväz si postrážil, aby sa neopakovala vlaňajšia situácia, kedy Škarek na šampionát nemohol, pretože chytal v baráži za Jihlavu. “Na zväzu urobili pravidlo, že chlapcov, ktorí sú nominovaní, kluby musia pustiť.Pokiaľ sa jedná o majstrovstvá sveta, “citoval server iDNES.cz trénera jihlavských brankárov Petra Jaroša.

Varaďa potom dohodu ešte osobnými rokovaniami potvrdil. Podal si ruku ako v Pardubiciach, tak v Jihlave. “Chcem ten najlepší možný káder,” hovorí jasne.

Jedine u Nečasa sa hráčov nástup k reprezentácii odďaľuje. Z jasných dôvodov: s Kometou má šancu bojovať o titul. A Kométa má väčšiu šancu s ním. Nečas hrá v semifinále výborne. “Zatiaľ je to výborná sezóna, sme v semifinále. Teraz sa sústredím na play off, “pripúšťa výnimočný 18-ročný talent, ktorého budúcnosť mnohí vidia v NHL.

Dokedy bude tento stav platiť?To nikto nevie. “Najradšej by som mal tím pohromade, aby sme mohli trénovať a pripravovať sa, ale situácia je taká, aká je, a ja to rešpektujem,” zvažuje slová Varaďa. Môže byť vodítkom pre najneskorší nástup hráčov do kempu dátum generálky na slovenských s domácim výberom 8. apríla?

Varaďa krčí ramenami. Jasne potvrdiť sa zdráha aj to, že Nečas bude na MS určite hrať, aj keby Kométa postúpila do extraligového finále.

“Neviem. Nemám k tomu čo povedať, “váha.

A Kométa? “Rokujeme, sme v kontakte.”

Zavrieť akékoľvek dvere si nechce ani jedna zo strán.