“Neviem, čo sa tam stalo, snažila som sa na to nejako reagovať. Nefungovalo nič, “vysvetľovala 25-ročná Fialková stanicu RTVS.

Počas niekoľkých desiatok sekúnd zastrelila piata žena individuálneho olympijského závodu všetky nádeje Slovenska na dobré umiestnenie. Veď pred štyrmi rokmi v Soči došli na piatom mieste (vtedy bez Fialkové)

Ale v Pchjongčchang kvartet Fialková, Kuzminová, Kaznar a Otčenáš do cieľa vôbec nedorazil.Na druhom úseku rozhodca s obrovskou stratou viac ako šiestich minút stiahli Kuzmínovo, v Pchjončchangu držiteľku troch medailí.

Rozhorčenie a sklamanie z tragického začiatku a predčasného konca nikto zo Slovákov neskrýval. “Ten pocit bezradnosti, čo som tam zažila, neprajem nikomu,” popisovala Fialková.

A premýšľala, kde asi vznikla chyba. “Možno sa mi nešťastnou náhodou vychýlil diopter. Cvakala som, nefúkal ani silný vietor. Naozaj neviem, čo sa tam stalo. ”

Práve chyba na cieľniku s najväčšou pravdepodobnosťou zavinila strelecký kolaps. Pri manipulácii s malorážka, či pri príchode na štart, stačí ľahko zavadiť o diopter, ten sa okamžite a veľmi ľahko vychýli z ideálneho nastavenia pri nástrelu.To podkladá aj fakt, že všetky rany leteli vpravo.

“Musíme sa pozrieť, čo sa presne stalo. Verím, že to nebolo jej chybou, ale vinou techniky, “povedal vedúci českých biatlonistov Tomáš fuška.

Súženie Fialkové ale aj po nepodarenej streľbe pokračovalo. Výrazne psychicky rozhodená na trestnom bicykli krúžila iba tri trestná kolá namiesto štyroch, od rozhodcov okamžite vyfasovala podľa pravidiel dvojminútový trest. Postojačky potom musela znovu na trestný okruh, Kuzminová odovzdávala štafetu s hrôzostrašným streleckým skóre 5 + 6 na beznádejne poslednej priečke.

“Bola to obrovská smola, čo sa Paulíne stalo. V utorok nám závod nevyšiel, ale nerobila by som z toho žiadnu tragédiu.Takéto veci sa občas proste stávajú, “komentovala Kuzminová

” Pokazila som celú štafetu. Chcem sa ospravedlniť všetkým, ktorých sa to týka a majú s tým do činenia, a tiež celému slovenskému, “kála sa Fialková.

Jej príbeh okamžite obletel celú krajinu. Okrem niektorých fanúšikov pribehli s podporou aj slávne osobnosti a športovci.

“Jasné, že som preteky sledoval. Bolo mi Paulíny strašne, strašne ľúto, “napísal na Instagramu muzikant Pavol Habera. “Teraz sa ľudí ukážte, akí ste fanúšikovia, keď to nevyjde. Fandím s rozumom, “vyzval.

” Paulína chcela by som povedať, že tvoja piate miesto ( z individuálneho závodu ) na olympiáde bolo pre mňa osobne jeden z najväčších momentov celých hier a bola som hrdá, že máme takú Slovenku.Robíš to len a len pre seba a nikto ťa nemôže kritizovať ani keby si nastrieľala desať chýb z desiatich (samozrejme okrem teba a trénera). Pre mňa si super športovec a vždy budeš, “zastávala sa aj slovenský tenistka Dominika Cibulková.

Psychické podpory sa Fialkové dostalo aj v rámci tímu. Hoci biatlonistka po pretekoch odmietala štartovať v ženskej štafete, trénerka českých reprezentantiek Anna Murínová o jej absencii vôbec nepremýšľala.

“Myslím si, že je dostatočne silná a že to zvládne. Znovu bude závod rozbiehať, “povedala Murínová.

Príležitosť odčiniť spackanú streľbu dostane Fialková už vo štvrtok.