Zimbabwe veľký úspech sa narodil a Sparta Costu Nhamoines obhajoval to. Ďalší rok v januári nezabudne na pohár Afrických národov, prestížny šampionát aj v Európe. “Nezdali sme tu jedenásť rokov a považujeme to za obrovský úspech,” uviedla Costa pre oficiálnu stránku klubu. Postup sa však rodil v neporovnateľne skromných podmienkach, než na aké sú zvyknutí národné tímy v Európe.

Postupová istota Zimbabwe bola hotová po nedeľňajšej prehre v Guinei 0: 1. Keďže v skupine zaváhalo aj druhé Svazijsko, ktoré prehralo 0: 1 v Malawi, istota účasti na kontinentálnom šampionáte patrí Costov tímu. Oslavy by mohli začať!Priamo pred autobusom, ktorý bol privezený. A bolo to dlhá cesta. “Naša federácia nemá veľa peňazí, všetko sa deje na poslednú chvíľu. Možno sme mali v Svazijsku 15-hodinovú jazdu autobusom deň pred zápasom. To isté platí pre Malawi, ale to trvalo iba dvanásť hodín. Takže už kvôli tomu cesta kvalifikáciou nebola ľahká, “zmienil náročné okolnosti.

Hoci sa Costa v Česku rýchlo a dobre adaptoval, spoločnosť svojich krajanov si užíva.Spev a tanec nás zjednocujú a máme tak ešte väčšiu radosť z toho, že sme spolu. “

Zimbabwe sa medzi africkou elitou objaví prvýkrát po 11 rokoch. “Nemáme veľa hviezdnych hráčov, tento úspech je predovšetkým zásluhou tímovej hry,” chváli obranca Sparty, ktorý patrí medzi najvýraznejšie tváre mužstva, ktoré zo šiestich zápasov prehralo len jedno. Okrem neho pôsobia v Európe ešte útočník Knowledge Musona v belgickom Oostende a stopér Marvelous Nakamba z Arnheme.

Preto hráči, ktorí majú angažmán v Afrike, často aj na Costa vyzvedajú, ako to v Sparte vyzerá. “Chcú sa učiť odo mňa, sú zvedaví.Zaujímajú sa, čo sa deje, čo sa deje pred zápasom, ako trénovať. “Najväčší rozdiel je v tom, že môžeme sledovať nastavenú taktiku. “Občas som si všimol hráčov a myslím, že je to fantastické. Ale problémom je, ako hráč rozumie taktickým pokynom, pretože moderný futbal sa každý deň mení. Zdieľam s nimi svoje skúsenosti, nie som hviezda, ale skôr starší brat. “