“Nehovorí sa mi veľmi dobre, pretože vieme, že sme druholigoví,” povedal hradecký tréner Karel Havlíček. “Trojzápasový misiu sme s našim realizačným tímom a hráčmi nezvládli. Samozrejme je hrozne ťažký naháňať záchranu na Sparte, ale myslím, že za tento zápas sa nemáme, za čo hanbiť, “dodal.

Sparta mala pred zápasom už tradične problémy so zostavou, pretože okrem dlhodobo zranených nebol ani na lavičke Mario Holek. Vo stoperské dvojici tak s Michalom Kadlecom musel zaskočiť Vjačeslav Karavajev, ktorý doteraz nastupoval na pravom kraji obrany.

“Nechcem sa vyhovárať, ale už je toho veľa.V piatok pichlo Holka v polovici tréningu a Marečka dnes dopoludnia ani nie pri kontakte s loptou, “povzdychol si tréner Sparty Petr Rada. “Niečo plánujete, ale v piatok musíte urobiť zmenu. A v sobotu ďalšie. Preto si cením toho, že keď sme prišli za Karavajevem, aby hral stopéra, tak okamžite povedal, že to nie je problém. A zvládol to, “pridal.

Úvodná šanca síce patrila Hradci, ale Pavel Černý v ťažkej pozícii trafil len jedného z obrancov. Naopak Sparta sa presadila hneď z prvej vážnejšej príležitosti. V 24. minúte sa o to z otočky postaral Václav Kadlec, ktorý tak symbolicky oslávil dnešné 25. narodeniny.

Sparta bola aj naďalej veľmi efektívna. Po polhodine hry síce z priameho kopu len tesne minul David Lafata, ale minútu na to už viedli domáci o dva góly.Po centre sa u vzdialenejšie tyče dostal k lopte Josef Šural a pripísal si štvrtý gól v posledných štyroch zápasoch.

Po prestávke sa dlho hralo len na jednu bránku a v 55. minúte to využil David Lafata. Sparta sa vďaka nemu ujala vedenia 3: 0 a kapitán letenského celku si pripísal 15. gól v sezóne, ktorým sa na čele tabuľky strelcov dotiahol na vedúceho Milana Škodu zo Slavie.

Hradec napriek tomu dokázal ešte zápas zdramatizovať. V 69. minúte sa po rohovom kope dostal k lopte za vápnom nikým nestrážený Šípek a zamieril presne k žrdi. V nastavení znížil na rozdiel jediného gólu Adam Vlkanova, ale pre Východočechy to však bolo príliš málo a príliš neskoro.Najvyššia súťaž opúšťa spolu s poslednou Příbrami, Sparta si naopak poistila tretie miesto.

“Zápas mohol skončiť úplne v pokoji, ale Lahodný našimi nepozornostma a nedisciplinovanosťou niektorých hráčov sme sa dostali k výsledku 3: 2,” vyhlásil Rada. “Pritom v polčase som hráčom hovoril tú otrepanú frázu, že 2: 0 je klamlivý výsledok,” dodal letenský kouč.

Východočeský celok zostúpil tretíkrát za posledných päť rokov, zatiaľ sa ale zakaždým dokázal po jednej sezóne v druhej lige vrátiť. “Všetko je teraz veľa čerstvé, ale verím tomu, že tím nájde silu i možnosti. Hrozne by pomohlo, keby sa konečne postavil štadión.Aj keď je jasné, že náš pád tomu asi veľmi nepomôže, “uviedol Havlíček.