V prvých kolách Svetového pohára, austrálska publicistka a profesionálna kontroverzná Rita Panahiová odhalila, že “nedokázala menej starať o ženský šport”, pretože tvrdila, že ide o “horší produkt”.

Ako bláznivá mala dneska pocit!

Semifinále medzi Anglickom a Japonskom malo všetko – vzrušenie (Anglicko je skoro v prvej minúte zápasu a tri Krátke pokusy v priebehu niekoľkých minút v druhej polovici), kontroverzie (oba tímy odrážali od trestov, ktoré odborníci rýchlo určili, boli pochybné rozhodnutia), okamihy radosti (Anglicko úspešne premenilo pokutu!Možno môžu dať svojim krajanom pár tipov?) A napokon absolútna devastácia (môže byť nejaký horší spôsob, ako stratiť hru ako vlastný gól strelený v 92. minúte?).

Musím sa priznať: plakala som, keď to bolo celé. Skočila som na tresty, zažiarila som, keď Anglicko skórovalo, zastrihalo som, keď Japonsko urobilo a ja som si položil hlavu do mojich rúk na vlastný cieľ. V mojom žalúdku je jamka, ktorá fyzicky ubližuje Laure Bassett, ale dnes sa stala mojim hrdinkom a zostane dlhá.

Tento svetový pohár získal víťazstvo na celom svete: 1,6 milióna ľudí sa pozrelo na štvrťfinále Anglicka v Kanade, ktoré bolo na štadióne sledované viac ako 54 000 fanúšikmi. Správa o zápase medzi Anglickom a Japonskom je najpopulárnejším príbehom na našich webových stránkach, keď som to napísal.Tak prečo má hra, ktorá je taká príjemná, aby ste sa pozerali tak dlho pod radar?

Existuje naozaj len jeden dôvod, prečo verejnosť nesleduje ženský šport rovnako ako ľudia – neexistuje žiadny spôsob, ako ju sledovať. Veľa ženských športov má len málo alebo žiadny verejný profil a to bolo rovnaké s ženským futbalom až doteraz. Kde sú hry? Kto sú hráči? Ľudia môžu argumentovať všetko, čo sa im páči o tom, či ženy tenisové hráči by mali zarobiť rovnako ako ich mužské protějšky, ale nie je pochýb o tom, že v určitých obdobiach v histórii tenisu bola ženečka zaujímavejšia sledovať než mužské – premýšľajte o tom, kedy hrajú Steffi Grafová a Monica Selesová, alebo keď Mary Pierce mala svoj vlastný fanúšikovský klub a hračkárska spoločnosť vyrobila bábiku v podobe Gabriela Sabatini.Dámske tenis je obľúbený, rovnako ako jeho vysoko platených žien. Prečo? Pretože sú ich zápasy televízne, majú verejné profily a veľkú fanúšikovskú základňu – presne to, čo tento Svetový pohár konečne doručil ženskému futbalu, teraz hraje asi 29 miliónov žien a dievčat.

Prečo teda v televízii nie je šírený futbal žien a ženský šport? Myslím, že to je z veľkej časti preto, že muži, ktorí naplánujú programy a kupujú práva, sa nezaujímajú o ženskú hru. Pravdepodobne sú to istí muži, ktorí nečítajú knihy autormi. Je tu termín: sexizmus.

Nemá zmysel tvrdiť, že to nie je tak finančne životaschopné ako mužský šport, pretože ľudia ho nevidia. Nepozorujú to, pretože o tom nevedia.Majstrovstvá sveta dokázali, že existujú čísla, vďaka ktorým bude športový žien v televízii úspešný. Dokázalo tiež, že ženy sú úžasní športovci.

Ako poznamenáva Sam Haddad, vieme, že hranie športu je pre nás dobré a že nás robí šťastnými a zdravými. Tiež vieme, že dievčatá sa zúčastňujú na nižších sadzbách ako chlapci. Teraz však mladé dievčatá na celom svete majú vzory – majú neuveriteľne kvalifikovaných a schopných ženských futbalových hrdinov, aby sa dali pozrieť. Je čas na to, aby ste nadviazali na peniaze potrebné na vybudovanie profilu pre hru, ktorú si zaslúži.

Skúsenosť na zobrazenie v semifinále medzi Japonskom a Anglickom bola len inšpirujúca. A ak reakcie blokov okolo mňa, zatiaľ čo som sledoval, je niečo, čo by malo ísť, nie je to inšpiratívne len pre ženy.