Prezident IAAF, Sebastian Coe, povedal športovcom trénovaným Albertom Salazarom, že musia prerušiť svoje väzby s okamžitou platnosťou po tom, čo bol Američan na štyri roky zakázaný pre „organizovanie a napomáhanie zakázaného dopingového správania“. Zákaz Alberta Salazara opúšťa Mo Farah a UK Athletics s otázkami na zodpovedanie Sean Ingle Viac , bol „veľmi vážny“, ale v minulosti sa bránil tomu, že sa drží svojho priateľa.

„Keď sa tomuto športu venuješ tak dlho ako ja, priateľstvá a vzťahy sa môžu vrátiť späť,“ uviedol Coe, ktorý v utorok skôr nariadil Salazarovi odobrať akreditáciu na majstrovstvách sveta v Dauhá.

„Alberto a ja sme súčasne držali svetové rekordy.Poplatky, ktoré uložil Usada, boli skutočne vážne a teraz sme v obchodnom režime. Jednotka pre atletickú integritu už s týmito športovcami bola v kontakte a žiada sa od nich, aby tieto vzťahy narušila. “

Medzi tých, ktorí budú musieť zmeniť trénera, patrí Sifan Hassan, majster sveta z 10 000 m. Keď sa Coeho opýtali, či sa zákaz zle odráža na Farahovi, odpovedal: „Športovci musia mať úplnú a úplnú dôveru vo svojich trénerov, a ak tak neurobia, vzťah sa pretrhne,“ uviedol. “A ak je tréner obvinený z niečoho, musí športovec klásť skutočne podrobné otázky.”Musíte predpokladať, že to robia športovci. “ Facebook Twitter Pinterest Alberto Salazarovi bola na majstrovstvách sveta v Dauhá odobratá akreditácia.

Steve Magness, bývalý člen projektu Nike Oregon, skupina, ktorá bola pôvodne založená na pomoc americkým vytrvalostným športovcom poraziť najlepší bežci z Afriky, ale neskôr prijatý Farah, uviedol, že britský športovec by mal čeliť otázkam, prečo sa rozhodol zostať so Salazarom dva roky po tom, čo Usada začala vyšetrovanie v roku 2015.

„Ľudia robia chyby, ale musia vlastniť a tam musí Farah a veľa ďalších ľudí, ktorí to vyriešili, odpovedať na otázky, “uviedol.

Jeffrey Brown, ktorý pracoval ako platený konzultant endokrinológ pre Nike pri zvyšovaní výkonu a slúžil ako lekár pre mnohých Salazarových športovcov, dostal tiež štvorročný zákaz činnosti.Travis Tygart, výkonný riaditeľ amerického antidopingu, vo svojom vyhlásení ocenil početných informátorov, ktorí sa prihlásili, a odsúdil správanie Salazara a Browna.

„Športovci v týchto prípadoch našli odvahu prehovoriť a nakoniec odhalil pravdu, “dodal. „Počas konania v súvislosti s projektom Nike Oregon preukázali pán Salazar a Dr. Brown, že víťazstvo je dôležitejšie ako zdravie a pohoda športovcov, ktorých prísahu chránia.“ 61-ročný Salazar však uviedol, že bol výsledkom „šokovaný“ a bude sa odvolať. „Oregonský projekt nikdy a nikdy nedovolí doping,“ uviedol. „Počas tohto šesťročného vyšetrovania sme s mojimi športovcami vydržali nespravodlivé, neetické a veľmi škodlivé zaobchádzanie s Usadom.“ Zaregistrujte sa do denníka The Recap, nášho týždenného e-mailu s tipmi redaktorov.

Farah bol u Salazara takmer sedem rokov, počas ktorých prešiel z úrovne tesne mimo elitnú úroveň k prakticky neprekonateľnej.Ostal pri svojom slávnom trénerovi po tom, čo sa obvinenia proti Salazarovi prvýkrát objavili v správach BBC a ProPublica v roku 2015 a odišli až v roku 2017. Farah vtedy poprel, že by jeho rozhodnutie bolo spojené s dopingovými požiadavkami. Usada prvýkrát vzniesla dopingové obvinenie proti Salazarovi a Brownovi v júni 2017 v súdnej bitke, ktorá bola vypočutá za zatvorenými dverami. Spoločnosť Nike medzitým uviedla, že podporí Salazarovo odvolanie a že rozhodnutie Usady nemá „nič spoločné s podávaním zakázaných látok športovcovi z projektu Oregon“. Facebook Twitter Pinterest Sebastian Coe nariadil zbavenie Alberta Salazara akreditácie na majstrovstvách sveta v Katare. Fotografia: Ali Haider / EPA

„Ako poznamenala komisia, zasiahla ich veľká starostlivosť, ktorú Alberto venoval zabezpečeniu dodržiavania svetového antidopingového kódexu.Podporujeme Alberta v jeho rozhodnutí odvolať sa a želáme mu úplnú mieru spravodlivosti, ktorú si pravidlá vyžadujú. Nike nijakým spôsobom neospravedlňuje použitie zakázaných látok. “Bývalý tréner Mo Farah Alberto Salazar dostal štvorročný zákaz činnosti za porušenie dopingu Prečítajte si viac

Nike čelí otázkam po e-mailoch zverejnených americkými antidopingovými dohovormi Agentúra odhalila, že výkonný riaditeľ spoločnosti pre športové odevy Mark Parker bol informovaný o Salazarových experimentoch s cieľom zistiť, či použitie topického testosterónového krému spôsobí pozitívny dopingový test, ktorý sa uskutočnil v laboratóriu v sídle spoločnosti Nike.

Pri samostatnej príležitosti Salazar tiež napísal Lancovi Armstrongovi, aby mu odporučil vyskúšať aminokyselinu L-karnitín, keď trénoval na Ironmana. “Lance, zavolaj mi čo najskôr!” Testovali sme to a je to úžasné!Všetko úplne legálne a prirodzené. Pri užívaní Iron Mana skončíte asi o 16 minút menej. “

Armstrong v e-maile pre Wall Street Journal uviedol, že nikdy netestoval ani neskúšal L-karnitín.