Český tím v šesťčlennej štvrťfinálovej skupine po úvodnej porážke od Nemecka oslávil prvé víťazstvo a so štyrmi bodmi je na priebežnom štvrtom mieste. Rovnako bodov majú druhé Španielsko a tretie Nemecko.

V záverečnom zápase štvrťfinálovej fázy zmeria reprezentanti v stredu sily so Slovinskom, bronzovým medailistom z vlaňajšieho svetového šampionátu.

Ak zvíťazí a zároveň Nemecko bude remizovať so Španielskom, postúpi Česi senzačne do semifinále, kam prejdú prvé dva celky skupiny.

Česi čiastočne oplatili Macedónsku porážky z minulých rokov. Balkánsky súper je s pomocou rozhodcov predvlani vyradil vo svetovej kvalifikácii a predtým aj v európskej kvalifikácii.Na ME v roku 2014 spolu obaja súperi remizovali a dva roky predtým zvíťazila opäť Macedónsko.

“Bol to veľmi bojovný zápas. Nedostali sme sa do neho tak, ako sme chceli, hlavne v útoku sme sa nedostali do tempa. V druhej polovici sme ale v sebe našli neskutočnú silu a dokázali sme náskok Macedónsko zrovnať, “citoval zväzový web jedného z dvoch slovenských trénerov Jána Filipa.

” Dostali sme sa do vedenia, ktoré sme trochu so šťastím, ale myslím, že zaslúžene, udržali. To, čo dnes tím ukázal v morálke a bojovnosti, to bolo niečo fantastického, “dodal Filip.

Českí tréneri urobili zmenu v zostave a do stretnutia nasadili dodatočne povolaného Šlachta miesto Zemana. Reprezentantom nevyšiel úvod a kvôli dvom skorým vylúčením Landy už v 12.minúte prehrávali o štyri góly.

Ruskí rozhodca Voloďkov a Zotin boli k českému celku, ako už je v zápasoch s Macedónskom tradíciou, prísnejšie, napriek tomu reprezentanti do pauzy stiahli skóre na 11:13.

Národnému tímu nevyšiel ani vstup do druhého dejstva, a keď v 43. minúte zvýšil Velkovska na 20:15 pre Macedónsko, zdalo sa rozhodnuté. Lenže Česi ukázali nesmierne bojovného ducha. Galia v bránke nahradil Mrkva a jeho spoluhráči začali mohutne doťahovať.

Hŕstka vo 49. minúte znížil zo sedmičky už len na rozdiel dvoch gólov a po niekoľkých mrkvových zákrokoch z rovnakej situácie v 54. minúte zrovnal. V 57. minúte poslal Horák, ktorý bol s ôsmimi gólmi najlepší strelec, český celok prvýkrát do vedenia.

Macedónci potom zrovnali, ale v 59.minúte prepálil všetko pred sebou Kašpárek. Balkánsky súper potom okolo záverečnej sirény dostal loptu do siete a ruskí arbiter po konzultácii u videa nariadili sedemmetrový hod, ktorý Mrkva maňáskové chytil a odštartoval českú radosť.

“Prehrávali sme o päť gólov, ale predviedli sme to, čo tu ukazujeme celý turnaj. Že sa nevzdávame za akéhokoľvek výsledku. Cítili sme, že súperovi dochádza sily rýchlejšie ako nám. Tiež už sme ich nemali na rozdávanie, ale boli sme nakoniec šťastnejší.Náš medveď v bránke to zavrel a dal si ešte dve sedmičky na večeru, “povedal s úsmevom Horák.

Reprezentácia hrá na majstrovstvách štvrťfinálovú fázu prvýkrát od roku 2010, kedy obsadila desiate miesto. Českým maximom je šiesta priečka z roku 1996.