Ešte pred dvoma týždňami tu snowboardcrossařka Eva Samková v pretekoch Svetového pohára došla na druhom mieste. Teraz v horskom stredisku La Molina finišovala tretia etapa španielskeho podniku Okolo Katalánska. Prvý test formy elitných vrchárov.

Ale než sa vôbec cyklisti vydali na 188 kilometrov dlho štreky z Mataró do La Moline, museli vedúci stajne narýchlo zmeniť tímovú stratégiu. A to predovšetkým jazdci BMC, ktorí po minútovej penalizácii domáceho Movistar obsadili popredné priečky (viac čítajte tu).

“Rozhodli sme sa dnes ráno po ďalšej prehliadke televíznych záberov. Včera sme si celú situáciu vyložili zle. Penalizovaný bol nakoniec celý tím.Takto sme to Movistar oznámili ako hotovú vec, “popisoval pre stanicu Eurosport hlavný komisár UCI Ernesto Maggioni.

“Tesne pred štartom sme v tímovom autobuse mali dlhší brífing, aby sme si spresnili taktiku pred pretekmi,” popisoval Ben Hermans z BMC, ktorý sa do trikote pre vedúceho jazdca obliekol tesne pred stredajším štartom.

Americká stajňa svoje predštartové ambície naplnila a biely dres pre vedúceho muža bude obhajovať v pri štvrtkovej etape. Líder BMC Teja van Garderen došiel v skupine hlavných favoritov a v celkovom hodnotení má náskok na svojho tímového kolegu 41 sekúnd.

O víťazovi tretej horskej etapy rozhodovali až záverečné metre. Skupinu zhruba tridsiatich jazdcov priviezol v ostrom tempe do posledného kilometra Adam Yates z Oriky.Za ním v pokoji vyčkávali Dan Martin z Quik-Stepu a predovšetkým Alejandro Valverde z “ublíženého” Movistar.

“Tá dnešná etapa je veľmi náročná. Uvidíme, ako nám pôjdu nohy. V poradí sme stále blízko, takže stále máme šancu na dobrý výsledok, “zostával pozitívny 36ročný Španiel.

Martin, ktorý slávil v La Moline vlani, sa za obhajobou etapové prvenstvo vydal 500 metrov pred cieľom. Okrem Valverdeho jeho zrýchlenie žiadny z elitných jazdcov neakceptoval. Španiel vyčkal do záverečnej zákruty, v ktorej svojho írskeho soka přesprintoval.

Valverde tak zaznamenal 101 víťazstiev vo svojej kariére.Jeho tím sa tento rok radoval už desekrát.

Pripravujeme podrobnosti…