“Hrám ho od svojich štrnástich rokov. Keď vidím, že sú furt ešte hráči starší ako ja, tak si hovorím, že keď môžu oni, tak ja tiež, “smeje sa štyridsaťtriročný Urbánek, ktorý u Nuclears zároveň pôsobí ako predseda klubu.

Odmalička ho síce vždy viac lákal hokej, lenže okolnosti boli proti. “Nemal som podmienky na to, aby som mohol skoro ráno chodiť na tréningy,” vysvetľuje Urbánek. “Niečo som ale robiť chcel. Raz som takto išiel a videl u nás chlapcov, ako hrajú baseball. A to ma zaujalo. ”

Vtedy sa písal rok 1990 alebo baseball bol v Třebíči neznámym športom.

” Začala sa o neho zaujímať partia vysokoškolákov.Ja sa k nim pridal a už som u baseballu zostal, “prezrádza Urbánek.

Hráčov, ktorým už bolo štyridsať rokov, je v súčasnej dobe v slovenskej extralige niečo okolo päť.

” viem, že jeden je v Ostrave a ďalší v Blansku, “hlási Urbánek. “Jasne že už to nie je také, ako keď nám bolo dvadsaťpäť, ale stále sa držíme. A kým je človek zdravý, tak to ide, “má jasno.

Do tímu plného mladíkov v Třebíči zatiaľ bez problémov zapadá.

” Jeden starší hráč nie je nikdy na škodu, “usmieva sa Urbánek. “Ja s tým problém nemám, a čo ostatní, to by sme sa museli opýtať ich.každopádne niekedy mi hovoria ocko a niekedy už tiež dedo. ”

Zápasy si teraz Nuclears užívajú

Aktuálne hrajú Nuclears nadstavbovú časť, v ktorej bojujú o udržanie v najvyššej domácej súťaži. A ide im to veľmi dobre. V konte majú zatiaľ iba dve porážky a s prehľadom dominuje tabuľke.

“Dá sa povedať, že už dohrávajú nadstavbu uvoľnene, nie na plné pecky. Vo väčšom dostávajú príležitosť mladí chalani, “vysvetľuje Urbánek. “Užívame si posledný kolesá, pretože už sme si urobili celkom veľký náskok.”

Informácie o uplynulom víkende zohrali Nuclears dva zápasy s pražským sabat.Ten na domácom ihrisku sa im podaril skvele, svojho súpera vyprevadili po výsledku 10: 0.

“Celý zápas bol v rukách amerického nadhadzovača v našich službách Jose Floresa, ktorý súperovho pálkara prakticky nepustil do hry. Sám naopak pridal homerun a v útoku ho podporili aj zostávajúci hráči, “pochvaľovala sa v pozápasovom hodnotení vedenie třebíčského tímu. “Tromi hity a tromi dobeh sa potom blysla aj ďalšie zahraničné posila Trey Bridis.”

Cudzinci nie sú v třebíčskej A-mužstvu žiadnou novinkou. Každý rok sa klub snaží doviesť hneď niekoľko posíl.

“Náš tréner Ján Gregor sleduje zahraničné súťaže dlhodobo a snaží sa hľadať chlapcov, ktorí majú po škole a zatiaľ nepracujú a nemajú angažmán.Makáme na tom celú zimu, “odtajňuje zákulisí hľadanie zahraničných hráčov Urbánek. “V súčasnosti máme chlapcov iba zo Spojených štátov amerických. A všetci sú moc šikovní. Aj vďaka nim sa držíme v nadstavbovej tabuľke na špici, “dopĺňa. Potom, čo dôjde k prvému kontaktu klube s vyhliadnutým americkými študentmi, prichádza konečná dohoda, v ktorej sa Nuclears zaväzujú, že hráčom zabezpečí ubytovanie a stravu.

“Napospol sú to chlapci, ktorí chcú spoznať Európu a pritom robia , čo ich baví, “vysvetľuje predseda třebíčského klubu.

Zmluva je výhodná pre klub i hráča z Ameriky

Prácu si americkí študenti nehľadajú, väčšina z nich ani neprahne po ďalšom vzdelanie.Proste len chcú hrať baseball a spoznávať európsku kultúru.

“Väčšinou sú to chlapci z nie práve chudobných rodín. Angažmán u nás berú ako šancu urobiť si výlet do Európy. Majú kde bývať a čo jesť. To im väčšinou stačí. Výhodná je táto dohoda pre obe strany, “hovorí Urbánek. Pred třebíčskými bejzbalista sú teraz v nadstavbovej časti už len súboje s poslednými dvoma tímami – Frýdku-Místku a Jabloncom nad Nisou. “Každopádne my už sme zachránení,” raduje sa Urbánek. A ako dlho ešte plánuje predseda Nuclears hrať?

“Mám taký sen zahrať si raz so svojím synom, ktorému je teraz štrnásť roky.Keď sa to podarí, potom už asi skončím, “hlási.