Pri záverečnom hvizde boli oslavy Cristiana Ronalda radostné, ale relatívne zdržanlivé v porovnaní s ostatnými príležitosťami, keď do svojej zbierky pridal trofej. Objal svojich spoluhráčov. Objal dokonca aj rozhodcu. Dve ruky zdvihnuté k oblohe, ale nič príliš prepracované. Ronaldo túto príležitosť neoznačil ani tým, že odlepil svoj top, aby nám pripomínal kontúry jeho šesťbalenia. Čo sa mu veľmi nepodobalo, ale možno to bolo odrazom toho, že Liga národov nie je celkom hore s niektorými z jeho ďalších úspechov.

Ronaldo a jeho tím by sa zároveň mohli ešte zamyslieť nad ďalším veľmi uspokojujúcim úspechom. úspech, ktorý vyhrali v úvodnej súťaži po úspechu Portugalska na Euro 2016. Pri sláve posledného triumfu sa ešte veľmi bavili. Ronaldo bol muž, ktorý zdvihol novú trofej, zapečatený bozkom.Gonçalo Guedes, 22-ročný útočník Valencie, strelil rozhodujúci gól a opäť bolo ťažké nečudovať sa schopnosti krajiny produkovať nadaných futbalistov. Konečné prispôsobenie Národnej ligy novej šou na turnajovej scéne | Barney Ronay Čítať viac

Ronaldo, najväčší zo všetkých, nemusel ani len dosiahnuť svoje najúžasnejšie výšky, ale nakoniec všetky dohady o tom, či by mohol byť prvým človekom, ktorý dribluje okolo Virgila van Dijka v uplynulej sezóne sa cítil ako podtext k skutočnému príbehu.Bolo to zaslúžené víťazstvo Portugalska v noci, keď Seleçao mohlo ukázať, že nie je vždy odkázané na svojho päťnásobného víťaza Ballon d’Or.

Bernardo Silva si určite zaslúžil jeho cenu ako vynikajúceho hráča tieto finále, keď predviedli ten druh dotykovej brilantnosti, vďaka ktorému sa stal takým skvelým hráčom v úspešnej obhajobe titulu Manchester City. Rafa Silva, jeden z náhradníkov Portugalska, sa rozsvietil v noci, keď vstúpil do hry. Oficiálne ocenenie víťaza zápasu získal Rúben Dias, ktorý bol súčasťou obrany, ktorá obmedzila Holandsko iba na pár príležitostí.Tím Ronalda Koemana ťažko získal skutočnú dynamiku a rozhodujúce bolo, že ich súperi neboli takí náchylní na nehody, ako keď boli obrancovia Anglicka vo štvrtok na Guimãraes.

Všetci to museli urobiť trochu čudnými večer pre stovky, potenciálne tisíce, anglických priaznivcov, ktorí boli medzi davom Estádio do Dragão a ktorí si vopred kúpili vstupenky v nádeji, že ich tím bude zapojený. Títo podporovatelia boli odhodlaní byť vypočutí – ako spôsob ich uvedenia „spievame pre vás“ – a niektorí jasne cítili, že to bola taká príležitosť, ktorá oprávnila vypískanie Van Dijka, spoločné so štvrtkovou hrou. Aspoň počas holandskej štátnej hymny tentoraz nebol disent. Alebo neúspešní kandidáti na europoslancov biť kohokoľvek zozadu.Bolo to oveľa viac, čo by si Uefa priala – slušný zápas a šťastný dav, ktorý vyvrcholil tým, že Ronaldo zdvihol trofej uprostred ohňostroja a striebornej pásky.

Na úvod rôzne skupiny priaznivcov – všetci traja – nemal veľmi veľa vzrušenia. Prvá mexická vlna sa skutočne začala pred polhodinovou hranicou a nikdy nie je sľubné, keď si dav musí robiť svoju vlastnú zábavu, najmä čo sa týka zápasu.

Potom však Portugalsko prevzalo kontrolu, Bernardo Silva ožil a Portugalci v dave sa pomaly ale isto začali ozývať nad svojimi anglickými kolegami.Ronaldov muškát na Frenkie de Jong sa cítil ako futbalový ekvivalent potľapkávania svojho súpera po hlave, chýbalo mu iba povestné žmurknutie CR7, a Guedes sa vždy snažil dychtivo obhájiť svoj výber pred João Félixom, 19-ročným útočníkom Benficy, ktorý by mohol priťahuje pozornosť elitných európskych klubov, ale musel sa uspokojiť s miestom na lavičke. Jordan Pickford zachraňuje tím, keď Anglicko porazilo Švajčiarsko nad penaltami. Prečítajte si viac

Koeman útočil striedaním tým, že priniesol Quincy Promes, Donny van de Beek a Luuk de Jong počas rôznych fáz druhého polčasu. Problém Holanďanov bol v tom, že behom niekoľkých sekúnd od príchodu Van de Beeka sa Bernardo Silva spojil s Guedesom v kľúčový okamih noci.

Bernardo Silva, ako vždy, bol si toho hráča vedomý okolo neho.Egoistickejší hráč by mohol skúsiť strelu, akonáhle postúpil do pokutového územia. Aj on tvaroval, akoby to bol jeho zámer. Bol to však podvod a namiesto toho zahrával spätnú prihrávku do cesty Guedes, ktorý sledoval centrálnejšiu pozíciu. Guedes mal po svojej pravici Ronalda, ale rozhodol sa ísť sám, a tak prudko zasiahol loptu až do dolného rohu siete, aj keď brankár Jasper Cillesen dorazil strelu.

Jeden z sklamaním pre Koemana bolo, že ani potom jeho strana nedokázala vyvinúť sústredený tlak. Bolo niekoľko šancí na vyrovnanie, hlavne Memphis Depay s hlavičkou, ktorú zachránil Rui Patrício, ale neskorý nápor, ktorý by sa dal očakávať, sa nikdy nezrealizoval.Ronaldo mal čoskoro ruku na tejto trofeji. Do jeho striebra bolo vyryté prvé meno Portugalska.