Odvolanie trénera Pavla Hapala po blamáži v 2. predkole Európskej ligy sa Subotič môže pôsobiť unáhlene, ale popravde moc sa mu nečudujem, hoci vedenie Letenských nemalo takú trpezlivosť ako s Talianom Stramaccionim.

Hapal od marca neurobil s nesúrodým tímom takmer žiadny progres, tiež v príprave to bola bieda, ktorá vyvrcholila v Srbsku. Akoby hráči svojho trénera v tom nechali.

Jedna vec je nerozpoznateľná herné tvár a druhá potom základné futbalové atribúty ako nasadenie a zodpovednosť. Sparťania dopriali súperovi veľa miesta. Všade.Na centrami, pri strele, na krídle ako vo vápne.

To neveští nič dobré a jednoznačne za to zodpovedá tréner, aj keď by človek povedal, že už len za tie miliónové podpisové bonusy by sa mohli hviezdy snažiť viac .

Sympaťák Hapala mi je ľudsky ľúto, dostať v deň 49. narodenín padáka je cynický darček. Neznamená to, že je zlý tréner, inde pekný futbal jeho tímy hrali, možno by potreboval viac času, ale možno to v Sparte skrátka nešlo rovnako ako pri jeho hráčskom angažmán a nebolo už načo čakať.

Len odvolanie Hapala nie je riešenie rovnako ako dočasný návrat športového riaditeľa Ščasného na lavičku, hoci začal v Jablonci víťazne a treba zvládne ešte zvrátiť aj zle rozohranej predkolo Európskej ligy.Trénerské zručnosti na to má.

Ščasný si Hapala aj posily vytipoval, a tak by mal tiež niesť zodpovednosť. Podobne ako generálny riaditeľ Kotalík. Sparta sa už niekoľko sezón pohybuje v bludnom kruhu a rozseknúť ho môže len majiteľ Křetínský buchnutím do stola. Nie tým, že vymení iba stoličky. To on klub trpezlivo dotuje, ukazuje veľké sparťanskej srdce, nie však správne riešenia.

Lenže nie je ľahké získať schopné manažérov, zvlášť keď Nezmar ulovila Slavia.Budúcnosť Sparty by mohla byť v legende Tomáš Rosický, ak nazbiera skúsenosti, bude mať rozhodujúci právomoci a hlavne – ak bude mať záujem robiť radikálne a mnohokrát nepríjemné rozhodnutia.

Sparta je pre trénerov stále lákadlo

Nejde o to, či máte v základnej zostave jediného Čecha ako naposledy v Jablonci, alebo osem odchovancov ako Olomouc pri výhre 4: 0 v Mladej Boleslavi, hoci je to sympatickejší a lacnejšie cesta, ale o to, aby koncepcia mala hlavu a pätu, nemenila sa s výmenou trénera každého polroka, fanúšikovia sa mohli s klubom stotožniť a hrou baviť.

Zatial kotol hlúpo hučí na Kango, ktorý údajne nie je dvakrát tímový hráč, ale ak bude robiť body, tím ho potrebuje.

Sparta zase hľadá nového trénera.Zvolí zahraničnú cestu, alebo českú? V tuzemsku padajú mená ako Hašek z Bohemky, alebo olomoucký Jílek, najlepšie kouč minulej sezóny, ktorý tiež Spartu dobre pozná zo trojročnej vzdor, kedy na Letnej robil asistenta.

Malo by to logiku, Jílek rastie pre veľký klub , má jasný rozpoznateľný a atraktívne rukopis, ale pozor, aj v Sigma na neho potreboval viac ako polroka času a medzitým Olomouc spadla. Taká trpezlivosť v Sparte nie je ani možná.
Hoci sa hovorí, že si teraz tréneri v Sparte leda skazí reputáciu, stále je to výzva a obrovské lákadlo pre domáce šéfov lavičiek.

Nielen z pohľadu financií. Jílek pri výbere posíl detailne dbá na to, aby hráč charakterovo do mužstva zapadol, až potom sa pozerá na futbalové kvality.Tímová chémia je zapeklitá, no zásadnú vec a v Sparte, zdá sa, škrípe, aj keď do jej šatne nevidím a nerád by som niekomu krivdil.

Skôr si myslím, že Sparta zvolí kouča cudzinca. Ale musí to byť naozaj expert, pre ktorého nebude Ščasný nadriadený, ale rovnocenný partner a pomocník. A-tréner je po majiteľovi najdôležitejšie funkcie v klube.

Správna vylúčenie

Niekdajší sparťanská ikona Michal Bílek začal zlínskej angažmán dvoma výhrami. Pre Zlín je po zbytočné divočine sa svojráznym petržlen správnou voľbou.

Pri výhre nad opavským nováčikom ševcům pomohlo vylúčenie stopéra Jána Svozila, ktorý ľahko zatiahol unikajúceho Dzafic.Padať zrejme nemusel, ale faul to bol a arbiter Julínek rozhodol o červenej karte správne.

Svozila v prvej lige sprevádza smola. V úvodnom kole na Sparte si dal vlastenca a keď pred rokmi do ligy nakukol v Košiciach, nezvládol kľúčový duel o záchranu s Ostravou. Snáď ho všetky negatívne skúsenosti posilní. Opava si zatiaľ vyberá nováčikovskú daň, navyše ju nepodrží ani brankár Šrom, ktorý sa podpísal pod gól na Sparte aj so Zlínom.

To druhý nováčik jede. Příbram nasázela Bohemce štyri góly. Tiež jej pomohla hneď dve vylúčenia. Rozhodcu Kráľovce chválim, že bez rozpakov dal červenú kartu brankári Fryšták, ktorý šiel pre vysoký loptu sprosto kopačkou napred.Brankár môže vystrčiť koleno, aby sa chránil, ale toto bolo cez čiaru.

Festival krásnych gólov: Příbram má Mbappého

Najviac nadchol Příbramský dvadsaťročný rýchlik Jan Matoušek, ktorý pohybom pripomína francúzsku hviezdu Kylián Mbappého. Vezme si loptu a šup dopredu. Zrýchlenie ako jaguár. Krásne sa na to pozerá. Šup s ním do reprezentačného áčka, netreba čakať, zase taký mladík to nie je, to len v Česku majú tréneri občas tendenciu talenty nechať dozrievať na lavičkách a dvadsaťtri je slávne vytiahnuť.

Příbramský Josef Csaplár to našťastie vidí inak . Aj preto môžeme vidieť famózny rany 21 ročného záložníka Romana Květa. Aj jeho druhý ligový gól trafil cez stenu.Ako keď kopne kôň. Krásne boli aj technické obstřely olomouckého Žemle a Schranza z Dukly, rana “slabšie” ľavačkou sigmáka plsko alebo po centri zľava ťažký volej pravú placírkou teplického Vaněčka, ktorý najneskôr v zime posilní škótskej Hearts.

Najkrajší bránkou kola som si ovšem súkromne zvolil lekciu slávistického profesora Hušbauer. To si takto vezmete loptu pred vápnom, trikrát naznačíte strelu, zo šiestich karvinských urobíte školákov a placírkou zamierite brankári medzi nohy. Smekám.

Klobúk dolu pred celou Slaviou, ako sezónu rozbehla. Chcieť baviť divákov do poslednej minúty a nehrať na údržbu je presne to, čo liga potrebuje.Hlavne aby zvládla kvalifikáciu Ligy majstrov s Dinamom Kyjev a urobila si začiatok ročníka naozaj pekný.

A vám prajem pekné ponedělí.