Organizátori medzinárodných študentských športových súťaží vyzvali na návrat dvoch nigérijských stolných tenistov do vlasti po tom, čo ich chorvátska polícia neprávom deportovala do bosnianskeho utečeneckého tábora.

Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu, študenti Federálnej technickej univerzity v Owerri v Nigérii, pricestovali do Záhrebu 12. novembra na ceste k účasti na piatych majstrovstvách sveta medzi univerzitami, ktoré sa tento rok konajú v chorvátskej Pule.

Osemnásť -roční stolní tenisti odišli po turnaji z Puly do Záhrebu a 18. novembra mali odletieť späť do Lagosu.V noci pred ich odchodom ich však pri prechádzke v chorvátskom hlavnom meste zastavili dvaja policajti, ktorí ich požiadali o identifikačné doklady. „Nedali si sakra“: prvé zábery brutality chorvátskej polície. Prečítajte si viac

„Snažili sme sa vysvetliť, kto sme a že naše dokumenty boli v hosteli, ale previezli nás na policajnú stanicu,“ povedal Chinedu pre bosniansky web Žurnal. „Nevenovali pozornosť tomu, čo hovoríme.“

Policajti si ich pomýlili s nelegálnymi prisťahovalcami, vložili ich do dodávky a presunuli na hranicu s Bosnou a Hercegovinou, kde v ten deň chorvátske úrady zhromaždili skupinu migrantov zadržaných pri pokuse o prechod cez krajinu.Polícia nariadila skupine pohybovať sa lesmi a do Bosny a Hercegoviny.

„Odmietol som ísť do lesa,“ uviedol Chinedu. „Policajt mi povedal, že ma zastrelí, ak sa nehýbem.“

Uchenna a Chinedu boli nakoniec deportovaní do Bosny a Hercegoviny a skončili v tábore vo Veľkej Kladuši, kde uviazli tisíce migrantov v stanoch bez vody alebo kúrenia s teplotami až do -2 ° C. Facebook Twitter Pinterest Pohľad na tábor neďaleko Bihaća v Bosne a Hercegovine, kam sú posielaní nelegálni migranti, ktorí nesmeli prekročiť chorvátske hranice.Fotografia: Agentúra Anadolu prostredníctvom Getty Images.

Dvaja nigérijskí študenti nedokázali porozumieť. Trvalo to až do konca novembra, kým dobrovoľníci v tábore kontaktovali zástupcov stolnotenisovej súťaže, aby im povedali Uchennu a Chinedu boli tam uväznení. Facebook Twitter Pinterest Uchenna a Chinedu v rozhovore zverejnenom spoločnosťou Magazin Zurnal Online

„Povedali mi, že dvaja študenti z Nigérie boli chorvátskou políciou prevezení do Bosny,“ uviedol pre Guardian organizátor Alberto Tanghetti. “Požiadal som ich, aby mi poslali fotografie a ich mená.” Po dôkladnom overení sme potvrdili, že títo chlapci sa turnaja zúčastnili a mali pravidelné víza vydávané chorvátskymi orgánmi.Naozaj nerozumiem tomu, čo sa stalo, pretože dokonca polícia v Pule bola informovaná, že tu bola. “

Dodal:„ Je ešte absurdnejšie, že chlapcom nikto neveril, keď sa im snažili vysvetliť policajtom, že majú pravidelné víza.Stačilo by ich sprevádzať na ubytovni a overiť si, či vstúpili do Chorvátska legálne. “

Hovorca chorvátskeho ministerstva vnútra uviedol, že polícia vyšetruje tvrdenia Nigérijčanov

“Policajti už boli svedkami prípadov osôb, ktoré sa pokúsia alebo dokonca zneužijú svoju účasť na športových súťažiach v Chorvátsku, aby zostali v krajine,” uviedol hovorca.

Ministerstvo vnútra potvrdilo že Nigérijčania mali pravidelné víza a do Chorvátska vstúpili legálne, ale naznačili, že študenti sa pokúšajú zostať a že dvojica sa odhlásila z hostela predtým, ako ich zastavila polícia.

Ale policajná verzia fakty nevysvetľujú, prečo policajti deportovali Nigérijčanov do Bosny, pretože vedeli, že študenti vstúpili do krajiny letom do Záhrebu, a nie z Bosny.

„Títo ľudia sú obeťami nezákonných činov chorvátskej strany,“ uviedol pre Al Jazeera minister bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Dragan Mektić. „Pri rešpektovaní právnych postupov ich teraz musíme vziať späť do Chorvátska…Je zrejmé, že majú chorvátske víza, že sú v Bosne a Hercegovine nelegálne.Z ich vyhlásení je zrejmé, že ich chorvátska polícia násilne presídlila a musíme ich tam vrátiť. “

Pracovníci humanitárnej pomoci a agentúry už roky chorvátske orgány obviňujú z nelegálneho vysielania migrantov, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranicu hranice späť do Bosny a Hercegoviny. Chorvátskych policajtov systematicky bití migranti, ktorí žiadateľom o azyl zbavujú osobné veci a ničia im mobilné telefóny, aby sa nestali obeťami streľby.

V minulom roku dokumentoval denník Guardian presvedčivé dôkazy o fyzickom zneužívaní páchanom chorvátskou políciou, z ktorých sa sťažujú migranti v bosnianskych mestách Bihać a Velika Kladuša. Chorvátsko v takom prípade odmietlo akékoľvek protiprávne konanie.