Možno ste tie fotografie zahliadli tiež. Celebrity aj bežní fanúšikovia alebo bývalí Slávisti zdieľali na sociálnych sieťach pred nedeľňajším súbojom pražských S, ktorý ovládli červenobieli (3: 0), plyšové hračky.

Akciu, už vymysleli sparťanskí priaznivci, aby pri derby symbolicky zasypali futbalistu, ktorí vymenili Letnú za Eden, plyšovými potkanmi či prasatami, uchopila Slavia do vlastných rúk. A urobila si znie dobročinný happening.

“Za každého plyšáka na ploche dáme 100 korún na účet nadácie Donor,” vyhlásil slávistický šéf Jaroslav Tvrdík pred víkendom na Twitteri. A rýpol si: “Sme si vedomí toho, že dlhujeme Sparte za vynikajúce hráča, ktoré nám prenechala.”

Start 294. merania Sparty a Slavie mal vskutku neobvyklé kulisy.Po nástupe oboch mužstiev počas sparťanskej hymny lietali plyšové hračky zo všetkých strán. Podávačmi lôpt pre nich behali pár metrov do ihriska a rýchlo ich hádzali späť do priekopy za sebou.

Najväčšie zhromaždenie sa nakoniec zišla pod kotlom slávistu, odkiaľ ich na ploche pristálo najviac.

Krátko pred výkopom ešte dopadlo pár plyšových zvieratiek na obranca Matej Krajčík bránku, ale do ihriska sa trafil len jeden vrhač, gólman Kolář plyšáka rýchlo zahodil.

“Myslím, že naše vedenie urobilo fantastický krok tým, že to dostali na našu stranu a urobili z toho zbierku na dobrú vec.Sparťania sa toho podľa mňa nejako zľakli a moc ich tam nenaházeli, “poznamenal slávistický brankár.

Kulisa bola od prvej chvíle nepriateľská, fanúšikovia z oboch táborov na seba útočili hanlivými pokriky. Do toho ešte domáce publikum pískalo na všetky exsparťana v drese Slavie. A pískalo sa veľa, pretože Hovorka, Kudela, Stanciu aj Hušbauer boli pri lopte často.

Oba tábory priaznivcov mali rovnaký nápad na choreografiu, a tak krátko po začiatku viali nad oboma tábormi transparenty s motívom znaku hlavného mesta. Na Letnej sa po 294.bojuje o kráľa Prahy.

Sparťania v rámci protestu “Potkan pre krysu”, ktorú časť z Letenských priaznivcov zorganizovala cez Facebook, venovali plyšové krysy, ošípané a hady svojim bývalým hráčom, ktorí teraz pôsobia na opačnom brehu rieky Vltavy .

Slávisti sa k vhadzovanie plyšových hračiek pripojili na popud vedenia, ktoré pohotovo ponáhľalo s vlastnou reakciou: “Plyšáci do Motola!”

Tvrdík a spol. vyzvali fanúšikov, aby priniesli plyšové hračky pre choré deti a aby podľa vlastných možností prispeli tiež na transparentné účet Združenia Donor, s ktorým Vršovická klub spolupracuje a jeho logo napríklad nosia na dresoch pre európske poháre.Na podporu nadácie pre deti s leukémiou Slavia zorganizovala tiež dobročinnú aukciu.

K Slávistický akciu pred nedeľňajším derby sa na internete pripojili jej bývalí hráči Vladimír Šmicer, Marek Suchý, Jaromír utratil, Alex Kráľ, Antonín Barák a ďalšie. Svoju fotku s plyšákom už majú tiež tenistka Petra Kvitová či atlétka Zuzana Hejnová, veľké fanúšičky červenobielych.