Tridsaťdva mužstiev, medzi nimi jediný český zástupca. Plzeň postúpila do jarnej časti Európskej ligy po štyroch rokoch.

Prvý zápas sa hrá 15. februára budúceho roku v Belehrade, odveta 22. februára v Plzni.

“Nie je to síce až tak atraktívne los, ale zase je to hrateľný súper. Cítime všetci, že máme kvalitu a že šanca na postup je veľká, “povedal plzeňský obranca David Limberský.

Narazí na seba suverénny líder českej ligy proti druhému tímu tabuľky v Srbsku. Partizan po 21 kolách stráca na Crvena Zvezdu deväť bodov. V minulej sezóne bol však lepší. V základnej časti ligy síce zaostal o šesť bodov, ale v nadstavbovej vyhral všetkých sedem zápasov, rivala preskočil a stal sa majstrom.K tomu získal aj domáci pohár.

Partizan prvýkrát v histórii samostatného Srbska postúpil v pohároch do jari. Vo svojej skupine skončil druhý za Dinamom Kyjev, s ktorým dvakrát prehral, ​​a pred Young Boys Bern aj Skënderbeu Korçë. S každým mal jednu výhru a jednu remízu.

“Ako nám Partizan vyžrebovali, tak ma hneď napadlo, že nás čaká súper, ktorého nemôžeme vôbec podceniť. Futbal v bývalej Juhoslávii bol vždy fantastický, “zdôraznil plzeňský kouč Pavel Vrba.

Pritom Partizan vôbec poháre hrať nemusel.Kvôli finančným problémom dostal zákaz štartu, ale po odvolaní u Športového arbitrážneho súdu bol verdikt zrušený.

V krátkej dobe dôjde na druhý česko-srbský súboj. V predkole v lete sa stretli Sparta s Crvenú Zvezda Belehrad, druhým srbským elitným klubom.

A český tím hladko vypadol po výsledkoch 0: 2 a 0: 1.Vtedy išlo o vôbec prvý súťažný duel nového sparťanského trénera Andrey Stramaccioniho.

Práve Sparta bola v predchádzajúcich dvoch ročníkoch jediným českým tímom, ktorý v pohároch “prežil” zimu.

V minulej sezóne stroskotala na Rostove, o rok skôr sa cez Krasnodar a Lazio prebila až do štvrťfinále, kde ju vyradil Villarreal.

Plzeň poslednýkrát v play-off hrala na jar 2014 a najskôr si prekvapivo poradila so Šachťor Doneck, potom v osemfinále nestačila na Lyon.

O rok skôr šokovala Neapol (3: 0 a 2: 0), následne medzi najlepšími šestnástimi neprešla cez Fenerbahce.A na jar 2012 zviedla parádny bitky so Schalke, ktoré postúpilo až v predĺžení v domácej odvete.

Tento rok po rozpačitom začiatku v hlavnej fáze súťaže skupinou prešla veľmi solídne a dokonca ju vyhrala. Aj preto bola pri žrebe medzi nasadenými a má výhodu odvety v domácom prostredí.

Z českých klub s Partizanom naposledy hrala Slavia, v 2. kole Pohára UEFA na jeseň 2002 v Belehrade prehrala 1: 3, ale v odvete dotiahla duel do predĺženia a nakoniec zvíťazila 5: 1.

Vôbec prvýkrát z českých tímov sa s ním stretla Sparta, vo vtedajšom Pohári majstrov európskych krajín v ročníku 1965/1966 v známom štvrťfinále najskôr doma zvíťazila 4: 1, ale v odvete za podivných okolností podľahla 0: 5.Partizan sa vtedy stal vôbec prvým celkom z východného bloku, ktorý postúpil do finále PMEK.