David Pabiška išiel tento rok slávnu Rallye Dakar už desiatykrát. A po desiatykrát sa mu tiež podarilo dôjsť do cieľa, čo je unikát. Tentoraz mu patrila celková 30. priečka a po odstúpení Ondreja Klymčiwa bol najlepším z českých motorkárov.

“Dakar bol tento rok nějakej divnej, zo začiatku to nebolo podľa mojich predstáv a myslím si, že ani nie podľa predstáv všetkých ostatných , “komentoval Pabiška úpravu trasy na webe svojho tímu Barth Racing. “Niekoľko mesiacov pred začiatkom odmietlo usporiadateľstvo Peru, ktoré tak veľa skomplikovalo život usporiadateľom. Teraz sa ale na také veci zabúda, keď už som v cieli, a len si to užívame a vládne celková spokojnosť v tíme. ”

Cieľom rallye bolo argentínskej mesto Rosario a tam čakalo pódium, na ktoré sa každý pretekár teší.Cestu k nemu lemovali tisíce divákov, ktorí nadšene sprevádzali jazdca do cieľa Rallye Dakar. Ani tentoraz medzi nimi nechýbal David Pabiška.

Najlepším Pabiškovým výsledkom na Dakare je 18. miesto z roku 2014. Aj tento rok chcel skončiť do dvadsiatky, takže s tridsiatou priečkou nie je úplne spokojný. “Keď sa ale človek obzrie za problematickými etapami, kedy veľa pretekárov odpadla vzhľadom na to, čo sa dialo na tratiach, ako sa menili trasy, ako bolo zlé počasie, zima, dážď…Nie som úplne spokojný, ale som v cieli.Musíme sa pripraviť na ďalšie preteky a bojovať o lepšie výsledky, “povedal sebakriticky David Pabiška.

Tri z piatich českých motorkárov na Dakare museli odstúpiť – Ondřej Klymčiw mal škaredý pád, jablonecký Milan Engel doplatil na technické problémy a Rudolf Lhotský na vyčerpanie v obrovskom horúčave. Liberecký mohykán Pabiška so všetkými útrapami prehrýzol úspešne. “Tým, či dôjdem alebo nie, som sa vôbec nezaoberal. Rallye Dakar som naučený ísť zo dňa na deň. Dôležitá je každodenná precízne príprava, bod za bodom sa posúvať smerom do cieľa. Potom príde deň, keď sa svojim mechanikom zistím, že už zajtra nemusím skoro ráno vstávať a štartovať do etapy, “povedal Pabiška.

Na jeho úspešnom súboji s nástrahami dakarskej rallye mal veľkú zásluhu mechanik Michal Kroupa.Zásadný problém so servisom motorky nemal – bolo to hlavne tým, že Dávid Pabiška nemal žiadny veľký pád, a tak ho čakal “len” základný servis motorky. Výhodou bol tiež nový stroj od značky KTM. “Dakar môžem hodnotiť len pozitívne, došli sme do cieľa, mali sme šťastie a veľkú podporu,” uviedol Kroupa.

Aj druhý český motorkár, ktorý došiel do cieľa, pochádza z Liberca. Jan Veselý obsadil v konečnom účtovaní Dakare 71. miesto.