Thomas Bach, vládca piatich kruhov, a ruský prezident Vladimir Putin sa poznajú roky a vzájomným priateľstvom sa netají. Iste, hrdí Rusi prišli o vlajku aj hymnu. Dostali pokutu 15 miliónov dolárov. Malo sa o nich hovoriť len ako o “olympijských športovcoch z Ruska”. Ale tí s čistým dopingovým registrom mali na hry dvere ešte pootvorené.

Išlo o vskutku prijateľný verdikt vzhľadom k tomu, ako monštruózne to vtedy Rusi v Soči v rámci národného úlohy – uspieť za každú cenu – prehnali.
Preto rozsudok prehrýzol. Vtedy asi nikoho, ani všemocného Putina, nenapadlo, ako budú kritériá výberu prísna.A že prinúti doma zostať aj najväčšie hviezdy tamojšieho športu.

Pozývací listy športovcom, ktorí potenciálne môžu Rusko reprezentovať v Kórei, dostal Ruský olympijský výbor v pondelok.

A hneď sa bilo na poplach. Veď v nich chýbalo niekoľko es! Trebárs rychlobruslařští majstri sveta Pavol Kuližnikov s Denisom Juskova. Pozvánku do Pchjongčchang nedostali ani krasokorčuliari Xenia Stolbovová s Ivanom Bukin, ale ani šesťnásobný olympijský šampión Viktor An.

Ten sa pritom narodil práve v Južnej Kórei, pre ktorú dokonca vyhral svoje prvé tri olympijská zlata v Turíne. Až v roku 2011 prijal ruské občianstvo, aby v Soči získal ďalšie tri najcennejšie kovy a stal sa najúspešnejším mužom hier.Teraz si v rodnej krajine nezazávodí, rovnako ako minuloročný víťaz Tour de Ski Sergej Usťugov, alebo víťaz desiatich pretekov Svetového pohára biatlonistov Anton Vladimirovič Šipulin. Pri oboch posledne menovaných sa pritom doteraz neobjavilo podozrenie z dopingu, o to je nezvratné rozhodnutie MOV pre Rusov ťažšie stráviteľné.

O Šipulinovi sa často v biatlonovom zákulisí hovorilo ako o mužovi, ktorý je so štátnym dopingovým programom spájaný neprávom . “Na druhú stranu, podľa toho, čo v Rusku prebiehalo, je absolútne bizarné si myslieť, že boli v Soči ruskí športovci, ktorí v tom nejakým spôsobom nefigurovali.Za mňa by tú šancu ísť na hry nedostal žiadny ruský športovec, ktorý pretekal v Soči, “má jasno biatlonistov Michal Šlesingr.

Do spisu Svetovej antidopingovej agentúry nie je obvyklé nazerať, ale Šlesingr tú príležitosť dostal. Figuruje v ňom približne 300 športovcov, ktorí boli na zozname moskovskej laboratóriá, ktoré skladovala čisté vzorky moču.

“A na tom zozname bol aj Šipulin. Z akého dôvodu im skladovali čistú moč? To sa asi môžeme len dohadovať, ale pre mňa je ťažko uveriteľné, že by vzorka chceli použiť pre niečo iné ako pre zámenu, “hovorí Šlesingr.

MOV si necháva pre seba, podľa akého kľúča jednotlivých športovcov na hry pustí.Samotná absencia dopingového hriechu však nestačí.

Kórejskou stopku môže vystaviť napríklad práve aj meno na podozrivom zozname.

“Ani Usťugov, ani Šipulin nemajú žiadnu dopingovú históriu, nefigurujú ani v správe Oswaldovho komisie. Podstúpili rad dopingových skúšok a ich výsledky potvrdzujú, že sú čistí, teda majú právo sa hier zúčastniť, “zúril viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov.

Na to mu Medzinárodný olympijský výbor sucho odpovedal:” Nebudeme komentovať jednotlivé kauzy . “len ťažko by komisia MOV oba spomínané športovcov nepozvala do Kórey len tak, svoje dôvody zrejme má.A s veľkou pravdepodobnosťou pádne.

A tak napriek tomu, že Ruská krasokorčuliarska federácia v utorok vyhlásila, že “to pripomína provokáciu MOV, asi chcú, aby sme celej hry bojkotovali”, k bojkotu zrejme nedôjde.

“Ani ja si to nemyslím,” priznáva Pozdňakov. Definitívne zoznam mien musí byť známy 27. januára. Kto na ňom bude ešte chýbať?