Česká republika je s jedným a trištvrte miliónom korún za zlato niekde uprostred spektra.

Napríklad Briti tradične žiadne odmeny za olympijskej medaily nemajú. Ich motiváciu to však nijako neznižuje. Hry v Riu pre nich boli najúspešnejšie v novodobej histórii, 67 medailí bolo o dve viac ako pred štyrmi rokmi doma v Londýne, čo sa zdalo byť neprekonateľné.Viac cenných kovov získali len v roku 1908 tiež v Londýne, tam ale bol svetový šport ešte v plienkach a jeho britskí priekopníci nemali skoro žiadnu konkurenciu.

Len o česť na hrách bojujú napríklad Nóri, Chorváti a Švédi, ktorí dostávali v Riu iba plyšové maskotov hier rôznych veľkostí v závislosti na lesku medaily.

Naopak najväčší “balík” si z Ria odviezol športovec, ktorého väčšina divákov ani nezaznamenala. Vzpieračky Hsu Šu-čching z Taiwanu za triumf v kategórii do 53 kilogramov dostala v prepočte 22 miliónov korún. Viac ako dvadsať miliónov zarobil singapurský plavec Joseph Schooling.Stačila mu k tomu “maličkosť” – poraziť neporaziteľného Michaela Phelpsa.

Krajina, ktorá je podľa hrubého domáceho produktu na hlavu na treťom mieste na sveta za Katarom a Luxemburskom, si lukratívne odmeny môže dovoliť. Veľa štedré sú tradične bývalej sovietskej republiky, čo neprekvapia u Azerbajdžanu bohatého na ropu, zato u Moldavska, ktoré je najchudobnejšou európskou krajinou, áno.

Napriek tomu sľúbilo za zlato v prepočte viac ako tri milióny korún.Štátny rozpočet to však nijako neohrozí, zlato žiadny Moldavci nezískal a jediný bronz bude musieť kanoista Serghei Tarnovschi vrátiť kvôli pozitívnemu dopingovému testu.

Tiež zlatá tehla za 14 miliónov korún určená pre olympijského víťaza v Malajzii zostane ďalej v trezore. Štyrikrát k nej však mali malajzijskí športovci veľmi blízko a ani prémia za striebro asi nebudú na zahodenie.

Hostiteľská krajina vypísala 11 tisíc dolárov za medailu, či už mala akúkoľvek hodnotu. Výnimku mali futbalisti, za zlato dostal každý člen tímu sto tisíc dolárov, z čoho je jasné, ktorú medailu si Brazílčania priali najviac.

Niektoré odmeny majú kuriózne podobu. Iránci dostávajú zlaté mince za dva milióny a k tomu zlaté topánky vážiaci jeden kilogram.V Kazachstane za medaily rozdávajú byty, od 3 + 1 za zlato po garsónku za bronz. V Kórei olympijským víťazom skráti povinnú vojenskú službu z dvoch rokov na štyri týždne. Rumuni majú zaistenú doživotnú rentu.

Krajina, ktoré zbierajú veľa medailí, za odmeny toľko neutrácajú. Američania, ktorí mali na hrách vôbec najúspešnejší výpravu, dostávajú za zlato 25 tisíc dolárov, teda asi 700 tisíc korún. A v Spojených štátoch sa vedú diskusie o tom, či by odmeny aspoň nemali byť oslobodené od daní. Návrh v Kongrese zatiaľ neprešiel, a tak Phelps za svoju medailovú žatvu odvedie viac ako 50 tisíc dolárov.

Nemci majú za zlato 20 tisíc eur, Číňania 27 tisíc, Francúzi 50 tisíc, Rusi 53 tisíc a Taliani 150 tisíc .List Komsomoľsk pravda však poznamenáva, že v Rusku športový úspech otvára cestu k moci. Ako príklad uvádza zápasníka Alexandra Karelin, boxera Nikolaja Valujeva a gymnastku Svetlanu Chorkinovou, ktorí po skončení športovej kariéry úspešne vstúpili do politiky.