Nebola to až tak zaujímavá etapa ako tá piatkové. Dlho sa v sobotňajšej bitke o ružový trikot na Gire nič moc nedialo. Až na predposlednom stúpaní ročníku zvýšila Astana rapídne tempo a začala posledná vojna favoritov.

V tej mal najväčší palebnú silu Vincenzo Nibali. Talian zaútočil päť kilometrov pod vrcholom predposledného stúpania. Chvíľu sa s ním ružový Chaves ešte s Valverde viezli, ale na ďalšie zrýchlenie už mladý Kolumbijčan nemal.

“Jednoducho som dnes nemal nohy. Máme za sebou 80 hodín a 3 000 kilometrov pretekanie. A pre mňa je toto Giro ešte len začiatok, ďalšie príležitosti prídu, “usmial sa neskôr v cieli dvadsaťšesťročný rodák z Bogoty.

Nibali sa v tú chvíľu sekundu za sekundou približoval vytúženému ružovému trikote.Na vrchole Col della Lombarda už držal takmer minútový náskok, ktorý ešte v následnom zjazde a kratším stúpanie do cieľa zvýšil na necelé dve minúty. V celkovom poradí tak má pred finálnou placatou etapou do Turína náskok 52 sekúnd na druhého Chavesa, na tretie miesto poskočil Alejandro Valverde.

Taliansky šampión tak v predposlednej etape naplnil očakávania, ktoré do neho celé Taliansko vkladala a je na najlepšej ceste k tomu, aby nadviazal na svoj tri roky starý triumf.

“v jednej chvíli som si myslel, že je všetko stratené,” priznal v poetapovém rozhovore tridsaťjedenročný Talian. “Ale potom som si povedal, že ešte nie je koniec. V poslednom týždni sa môže stať čokoľvek. Bol som mentálne silný, nikdy sa nevzdávam.Bolo to pre mňa šialené Giro, ťažké a vyčerpávajúce. Bolo na mňa vyvíjané veľa tlaku a ja ho premenil na túto skvelú šou, som šťastný. ”

Heroický výkon podal tiež Steven Kruijswijk, ktorý sa väčšinu etapy aj so zlomeným rebrom držal v skupine najväčších favoritov. Nakoniec prešiel cieľom tesne pred Chaves a v priebežnom poradí je štvrtý.

Ten tentoraz vedľajšie príbeh o víťazstvo v etape sa odohrával ešte o pár minút skôr.

Celý deň šliapal estónsky cyklista Rein Taaramäe v úniku spolu so svojimi kumpánmi.Chvíľu sa dokonca zdalo, že zo súboja o víťazstvo definitívne odpadol, ale dokázal sa do pretekov vrátiť a útokom na predposlednom kopci sobotňajšej etapy si zabezpečil svoje najväčšie víťazstvo kariéry.

“Keď vyhráte etapu na Gire, je to vždy splnený sen. Včerajšie hrozivý pád Ilnur Zakarina na mňa zanechal stopy. Mal som o neho hrozný strach, keď som videl, čo sa stalo. Ani dnes som sa necítil dobre, ale pred Gire som strávil šesť týždňov vo výškach nad dvetisíc metrov, takže akonáhle sme vyšli hore, ožil som.Možno by som mohol dostať kolumbijský pas, “žartoval víťaz v cieli.

Za ním bol znovu druhý Darwin Atapuma, tretí došiel Joe Dombrowski.

ako sa všetko odohralo

je to taký zvyk talianskych organizátorov, darček na rozlúčku, dalo by sa povedať.

Predposledný etapa Gira je vždy magická, alebo skôr magicky ťažká.

V roku 2012 cyklisti zdolávali vrcholy Mortirolo a Stelvio, o rok neskôr Tre Cime di Lavaredo, predvlani to bol Zoncolan a vlani zase šotolinové kopca zo Strade Bianche.Tento rok korunovácii víťaza prichystal Col della Bonette – najvyššie položená cesty v Európe.

Len 134 kilometrov, ale přetěžkých, tak si držte klobúky.

Išlo zároveň o jednu z tých etáp, ktorá disponovala krutým štartom do ťažkého stúpania. Osmnáctikilometrový Col de Vars s priemernými šiestimi percentami nie je práve najlepší spôsob, ako začať deň. Aj preto sa väčšina cyklistov dopoludnia rozbiehala na valcoch.

Po prvom ťažkom stúpaní čakal slávny Col della Bonette – 22 kilometrov s priemerom 6,7 percent.Nasledoval dlhý a rýchly zjazd a výjazd na poslednú velikán tohto ročníka – Col della Lombarda, znovu 20 kilometrov do kopca, tentoraz s priemerom 7,5 percent.

Po zjazde potom čakal bonbónik v podobe dvoukilometrového finálového kopca s viacerými než desiatimi percentami.

Celkom tri stúpania prvej kategórie, pritom všetky vo výške nad dvetisíc metrov. “A v tej výške som trpel,” priznal Alejandro Valverde v piatok.

Naopak Vincenzo Nibali si vo výške pripadal ako vo vode. “Keď sme sa dostali nad dvetisíc metrov, hneď som sa cítil lepšie.Zajtra nás čaká najťažší deň, ešte sa len rozhodne, “tvrdil.

“A ja pôjdem po stopách Žraloka,” dúfal vedúci muž pretekov Esteban Chaves.

Do etapy nastúpil aj piatkové porazený Steven Kruijswijk so zlomeným rebrom. “Prehral som Giro, všetko som zvoral,” vykladal po piatkovej etape. Až tak zle to ale nevidel športový riaditeľ Lotta-Jumba Addy Engels. “Ešte nie je koniec. Môžeš sa dať dohromady a zajtra znova zaútočiť, “upokojoval ho.

Tentokrát to nebolo tak aktívne pretekanie od začiatku etapy ako v piatok. Po pár kilometroch to síce skúsil Valverde, ale k ničomu to neviedlo.

A tak na Col de Vars ušla deviatka cyklistov, z ktorej sa nakoniec vyprofilovala sedmička najlepších, ktorá si to neskôr rozdala o víťazstvo.Boli v nej Nieve, ktorý sa po prejazde Col della Bonette dostal do čela vrchárske klasifikácie, ďalej potom Dombrowski, Kanger, Visconti, Atapuma, Taaramäe a Foliforov. Náskok sa neustále počas etapy pohyboval okolo desiatich minút, v tej chvíli ešte cyklisti Astany zostávali v pokoji.

Tempo sa chvíľu snažil zvýšiť Ivan Rovný z Tinkoffu, ale jeho snaha bola skôr úsmevná.

Všetko smerovalo k třaskavému finále na Col della Lombarda.

Hneď na úpätí kopca sa z vedúcej skupiny odpojila trojice Dombrowski, Atapuma, Visconti, k nim sa následne pridali ešte Taaramae s Kangertem. Práve prvé dva sa niekoľkokrát snažili zbaviť sa rýchleho Viscontiho.Ale bol to Taaramäe, ktorý nakoniec všetkým ušiel.

Štrnásť kilometrov pred cieľom sa obzrel, zvýšil tempo, obzrel sa znovu a už za ním nikto nebol.

Do cieľa nakoniec dorazil s dvaapadesátisekundovým náskokom pred Darwinom Atapumou.

Na Col della Lombarda konečne zvýšila tempo i Astana. Na znovu skvele idúceho Scarponiho reagovali už len Nibali, Chaves, Kruijswijk, Valverde, Majka, Jungels a Urán.

Päť kilometrov pod vrcholom potom prišiel útok Žraloka.

Na ten ešte Chaves s Valverde reagovali, na ďalšie zvýšenie tempa už ale ani jeden z nich nemal dosť síl. A tak Nibali pokračoval sám. K Chaves s Valverde doskočil Urán a začala spolupráca po kolumbijskej.Ale len na chvíľu, než Chaves prestal stačiť aj svojmu krajanovi.

Kamera v tej chvíli ukazovala Kolumbijčania nervózny rodičia v cieli. Ich syn práve strácal ružový trikot.

Na vrchole kopca bol náskok Nibaliho takmer minútový a on ho v osemkilometrovej zjazde a krátkom dvojkilometrovom stúpaní ešte zdvojnásobil.

Teraz už ho čaká len triumfálny dojazd do Turína. Talianske cyklistické kráľovstvo má znovu na dosah.