Doma Brno, vonku Slovácko. Jihlavské futbalistu čakali v posledných dvoch kolách jesennej časti HET ligy dva zápasy, ktorými mohli strhnúť kormidlo nepodareného jesene smerom k pokojnému strede tabuľky. Lenže kľúčové duely nezvládli.

Po dvoch porážkach sa naopak v tabuľke najvyššej súťaže zrútili až na samotné dno. “Sklamanie je to veľké. Boli to súperi na našej úrovni a obe stretnutia sa dala dotiahnuť do bodového zisku. Ja to proste nechápem, “krútil včera hlavou tréner jihlavského tímu Ivan Kopecký.

” Ešte teraz som naštvaný. Mali sme byť naštartovanie tak, aby sme stretnutie odohrali s oveľa väčším nasadením a agresivitou, než sme predviedli.To tam z našej strany skrátka nebolo, “vedel kouč.

Prvá z dvoch flops prežila Vysočina pred vlastnými fanúšikmi. “Na Brno sme sa pripravovali, pol hodiny bol zápas vyrovnaný, bez veľkých šancí. A potom sme súperovi umožnili dať dva góly, “čudoval sa Kopecký. “Oni si tie šance ani nevytvorili, my sme ich jednoducho nechali hrať. A to si v pozícii, v akej sme, nemôžeme dovoliť, “vrátil sa k duelu, ktorý počas úvodného polčasu dvoma gólmi rozhodol brniansky kanonier Michal Škoda.

Keď to nevyšlo doma, skúsime to vonku, povedal si jihlavský tréner. A na Slovácko pripravil prekvapenie.Do bránky namiesto tradičnej jedničky Jana Hanuša poslal náhradníka Mateja Rakovan.

“Rozhodli sme sa tak, pretože sme chceli tím nejako nakopnúť,” vysvetľuje Kopecký zmenu. “Honza nám určite pomohol, ale chceli sme pred dôležitým zápasom urobiť zmenu, aby nám to pomohlo. A myslím, že Rakovan nás vo veľkých šanciach podržal. ”

Slovenskom gólman v prvej polovici sobotňajšieho zápasu zlikvidoval všetky príležitosti súpera – hoci mu pri penalte pomohol aj domáci Tomáš Zajac, ktorý loptu poslal vedľa tyče. Jihlava tak do kabín odchádzala za priaznivého stavu 1: 0. Napriek tomu nedokázala sľubný priebežný stav dotiahnuť do bodového zisku.

“Sám si to nedokážem vysvetliť,” pripúšťa Ivan Kopecký. “Boli sme povzbudenie vedúcim gólom, súper sa trápil.S koncovkou je na Škorpiónovi, “všimol si.

Lenže v druhej polovici sa výsledok otočil. “Povedali sme si, že do toho pôjdeme zodpovedne, budeme sa snažiť súpera nepustiť do tlaku. Bohužiaľ, opak bol pravdou, “hnevá sa Kopecký. “Chcel by som vidieť do hláv hráčov. Pretože veci, ktoré sme si povedali v kabíne, sa vôbec neprejavili. Naopak: prišli sme na ihrisko a súper stretnutie behom dvoch minút rozhodol. ”

Podobný prepad pritom Jihlava v jesennej časti nepredviedla zďaleka prvýkrát. “Hráči si musia siahnuť do svedomia. A uvedomiť si, s čím do zápasu idú.A povedať si to popravde do očí, “apeluje tréner.

Práve v psychike podľa neho jihlavský tím zaostáva. “Chýba mi tu bojovný tímový duch, ktorým by sme body súperovi vytrhli,” všíma si Kopecký. “Je to ako v ďalších zápasoch, v ktorých sme mali bodovať. Nech to bolo Brno, predtým Zlín, alebo teraz Slovácko. Svojou nedisciplinovanosťou alebo nedôslednosťou sme súperovi umožnili nás poraziť. ”

Vysočina tak prežije nepríjemnú zimu. Všetky súpera v tabuľke bude sledovať zospodu. Navyše s vedomím, že prvé dva jarné zápasy budú smrtiace: najprv Jihlava privíta Slaviu, potom sa predstavia v Plzni.

“Aj preto, že sme vedeli, čo nás čaká, sme mali tieto dva zápasy zvládnuť,” uvedomuje si Kopecký. “Ale to už je preč.S jeseňou samozrejme nemôžeme byť spokojní, bodov máme málo. A vieme, že nás čaká ťažké jar. ”

Do odviet bude Vysočina vstupovať s iba desiatimi bodmi. Otázka znie: povedie ju aj na jar tréner Kopecký?

“To je otázka na vyhodnotenie vedenia. Ja som do Jihlavy v lete šiel s tým, že som vedel, že neprídu žiadne posily. Navyše odišiel Hronek, mali sme aj veľa zranených. A taká situácia je pre každého trénera ťažká, “tvrdí. “Napriek tomu sme sa z mužstvá snažili vyžmýkať maximum. Ukázalo sa však, že nie je psychicky tak odolné. Že sme síce schopní prekvapiť, ale dobrý výkon nedokážeme zopakovať.V určitých fázach, kedy sa zápas láme, prepadáme, “mrzí Kopeckého.