Čo naozaj je so Zuzanou Hejnová? Prečo stále nepreteká? Bude schopná v Riu vybehnúť?

Tak sa experti, fanúšikovia aj súperky dlhé týždne pýtali.

Iste, hovorila o boľavé achilovce, ktorú radšej šetria. Ale skutočný stav jej tela zostával záhadou.

Za sezónu absolvovala pred Riem iba jeden štart na 400 metrov prekážok, pri májovej Zlatej tretre za nijako oslnivých 55,69. Potom už žiadny. Odhlasovala sa z podnikov Diamantovej ligy i ďalších pretekov.

Test formy v Chebe, na netradičné dištanc 300 metrov prekážok, bol o sekundu pomalší ako vlani.

Potom priletela do Ria.

Suverénne tú zvládla rozbeh.A s ešte väčším prehľadom aj svoje semifinále, v ktorom si utekala pre víťazstvo pred Jamajčanka Traceyovou, s vypusteným záverom za 54,55.

Vzápätí vlastnú myseľ nasmerovala do zóny veľkého sebavedomia.

v noci na piatok (vo 3.15 českého času) sa na štarte finále postaví svojim protivnicím už opäť v úlohe jednej z najväčších favoritiek.

Kto by tomu pred týždňom veril?

Veď aj súperky sa jej vypytujú: “Čo s tebou tak dlho bolo?”

Už nebudú pochybovať

Hejnová zažila v kariére takmer všetko. Pozíciu veľké mladé nádeje. Roky psychických kolapsov. Precitnutie na hrách v Londýne. Následný rok snov a mnohých triumfov. Premárnenú sezónu so zlomenou nohou a boľavú pätou.Minuloročný impozantný návrat na svetový trón.

To všetko zocelil jej hlavu.

Napriek tomu sa jej ešte nikdy neprihodilo, aby prišla na vrcholný podnik sezóny s jediným závodom na svojej trati v nohách.

“Ale absencia zo závodov mi skôr prospela,” usudzuje. “Aj pre moju psychiku by bolo zbytočné pretekať. Nebola by som to ja. Potrebovala som najprv dotrénovať. ”

Inými slovami: pomalšími časy by aj sama seba len zbytočne dráždila.

Len nech si ľudí pochybujú, hovorila si.

” teraz už nebudú, “hovorí teraz.

Ukazuje žlté tretry, z ktorých jedna je väčšia a druhá menšia. Táto kombinácia, ktorú pre svoje rôzne veľké nohy tento rok vymyslela, jej vyložene sedla. “Sú rýchle, čo?Ale aj jedny lodičky mám doma rôzne veľké. ”

Ku zvratu v tohtoročnej dlho šedivej sezóne malo dôjsť na pražskej Julisce na záverečnom tréningu pred odletom do Brazílie. Vtedy si zrazu uvedomila: Konečne ma tá noha ani pri tréningu nebolí. “Tak to v Riu rozbalím,” sľúbila si.

V dedine športovcov po prílete vyskúšala zlatú medailu džudistu Lukáša Krpálka. Nechty si pomaľovali olympijskými kruhmi.

Na prvom tréningu tú potom behala rýchlejšie, než bývalo obvyklé, len aby pozorujúcim súperkám ukázala: Hej, dámy, haló, ja už som zase tu!Dobre si všimla, ako ju napríklad Dánky pozorujú.

Zvíťazím, alebo padnem

Dnešná Zuzana Hejnová je pravým opakom niekdajší Hejnové, ktorá sa pod tlakom medailových bojov doviedla opakovane zosypať.

“Sedemdesiat percent úspechu je výkonnosť, ale tridsať percent hlava. Tá hrá dôležitú úlohu, “naučila sa.

Preto sa chystá na psychologickú bitku, ktorá nastane už vo zvolávateľni pred finálovým behom, rovnako ako vlani na svetovom šampionáte v Pekingu.

” Nenechám sa zastrašiť. Kto tam sedí skleslo a ide na preteky ako na popravu, nemôže vyhrať. ”

Možno nevie súperky prebodávať pohľadom tak ostrým ako napríklad Michael Phelps svojho soka Le Close.Napriek tomu jej už teraz hovoria, že z nej vyžaruje aura. “Taká tá: Ja idem bojovať. Zvíťazím, alebo padnem. ”

Plánuje:” Budem čerpať silu z vesmíru a ono to dopadne. ”

Sedem žien ju v noci na piatok vyzve na súboj. Tri Jamajčanka, dve Američanky, Dánka, Britka.

“Ja ich všetkých ani nepoznám. Tá tretia Jamajčanka sa volá Nuget? Nugent? “Tápe Hejnová. V 29 rokoch je z nich najstaršie. Z finalistiek hier v Londýne, kde brala bronz, zostala len ona. Čas letí.

Verí, že bitku o medaily by mali režírovať tri ženy.

Ona sama, dvojnásobná majsterka sveta z rokov 2011 a 2013.

Američanka Mohamedovo , za 53,89 najrýchlejší v semifinále.

A nebezpečná Dánka Petersenová, majsterka Európy.

“Fyzicky sme na tom podobne.Ale v treťom behu na olympiáde rozhodne aj tá hlava, “hovorí Češka. Veslári Ondřej Synek v Riu vyhlásil: “Každá medaila na olympiáde je vyhraná.” Súhlasí s ním: “Áno, každá je super. Ale bronz už z Londýna mám. Strašne by som chcela zlato. ”

Vlani pred finálovým behom na šampionáte v Pekingu veštila:” Zlato bude za čas 53,50. “Potom vyhrala presne za 53,50 a mala ho.

“Tento rok to bude chcieť zabehnúť možno ešte o niečo rýchlejšie,” usudzuje.

“Ale v semifinále to rozhodne nebol môj strop. Rozbalíme to. “