“Po tej vianočné pauze to vyzerá, že sme zase o niečo lepší. Teraz musíme vydržať, “usmieval sa po pretekoch promoklý Moravec.

Zatiaľ čo jeho mladší kolega piloval formu počas vianočných sviatkov v domácom prostredí, on sám vyrazil za hranice – za Rakúšanmi do Hochfilzene.

Tú cestu mal v pláne už pred štartom sezóny. “A musím povedať, že som urobil dobre.Podmienky boli skvelé, “hodnotil s odstupom.

Počas prvého tréningu ešte pršalo, potom ale za desať dní pripadlo veľa nového snehu, väčšinu času naviac nad hochfilzenskými traťami vládlo azuro. “Občas sa počasie trochu pokazilo, ale oproti tomu, čo sa dialo doma, to bolo o 500 percent lepšie,” porovnával.

Manželka nemusela ku strelnici

V Rakúsku trávil čas len s manželkou Veronikou a dcérou Rozálka. Nemal so sebou trénermi, ktorí koučoval zvyšok tímu v Jablonci a Novom Meste na Morave.

Žiadny problém to však nebol.Moravcovi s prípravou pomohla rakúska skupina okolo ostrostrelca Simona Edera a hlavne trénerka Sandra Flungerová.

“Vďaka nej som nemusel po každej položke vstať a ísť sa pozrieť do ďalekohľadu, kam mi leteli rany,” popisoval Moravec. Keď potreboval do posilňovne, i tú mu Flungerová zariadila.

Českému reprezentantovi poskytla podobnú starostlivosť ako svojim zverencom. Takáto výpomoc medzi jednotlivými reprezentáciami pritom nie je úplne bežná.

“Keby niekto prišiel k nám, človek mu samozrejme pomôže s nástrelu, občas mu niečo povie, to je slušnosť. Ale Sandra sa mi sama ponúkla, že mi pomôže. Ja pritom chcel zaúkolovat Verča (manželku), “smial sa Moravec.

Pôvodne v pláne boli aj tréningy s rakúskym ostrostrelca Simon Eder.Toho ale sklátila chorobu. “A tak som tam mal taký Babinec – rakúskej dievčatá a ešte norky Tiril Eckhoffovou, ktorá trénovala so Sandrou aj so mnou. Mal som tam taký babské snem, “pozeral sa Moravec.

Strelecká súťaž s Hauserová

V behu mu biatlonistky pochopiteľne nestíhali, zato pri streľbe ho hlavne Lisa Theresa Hauserová pekne preháňali.

“Patrí k najrýchlejším střelkyním v ženskom poli. Ľahu som ju vôbec nestíhal a postojačky pre mňa bola dobrý súper. Strieľa podobne rýchlo, takže tam bol aj taký psychický stres, keď chce človek niekoho pri streľbe poraziť.Bolo fajn, že som ju tam mal, “tešilo Moravce.

Stúpajúci formu ukázal strieborný medailista zo Soči už v exhibícii na Schalke, kde nielen že skvele strieľal, ale aj parádne bežal. Jedenáste miesto v piatkovom šprinte v Oberhofe vzrastajúcej výkonnosť potvrdilo.

Moravec je typom športovca, ktorý sa vie pripraviť na veľké preteky. Spomeňte na minulú sezónu, v ktorej takisto nežiaril.

Hoci v Novom Meste došiel štvrtý a ôsmy, inak sa do elitnej desiatky nedostal. Potom prišiel svetový šampionát v Hochfilzene, dve piata miesta a striebro z individuálneho závodu.

Alebo napríklad pred olympiádou v Soči – to stál na stupňoch víťazov iba v šprinte v Annecy.Na hrách potom bral dve striebra a bronz.

Od sezóny 2012/2013 sa zúčastnil 139 štartov vo Svetovom pohári, počas ktorých 13 krát stál na stupňoch víťazov. Štatistika olympijských hier a majstrovstiev sveta? K ôsmich medailám mu stačilo iba 27 pretekov.

“Je to vyzretý pretekár, vie, na čo sa v tréningu zamerať. Aj v Hochfilzene urobil všetko, čo bolo treba, “tvrdí šéftréner reprezentácie Ondřej Rybár.

Teraz len stúpajúca formu udržať do Pchjongčchang.