Kedy získajú štvrtý titul za sebou? Matematicky by to francúzski šampióni z Paríža mohli zvládnuť už začiatkom marca. Nemajú konkurenciu a mať ju ani nebudú. “PSG sú pre Francúzsko príliš silní. Ich meradlom je iba Liga majstrov, “vyhlásil slávny obranca Bixente Lizarazu.

Futbalová Paríž vedie domácu ligu o závratných 21 bodov! Za 22 kôl ešte neprehrala, strieľa suverénne najviac gólov, najmenej ich dostáva, a ak raketové tempo udrží, dostane sa na 104 bodov, čím vymaže svoj vlastný rekord.

Je to pre Francúzsko dobre, že partia okolo kanoniera Ibrahimoviča neobyčajne vyniká? Nemôže to francúzskej lige spíš ubližovať? “Ako šéf Lyonu nie som rád, že je náš konkurent tak silný, ale ako zástupca Francúzsko vidím len samé plusy.Obchodné i športové. PSG je najlepší a najbohatší, ale nie na úkor ostatných klubov, “vykladal lyonský prezident Jean-Michel Aulas.

V Európe nájdete len dva podobné suverén. Už len o striebornú pozíciu sa bojuje v Srbsku a v Grécku. Olympiakos Pireus a CZ Belehrad hrajú svoju vlastnú ligu – rovnako ako parížsky Saint-Germain.

“Náskok PSG? To je fakt masaker, “reaguje bývalý útočník Horst Siegl. Moc dobre si pamätá zlatú dobu v Sparte, kedy súperovi nemali šancu a Sparta vyhrávala titul za titulom. Nezriedka bývalo rozhodnuté pred koncom sezóny: “Zatiaľ čo my hrali s čistou hlavou, súperovi k nám jazdili vopred rozklepaná.”

To isté zažíva PSG a francúzska liga je pre hocikoho nudná, pretože vopred viete, ako parížskej zápasy dopadnú.Na druhú stranu je víťazná vlna PSG obdivuhodná. Ak mužstvo trénera Blanka neprehrá ani v nedeľu sa St. Etienne, vyrovná 32zápasový národný rekord, ktorým sa 21 rokov pýši Nantes.

“Čo vykonali katarskí majitelia s Parížom, to je neskutočne úspešný biznis. Predpokladám, že nikdy nebudú mať dosť. Francúzska liga je pre nich vlastne len na rozjazd. Pridajte k tomu dva národné poháre a hlavne Ligu majstrov. Hráči PSG žijú v prostredí obrovských nárokov a nikdy nesmú sklamať. A to nehovorím o tom, že väčšina z nich by mala ťahať aj svoje národné tímy, “hovorí tréner Verner Lička, ktorý má pre francúzsku ligu slabosť.

diaľky sleduje, ako sa do Paríža napumpované miliardy mení v luxusnej futbalový stroj.A zároveň ako mediálna skupina Bein, za ktorou stojí majitelia PSG, valcuje tradičné značku Canal +, ktorá mala skôr na francúzsku ligu monopol.

Zdá sa, že práve Paríž bol ideálnou destináciou pre bombastické investície, čo dokazujú Ličková slová : “Pôvodný biznis plán je postavený na obrovských ambíciách. PSG neskrýva, že chce ovládnuť športové aj mediálny trh. “Darí sa oboje.

Kým prv bývala francúzska liga zásobárňou hráčov pre ešte kvalitnejšie súťaže, teraz si Paríž od slávnejších kolegýň najlepší tovar berie: Ibrahimovič (ročne berie 370 miliónov korún čistého), Di María, David Luiz, Thiago Silva, Cavani, Lavezzi.

“Keď si človek tie mená číta, už sa nečuduje, prečo PSG vedie s takým rozdielom.Aj my sme v Sparte mali bezkonkurenčné tím. Čo miesto, to reprezentant. Preto sme v očiach súperov vídali bázeň a strach, “spomína Siegl na senzačný éru z prelomu 80. a 90. rokov.

Paríž je teraz štvrtým najbohatším klubom planéty za Realom Madrid, Barcelonou a Manchestrom United. Aby sa medzi najslávnejšie značky zaradila aj v očiach obyčajných fanúšikov, musí uspieť v Lige majstrov. Pritom ešte nikdy sa nedostala medzi najlepšie štyri a tento rok bude hrať v osemfinále s Chelsea.

“Chelsea je pre nás prioritou,” zveril sa minulý týždeň tréner Laurent Blanc. Keby ste nepoznali ligovú tabuľku, mohla by tie slová vyvolať dojem, že Paríž na francúzsku ligu kašľa. Lenže zdanie klame. Boháči z PSG chcú všetko.A najlepšie hneď.