“Vodičák som získal až tesne pred odletom do Európy,” priznáva zelenáč za volantom, ktorý pritom nasledujúce štyri týždne bude sedlať štvorlitrový šesťvalec Hyundai Genesis, ktorý už tretí sezónu prislúcha každému najužitočnejšiemu hráči mesiaca v Kooperativa NBL.

A Kendrick Ray, aktuálne najlepší nymburský strelec s priemerom 17,5 bodu, pre túto odmenu urobil v novembri skutočne veľa.

Stál ako jedna z hlavných útočných hrozieb u výhier v Pardubiciach, doma s Brnom a v Ústí, keď vysadil 24, 12 a 24 bodov, a to za veľmi krátke časové úseky 21, 18 a 16 minút. Strelecký priemer tak mal v novembri pri necelých 19 minútach 20,7 bodu, k tomu aj 5,7 doskoku a skvelú úspešnosť trojok 16/12 (75 percent).Užitočnosť 24,7.

Presadzovať sa v európskom profibasketbale pri necelých 190 centimetroch na krídle nie je pre neho práve jednoduché, o to viac pri kvalite a dispozíciách borcov na jeho pozíciu v Lige majstrov, kde Ray pre Nymburk doručuje 10 bodov na zápas.

“S mojou výškou je to pre každého ťažké. Na druhej strane sa z toho snažím aj veľa ťažiť. Vďaka rýchlosti a rôznym uvoľnením proti vyšším súperom, ktorí ma na nohách nestíhajú, “zdôrazní.

Má v tomto dobrý príklad.O desať rokov starší brat Allan Ray pri rovnakej výške 188 centimetrov stihol aj 47 zápasov v NBA za Boston Celtics a potom urobil solídny kariéru v Európe.

V drese euroligového Virtus Rím plnil napríklad úlohu mentora pre vtedy mladučkého Brandona Jenningsa, neskôr pôsobil v Pau-Orthez, Ulme, v Cedevitě Záhreb aj so ziskom chorvátskeho titulu a druhého miesta v Jadranskej lige a ešte tento rok na jar zarezával v TED Ankara Kolejliler.Mohol tak mladšiemu bratovi odovzdať veľa cenných rád.

“Poradil mi toho veľa, ale hlavné bolo, aby som robil ďalej, na čo som zvyknutý, a stále makal. Hovoril, že sa mi veľakrát stane, že sa mi nebude chcieť, pretože budem sám, ďaleko od rodiny, ale že musím vydržať a bude to dobré, “hovorí k pomoci súrodenca, ktorému pri nešťastnom zákroku súpera v poslednej sezóne na univerzite vypadla z očnej jamky buľva.

Na pohľad to vyzeralo hrozivo, ale už za týždeň bolo všetko v poriadku a staršie Ray to po sezóne dotiahol až do druhej univerzitnej päťky celej Ameriky, aby vzápätí prekvapivo nebol draftovaný do NBA.

Allan a Kendrick však nie sú jediní Rayovi, ktorí si v rodine začali s basketbalom. Nenechal totiž chladným ani ďalšieho brata a tiež sestru.Avšak aj napriek tomu, že skúsenejší brat Allan sa mihol aj pod košmi v NBA, má Kendrick jasno o tom, kto je v rodine najlepšie.

“Musím zvoliť seba. V tomto si verím, “hovorí pomerne presvedčivo.