Tréner Roman Pivarník chce zistiť, prečo sa hráči s prepáčením nevedia zdravo “nasrať”.

Nahnevané vedenia klubu s radikálnym krokom vyčkáva. Možno len do utorňajšieho večera, až mužstvo dokončí svoj boj o Ligu majstrov.

Ak sa nestane malý zázrak a Plzeň v utorok neotočí priebežné a nevľúdne skóre 0: 2 s bulharským Razgrad (výkop je vo 20.45), musí prebehnúť výrazné zmeny.

Legendárny Pepik Hnátek, večne zamračený kouč z filmového Okresného prebor, by na znudené hráča vzal vzduchovku. Futbalový majster musí vymyslieť iné riešenie.Ak sa rýchlo nepreberie z letného spánku, vážne si pokazí povesť.

Dokonca sú počuť názory, či sa náhodou Plzeň nevracia tam, odkiaľ pred pár rokmi povstala, teda do šedivého priemeru.

To si však Viktoria nemôže dovoliť. Je príliš hrdá na to, čo dokázala. Je vrchovato ambiciózny a stále sebavedomá, aj keď v súčasnej sezóne sa potýka s biedou. S biedou, ktorá v sobotu vyvrcholila domácom trapasom sa statočným Zlínom.

Čudujete sa snáď fanúšikom, ktorí po porážke 0: 2 stratili trpezlivosť? V atmosfére mužstva je čosi zhnitého, hráči sú podráždení a na ihrisku si agresívne vyčítajú chyby.Futbalový smrad sa môže čistiť dvojakým spôsobom.

Jednou možnosťou je výmena trénera, čo sa však nejaví pravdepodobne, pretože v tom prípade by kluboví šéfovia išli sami proti sebe. Od novembra 2013, kedy megaúspešnom Pavel Vrba odišiel k reprezentácii, sa tréner menil už trikrát. Roman Pivarník je štvrtým v poradí. Nielenže rošády lezú do peňazí, ale zároveň v nich nie je žiadna kontinuita. Čo kouč, to iný názor a iný systém.

Pivarník – hoci s nehoráznym šťastím – splnil prvotný cieľ a zaistil pre Plzeň jeseň v pohároch. Liga majstrov to najskôr nebude, Európska liga je však istá. V lete sa do hráčov pokúsil napumpovať moderný štýl s vysokým napádaním, lenže v aktuálnom plzenskom prevedení nefunguje.Vysvetlenie? “Šesť chalanov sa vrátilo z majstrovstiev Európy v dezolátnom stave, nemali žiadnu prípravu, išli do toho z voleja,” tvrdí kouč.

Chcete iné vysvetlenie? Hlavne skúsenejším borcom sa nechce, pretože nový herný systém je náročnejší na šprinty, pozornosť a odriekania.

To naznačuje druhú možnosť, ako sa dá plzenská kríza riešiť: prievanom v kabíne. Pokiaľ prebehne, mal by byť výrazný. Ako potvrdila úvodný ligová kolesá, niekdajší esá Rajtoral alebo Kolář stratila zvyšky lesku. Ani Hubník, Limberský, Hrošovský alebo Petržela nie sú top. Strelec Ďuriš nestrieľa, talentovaný stopér Baránek horí, Kovařík tieňuje, Hořava mlčí.

Chýbajú bitkári, dravce, srdciar.Iste, stále je možné, že sa Plzeň rozbehne sama, ale čakať na tú chvíľu pripomína nebezpečný hazard.

Takže prídu noví hráči, ale akí? Mali by byť dynamickí, a hlavne hladní, čo je vlastnosť, ktorá teraz Plzni chýba najviac.

“Nechceme sa unáhliť. Prichádzajúce musí sadnúť do toho, čo chceme hrať, “naznačil len kouč Pivarník.

Lenže skúste 22. augusta hľadať hráčov do základnej zostavy, keď prestupový termín čoskoro končí. Plzeň proste zaspala a dosť možno má poslednú šancu, ako sa z vážneho problému vysekať. Zvládne to?