Dres s logom tímu Sky mal vtedy celý zašpinený, potrhaný, s veľkou škvrnou od krvi. So svojím povestným zmyslom pre humor však k snímke pripísal: “Trikot na predaj. Nosený iba raz. Nie v stopercentnej kondícii, malé stopy použitia. Možno potrebuje vyprať. ”

Trikot, ktorý obliekal v minulom týždni, je naopak nepoškvrnený, žiariace čistotou aj žltou farbou.

A patrí šampiónovi Tour.

Tieto dva dresy delí od seba len rok, Thomasova kariéra sa však medzitým prevrátila hore nohami.

Jeho tím Sky nie je, čo sa obľúbenosti týka, práve v kurze. Na jazdca Sky diváci bučia, pískajú, snaží sa ich zraziť z bicykla.Dlhoročná suverenita britskej stajne, neprehľadné správy o terapeutických výnimkách pre jej cyklistov i zložito prezentovaná salbutamolová kauza Chrisa Frooma spôsobili zdvihnutie antiskyovských nálad.

Napriek tomu je Thomas čoby víťaz Tour fanúšikov pozitívne prijímaný a oslavovaný. Čo zďaleka neplatí len o tých, ktorí sa v závere pretekov ako prílivová vlna valili do Francúzska z třímilionového Walesu.

Ako si to vysvetliť?

Jeho príbehom aj povahou.

Thomas bol leta pomocník. Muž v službách Frooma. Superdomestik.Smel si zájsť na seba menšie závody, lenže na tých veľkých bol od prvej chvíle jeho prioritou Chris Froome, pre ktorý bol ochotný obetovať akékoľvek vlastné ambície.

Už v roku 2015 chcel Velšan odísť do inej stajne, v ktorej by aj na Tour dostal voľnosť, ale vždy ho vo Sky prehovoril: Ešte zostaň. Zakaždým predĺžil zmluvu len o rok s tým, že potom už naozaj prestúpi. Ale zase to neurobil.

Na tohtoročnej Tour sa zrazu pred ním otvorila šanca byť pred Froomem.

A on po nej siahol.

Podobný príbeh zažíval nie tak dávno iný skvelý cyklista Joaquim Rodríguez. Deväť rokov drel v španielskych stajniach čoby pomocník slávnych. Potom mu ruská Kaťuša dala v roku 2010 v 31 rokoch šancu. Skočil po nej, päťkrát došiel na Tour, Giru či Vuelte druhý alebo tretí.Ale nikdy žiadny z týchto pretekov nevyhral. Zato Thomas v 32 rokoch vybral žltý bánk.

Fanúšikovia milujú outsidermi. Nadšene oslavujú olympionikmi z exotických krajín, dobiehajúci či doplavávající preďaleko za ostatnými. Ale snáď ešte viac milujú fanúšikovia úspešné outsidermi. Preto želajú futbalistom Islandu – alebo aj Thomasovi.

Ak by Froome obhájil na Tour titul, vstúpil by do exkluzívneho klubu päťnásobných šampiónov a zároveň ako prvý cyklista od roku 1998 dosiahol na double Giro – Tour.Z hľadiska historických análov by išlo o obdivuhodný počin.

A predsa je v rámci snahy “opäť hľadáme pozitívny imidž” Thomasov triumf pre tím Sky darom z nebies.

Tour vyhral muž, na ktorom nikdy nezostali dopingové podozrenie, sympaťák, vtipálek, chlapík takpovediac z ľudu, netající sa občasnými slabosťami. Nikdy v kariéřen nežiadal o terapeutickú výnimku a pre BBC dokonca povedal, že by bolo oveľa jednoduchšie, keby sa všetky tieto výnimky zrušili.

Málokto zažíva medzi jazdcami v pelotóne taký rešpekt ako práve Thomas. Svedčí o tom tiež slová Marka Cavendishu zo stajne Dimension Data, ktorá šprintér z ostrova Man napísal na Twitter bezprostredne po parížskom dojazde Tour: “Ani ľudia, ktorí Geraint poznajú, si neuvedomujú, ako veľmi si zaslúži tento titul.Jeho lojalita a pracovná etika sú niečím, o čo by sme sa mali usilovať nielen v cyklistike, ale v celom živote. Som na teba tak pyšný, kamoš. ”

Denník Daily Telegraph v pondelok podotkol, že zásluhou Thomasa sa pozície” opovrhovaného “tímu Sky, v ktorej sa britská stajňa od začiatku Tour ocitla, premenila na romantické rozprávanie o všetkými obľúbenom jazdci, ktorý sa konečne dočkal na ceste veľkého víťazstva.

Rovnako Timesy trefne upozorňujú: “Pre veľa ľudí bude aj naďalej veľmi ťažké veriť tímu Sky. Ale pochybovať o Thomasovi je oveľa zložitejšia. Za jeho vývojom k titulu na Tour je usilovná práca v poslednej dekáde. ”

Nie, tento” PR ťah “Thomasom pochopiteľne nemohol tím Sky naplánovať.Froome bol podľa všetkých indícií skutočne prvým lídrom tímu v úvode Tour a Thomas mal byť jeho zálohou a prípadne hlavným pomocníkom. Lenže Froome na to po ťažkom Gire už nemal. Thomas bol v pravý čas pripravený zaujať jeho pozíciu, vypracovať si náskok a s pomocou silného tímu odolať útokom. Došlo k veľkej rošády lídrov, ktorá mala pre Sky vo všetkých smeroch pozitívny dopad.

S tým novým žltým dresom z Paríža sa pre Geraint Thomasa razom otvára úplne nový svet. Taký, v ktorom bol definitívne povýšený do kategórie lídrov.

Až opäť uplynie rok, na štarte nasledujúcej Tour už nemusí na jeho ďalšom drese žiariť logo Sky.Stal sa vysoko žiadaným tovarom na cyklistické burze.

Teraz si naozaj môže vyberať.