vysnívala si niečo, na čo si nikto pred ňou ani netrúfol, nieto aby to dokázal.

Už vo februári sa zdalo nemožné, že by snáď ktokoľvek iný mohol byť za rok 2018 lepší; že by ktokoľvek iný mohol byť športovcom roka.

A vida, človek mieni, šport mení.

Teraz by tu pre mňa kandidátka bola.

Osobná poznámka: u Ledecký mi vždy cez tisíc a jeden zaujímavý detail (nezvyklá životná cesta, slávny rod, až robotická drina) prišiel najzaujímavejšie celok. Teda to, že vyhrala v globálnom športe, pretože alpské disciplíny sú vrcholom zimných hier. Ešte tvrdším prostredím je však tenis.A ak dvakrát zlatá Ester sama seba občas označuje za mimozemšťanku, Petra Kvitová takisto predvádza výkony tak trochu z iného športového univerza.

Ešte pred rokom sa netušilo, čo s ňou po prepadnutí neznámym útočníkom bude. Spôsobila hotový poprask, lebo päť mesiacov po ťažkej operácii ľavej ruky do tej istej dlane a prstov zasa uchopila športové náčinie a vrátila sa v grandslamové Paríži.

“Keď som prvýkrát zobrala raketu do ruky, hovorila som si: Nie, to nie je moja raketa, to nie je moja ruka. Ale každým dňom sa to lepšil, “opisovala tam na tlačovej konferencii plné sĺz i úsmevov.

A lepšie sa to ďalej.Po všetkých stránkach.

Návrat často bolel podobne, ako keď ju francúzsky macher Dominique Thomas nútil k slzám zas a znova. “Keď vidím, že ľudia naozaj chcú, ideme do toho. A chcem po nich ešte viac, “vravel profesor Thomas, svetová kapacita na terapiu ruky. “Ak som bol tvrdý? To ja som, veľa. A na Petru určite. Ale ona to brala. Je to rýdzi športovkyňa a bojovníčka. ”

Kvitová je českej Statočné srdce. Ešte v januári v Austrálii končila na úvodnom grandslame roka v 1. kole, ale od tej doby tancuje po kurtoch krasojazdu. Zlepšila, čo zlepšiť potrebovala, pohybuje sa s výrazne väčšou gráciou. A triumfuje.

Nevábny január? No nic, dostaví sa víťazný február!Ovládla za sebou idúce podniky v Petrohrade a v Dohe.

Načo prišiel máj, trofejí čas: suverénny dvojboj tentokrát predviedla vo vlasti v Prahe a hlavne v Madride. “Madrid je každopádne najväčší výhra od môjho návratu po zranení ruky. Užívam si to najviac, “vyhlásila spokojne po turnaji, ktorý je kvalitou aj odmenami hneď pod grandslamy.

S Ledecký sú v mnohom iné, zároveň ponúkajú obe podobné vlastnosti: usilovnosť, guráž, nepoddajnosť, cieľavedomosť (a obe so svojimi výkonmi na diaľku oprávnene smejú slovným výronom mudrlant, čo by ženy z vrcholového športu odvelili k platni a žehliacemu doske).

Kvitová je s 24 turnajovými triumfy už teraz jednou z najlepších tenistiek českých dejín.Ak niečo môže prebiť dve olympijská zlata v dvoch iných športoch, potom pre mňa jedine príbeh takého formátu: dievča, ktorá utrpela úraz zdanlivo nezlučiteľný s kariérou, sa vráti do prostredia vlčej svorky, stane sa v ňom dominantné – a všetko korunuje slávou na grandslame.

To je totiž úplne posledná vec, ktorá levicu PK v jej “tenisovom živote po živote” ešte chýba. Verí jej mnohí, vrátane legendy Martiny Navrátilovej. Ak dá zdravie…Prečo nie?

Ankety sú od toho, aby sa o nich diskutovalo, porovnávanie disciplínami je zradné – aj zábavné.Ale ak sa v Paríži, Londýne či New Yorku zhmotní malý zázrak, budem ja mať o prvom mieste jasno.