Hokeji sa zmena modelu predĺženia, hra troch proti trom, vyplatila. Nastavenie je plné akcie, šancí a vzrušenie. Florbal, ktorý rovnaký model zaviedol pred tohtoročnou sezónou, žne naopak rozporuplné reakcie.

“Nepáči sa mi to,” hovorí Rostislav Kohút, tréner Bulldogs Brno. “Nebola to úplne domyslené zmena,” krčí ramenami aj brnenský útočník Petr Kadlec.

Negatívne reakcie oboch pritom nemajú čo robiť s tým, že Bulldogs posledné dve predĺženia prehrali. Nepáči sa im hlavne to, čo novo hrané predĺženie prinesie.

Vo florbale sa totiž – na rozdiel od hokeja – rýchlo usadila táto taktika: mužstvo, ktoré na úvod predĺženia vyhrá buly, okamžite odvolá brankára a nahradí ho hráčom do poľa.Získa tak presilovku, ktorú ale nehrá na rýchle zakončenie, ale napred takticky, aby unavilo obranu súpera. Až po pár desiatkach sekúnd nasleduje pokus o zakončenie.

“Ideálne je súpera si vylákať, a keď obranca jednu dve minúty držíte bez striedania, tak potom ťahajú nohy, ľahko sa vám hrajú krosy, rozoberiete obranu, dáte gól,” opísal univerzálne taktiku Jakub Slavík z Tatranu Střešovice , ktorý cez víkend zápas v Brne proti Bulldogs rozhodol.

Hráči a tréneri naprieč ligou sa čudujú: florbal sa snažil ešte pridať na dynamike a akciu, namiesto toho je na mnohých miestach vidieť power play a vyčkávania.

“Zaujímavé to je, ale zároveň je to výrazné ovplyvnenie hry. Nikto na to nebol pripravený. Pre diváka je to zaujímavé, ale hra sa úplne zmení.Bohužiaľ sa s tým počas sezóny nedá nič robiť, “váha Slavík.

Pozoruhodné je, že vo florbale je predĺženie troch proti trom rýdzo českou špecialitou. Severania tento rok hrajú v štyroch na oboch stranách, taky prvýkrát. Medzinárodná federácia im to posvätila.

Čechom taky, ale po sezóne bude chcieť vyhodnotenie. Hrá sa tak v troch najvyšších slovenských mužských súťažiach.

Vedenie súťaže nepopiera, že kritické ohlasy od hráčov a trénerov počúva z viacerých strán. Za novinkou si aj tak stojí. “Hrá sa pre divákov, ktorí dostali niečo nové, zaujímavé,” hovorí Zdeněk Mlčoušek, riaditeľ súťaží.

O prínose novinky nie sú florbalisti tak presvedčení.Okrem Brna už sa skôr v sezóne ozvala napríklad Česká Lípa. “Akonáhle mužstvo získa balón, ide do štyroch, a stráca sa zmysel, ktorý to malo mať, teda aby bola hra atraktívne. Takto sa čaká, či mužstvo s loptičkou dá gól, alebo loptičku stratí a gól dostane do prázdnej. Atraktivita sa stratila, “lamentuje Kadlec.

Zápas podľa neho viac-menej rozhodne súboj na úvodnom buly. “Potom sa to hrá na trpezlivosť.Namiesto behávať hry s šancami ako v hokeji je to stojaci hra s čakaním, “konštatuje.

Presná štatistika neexistuje, ale skutočne panuje domnienka, že 60 až 70 percent predĺženie dokáže ukončiť ten tím, ktorý má loptičku ako prvý . “Takéto predĺženie je vabank,” krúti hlavou Kohút.

Na námietku, že práve jeho tím prehral dve po sebe idúce predĺžení oboma variantmi, teda ako v hre troch proti štyrom, tak v štyroch inkasovaním do prázdnej bránky, a teda že zas tak kľúčové držanie balónika taky nie je, má jednoduché vysvetlenie: k mužstvu prišiel len nedávno a predĺženie nemal priestor natrénovať.

“Nikto nedomyslel, že sa bude hrať štyri na tri. Kto vyhrá buly je v obrovskej výhode.Nejde to moc brániť, len blokovať, raz nedokleknete a je z toho nebezpečná situácia. Ide len o to, aby niekto vyhral, ​​ktokoľvek, “tvrdí.

Čo môže florbalista aspoň čiastočne upokojiť? V play-off už sa tri na tri hrať nebude.