Jeho problémy pripravili o šancu na lepšie umiestnenie český deblkajak, na ktorom nastúpil s Janom Štěrba. V stredu vypustil rozjazdu a potom sa pretrápil semifinálovú jazdou, kde skončil na štvrtej, nepostupovať pozíciu.

Vo štvrtok ho tak čakalo len finále B, ale ani to nezašiel naplno. Česi boli posledné, čo je však toľko netrápilo – prioritou bolo šetriť Havlovej sily na preteky štvorkajaku, ktorý čakajú v piatok rozjazdy a semifinále a v sobotu prípadné finále.

“Museli sme nastúpiť. Zdravotne nie sme stále v poriadku, takže sme jazdu odišli tak, aby sme ušetrili čo najviac energie. Teraz sa musíme šetriť na šestáky, preto to tak vyzeralo a dopadlo, “rozprával Štěrba.

Havel cítil, že mu zabrali prášky na žalúdok. Napriek tomu aj vo štvrtok zvracal.Cítil sa oslabený. “Stále mi nie je moc dobre,” hovoril. “Honza ma v podstate doviezol do cieľa. Ja sa budem snažiť dať čo najrýchlejšie dohromady, aby som v piatok a v sobotu mohol nastúpiť do šestáky. ”

Popoludní plánoval štvorkajaku v zložení Havel, Trafil, Dostál a Štěrba vyraziť na prvý spoločný tréning v Riu. Aj ten napovie, ako budú Česi ďalej postupovať. Teoreticky môžu v zostave urobiť zmenu, pretože v dejisku olympiády sa chystá aj potenciálny náhradník Jakub Špicar. Museli by tak urobiť už vo štvrtok.

“Sme pripravení na všetko, ale nechcel by som predbiehať.Verím, že Dan bude v poriadku, že to bola len nejaká dvojdňové viróza, “tvrdil reprezentačný kouč Pavel Hottmar.

Sám Havel tvrdí, že nemá pri pretekaní takú silu, akú by normálne mal. “Ešte som to na pretekoch nikdy nezažil. Strašne ma to mrzí, celý rok som zdravý, strážim sa, aby som si nič neurobil. Potom prídem sem a stretne ma toto, “hovoril.

Aj on však dúfa, že sa do kľúčových dní stihne dať dokopy. Ak to vyjde, stále z toho môže byť happy end; veď štvorkajaku by za normálnych okolností patril ku kandidátom na medailu. “Štyri roky trénujem preto, aby som tu išiel čo najlepšie a nie, aby som to tu presedel na záchode.Skúsim sa dať dohromady, aby som ukázal, čo som počas štyroch rokov natrénoval, “vyhlásil Havel.