V Nemecku sa tíme hovorí “Dinosaury”. Pýši sa totiž niečím, čo sa nikomu nepodarilo. Ani Bayernu, ani Dortmunde, Brémám…Jediný Hamburg sa v bundeslige drží od jej založenia, teda roku 1963. Nikdy nezostúpil. Hoci mal najmä v posledných rokoch veľa namále.

Počas poslednej sezóny Davida Jarolíma – 2011/12 – skončil pätnásty, päť bodov od baráže. V premiérovom boji o záchranu šesťnásobný šampión (tri tituly má z “předbundesligové éry”) obstál.Toto varovanie očividne pomohlo, následný ročník sa niesol v znamení výrazného zlepšenia a výsledkom bolo siedme miesto.

Avšak ďalšie dva roky unikal Hamburg hrobárovi z lopaty.

2014 – v baráži proti Fürthe pomohol pri dvoch remízach gól z ihriska súpera

2015 – v ďalšej baráži (súperom bolo Karlsruhe) vybojoval Hamburg predĺženie na poslednú chvíľu a v ňom rozhodol päť minút pred koncom

Hráči sa aj v ťažkých časoch môžu spoľahnúť na podporu fanúšikov, ktorých na Volksparkstadion chodí pravidelne cez päťdesiat tisíc. Majú jednu veľmi obľúbenú položku v repertoári.Chorál na melódiu svetoznámeho hitu “We are not gonna take it” od Twisted Sister.

Spieva sa v ňom: “Sechs mal deutscher Meister, drei mal Pokalsieger, immer erste Liga, HSV!”

Teda: šesťkrát majstrom, trikrát víťazom pohára, stále v prvej lige.

Posledná sloha bola opäť v ohrození. Lenže to by nebol Hamburg, aby pohromu neodvrátil v hodine dvanástej. S Wolfsburgom doma v poslednom kole prehrával od 23. minúty, ale ešte počas prvého polčasu vďaka Filipovi kostice vyrovnal.

Potom dlho nič. Vyzeralo to, že bude Hamburg tretíkrát za posledné štyri roky obhajovať bundesligovou príslušnosť v baráži. Bežala 88. minúta, keď Kostice – vlastne hrdina zápasu – stihol na hracej ploche zdanlivo stratený balón.Zdvihol hlavu, nacentroval do vápna…

…kde sa na zadnej tyči zjavil Luca Waldschmidt a hlavou trafil k žrdi. Po dvoch minútach na trávniku rozjasal zaplnený štadión. Prvý ligovú bránkou! Bolo to posledné striedanie trénera Markusa Gisdola. V tej chvíli jediný hráč do útoku. Niekdajší juniorský reprezentant za sebou nemal ľahkú sezónu, hral len trikrát v základe, napriek tomu dostal dôveru.

vzišla z nej najdôležitejšie trefa kariéry, bez pochyby. “Parádny pocit,” súkal zo seba dvadsaťjedenročný útočník. “Ten gól bol prácou celého tímu, ukázal, že sme vždy bojovali jeden za druhého,” popisoval kouč Gisdol.

“Som vyčerpaný, som vyriadení. Neuveriteľné, “dodal krátko po záverečnom hvizde, ktorý v Hamburgu vyvolal davové šialenstvo.Hráči sa euforicky radovali, fanúšikovia opustili tribúny a tancovali na ihrisku s nimi. “Immer erste Liga!”

Mimochodom, na štadióne HSV majú špeciálne hodiny. Sú symbolom klubu, symbolom hrdosti. A čo ukazujú? Dobu, po akú je Hamburg účastníkom bundesligy. S presnosťou na sekundy.

Immer erste Liga, HSV! Už takmer 54 rokov.