Hostiteľ zápasu dňa si minulý rok od spoločnosti odniesol 1,75 milióna libier, zatiaľ čo jeho kolegovi Alanovi Shearerovi vyplatili 440 000 libier.Medzi ďalších vysoko platených športových odborníkov patria Jermaine Jenas so sumou 210 000 GBP ročne a Ian Wright so sumou 205 000 GBP, zatiaľ čo Johnovi McEnroeovi sa vypláca 190 000 GBP za účasť na spravodajstve BBC vo Wimbledone.

Zatiaľ čo mnoho významných mužských správ a aktuálnych informácií moderátori záležitostí – vrátane Huw Edwardsa, Jeremyho Vineho a Nickyho Campbella – prijali výrazné zníženie platov po verejnej dražbe ich platov, športové oddelenie namiesto toho zvýšilo sumu, ktorú v minulom roku platí pre učencov na obrazovke, ako sú Shearer a Wright.

Generálny riaditeľ BBC Tony Hall obhajoval Linekerov plat a uviedol, že poskytuje hodnotu za peniaze pre divákov. Grafika znázorňujúca najvyššie zárobky BBC

„Zakaždým, keď prídu zmluvy, pozrieme sa na s nimi tvrdo rokujeme s ľuďmi, “uviedol. “Ale Gary odvádza vynikajúcu prácu.”V tejto krajine máme 2% športových hodín a necelých 40% publika pre šport. To je nesmierne veľa spojené s našim športovým tímom. “

Zverejňovanie ročných platov sa týka iba zamestnancov, ktorí zarábajú najmenej 150 000 libier ročne pri práci priamo pre BBC.Nezahŕňajú moderátorov a hercov zamestnaných nezávislými produkčnými spoločnosťami na prípravu programov v mene BBC.

Výsledkom je, že veľa významných osobností spojených s hitmi BBC, ako napríklad Strictly Come Dancing, Top Gear a Doctor Who – ktoré vyrába komerčná pobočka BBC Studios – na zozname nie sú.

Aj tieto vysoké platy BBC však majú blednúť v porovnaní so sumami, ktoré platí komerčná rival ITV jej najlepším hviezdam, ako napr. Ant a dec.

Čísla obsiahnuté vo výročnej správe spoločnosti budú predmetom dôkladnejšej kontroly potom, čo BBC ohlásila plány na zrušenie bezplatnej televíznej licencie pre väčšinu ľudí nad 75 rokov s odôvodnením, že potrebuje peniaze na ochranu investície do programovania.

Predseda BBC David Clementi obvinil vládu z rozhodnutia o licenčnom poplatku. „Toto nebolo rozhodnutie, ktoré sme chceli prijať, a bolo to rozhodnutie, ktoré od nás vyžaduje legislatíva,“ uviedol.

Clementi tiež uviedol, že je „nezmysel“ navrhovať znižovanie platov popredným hviezdam pokryje náklady na poskytnutie výhody osobám starším ako 75 rokov slovami: „Sumy sa nesčítavajú.“ Tabuľka platov moderátorov BBC

Trval na tom, aby spoločnosť nepreplácala vedúcich zamestnancov. „V oblasti riadenia neexistujú absolútne žiadne dôkazy, že platíme našim vynikajúcim ľuďom nad trhom.Všetko svedčí o opaku, “uviedol Clementi.

Celková suma, ktorú BBC zaplatila všetkým talentom v éteri, vzrástla za posledný rok o takmer 11 miliónov GBP na 158,6 milióna GBP.

Za nepriaznivých trhových podmienok v mediálnom priemysle BBC prijala aj viac ako 1 000 nových zamestnancov, čo ich počet zvýšil na 19 231. Celkový počet zamestnancov v spoločnosti, vrátane obchodných spoločností, ako je BBC Studios, vzrástol z 21 431 na 22 401.

K nárastu počtu zamestnancov došlo napriek ročnému poklesu príjmu o takmer 200 miliónov GBP z 5,06 miliardy GBP. na 4,88 miliárd GBP. Príjem z licenčného poplatku medziročne poklesol o 3,7% na 3,69 miliárd GBP, a to hlavne z dôvodu postupného znižovania vládneho financovania bezplatných televíznych licencií nad 75 rokov. Facebook Twitter Pinterest Zoe Ball je najlepšie platenou ženou BBC.Fotografia: Sarah Jeynes / BBC

Spoločnosť zápasila s platmi, pretože bola nútená zverejniť platy všetkým zamestnancom, ktorí dostávajú ročne viac ako 150 000 libier. Prvé zverejnenie informácií v roku 2017 odhalilo radikálne rozdiely v platoch medzi mnohými poprednými mužmi a ženami v éteri.

Odvtedy sa mnohým popredným mužom z BBC hanbilo pristúpiť k podstatnému zníženiu platov, pričom plat odchádzajúci moderátor dnešného programu John Humphrys klesol o 110 000 libier.Steve Wright z rádia 2 znížil výplatu o 75 000 libier a Jeremy Vine znížil o 150 000 libier.

Avšak hŕstka mužských moderátorov, ako napríklad Chris Evans – ktorí si za predstavenie rozhlasu BBC odniesli domov 8 500 libier Raňajková šou 2 – namiesto toho sa rozhodli opustiť spoločnosť.

Najlepšie platenou ženou BBC je Zoe Ball, nová moderátorka raňajkovej šou Radio 2, ktorá si za 12 mesiacov do apríla odniesla domov 370 000 libier, ale bude vyplatené menej ako Evans. Medzi ďalšie najlepšie zarábajúce ženy patria Claudia Winkleman, Vanessa Feltz a Lauren Laverne. Grafika, ktorá ukazuje, koľko ľudí je v každej mzdovej kategórii v BBC.

Moderátorka Hodiny pre ženy Jane Garvey povedala pre program Today, že „možno by mala bolo lepšie znížiť viac platov mužov ako zvýšiť niektoré platy žien.To jednoznačne chápem. “

Celkové rozdiely v odmeňovaní žien a mužov v BBC sa znížili zo 7,6% v roku 2018 na 6,7%, čo je podstatne lepšie ako v mnohých iných mediálnych organizáciách. Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v minulom roku bol vo Financial Times 18,4%, v porovnaní s 23,4% v Daily Telegraph. V utorok materská spoločnosť Guardianu oznámila, že rozdiel v odmeňovaní žien a mužov sa znížil na 4,9%. Facebook Twitter Pinterest Lauren Laverne je jednou z najlepšie zarábajúcich žien v BBC.Fotografia: Dean Chalkley / BBC / Dean Chalkley

Skupina BBC Women vyzvala k opatrnosti a poukázala na mnoho pokračujúcich sporov o platenie. „Za posledné dva roky došlo k určitému pokroku, ale veľa žien na všetkých úrovniach BBC je viazaných na pomalé, neefektívne a demoralizujúce vnútorné procesy,“ uvádza sa v ňom.

„Nové prípady rovnakého odmeňovania sú stále sa objavujú a zamestnanci ešte stále musia mať dôveru v to, že nerovnosť v odmeňovaní je v minulosti. “BBC si musí robiť starosti aj s inými číslami než s platom Garyho Linekera. Prečítajte si viac

Na tlačovej konferencii bola Hall tiež požiadaná o obvinenie zaujatosti, ktorú urobil Boris Johnson, ktorý BBC premenoval na „spoločnosť ovplyvňujúcu brexit“.

V reakcii uviedol: „BBC robí skvelú prácu, keď v skutočnosti opisuje verejnosti možnosti, ktoré robí. v ich mene o brexite.Od BBC nemôžete požadovať viac. “