Dein sa už istý čas zaujíma o to, akú úlohu môže hrať futbal pri rehabilitácii väzňov, a teraz vedie projekt, ktorého cieľom je znížiť pravdepodobnosť opakovaných trestných činov väzňov po ich prepustení. Miera recidívy vo Veľkej Británii je alarmujúco vysoká, 64% väzňov sa do jedného roka po prepustení dopustilo priestupku. Spojene s tým majú Anglicko a Wales najvyššiu mieru uväznenia v západnej Európe s celkovou populáciou väzňov viac ako 85 000.Cyklus opakovaných trestných činov stojí krajinu 15 miliárd GBP ročne – viac ako 35 000 GBP na jedného väzňa.

Pri začatí twinningového projektu Dein uviedol: „Futbal môže byť mocnou silou pre dobro a twinningový projekt použije to na pomoc ľuďom zmeniť svoj život po prepustení z väzenia. “ Ceremoniár pri štarte bol jeden z Deinových bývalých hráčov Arsenalu, Ian Wright. Keď mal 19 rokov a ešte nepodpísal svoju prvú profesionálnu zmluvu v Crystal Palace, Wright bol poslaný do väznice Chelmsford na dva týždne po tom, čo nezaplatil priestupky za vedenie vozidla. Túto skúsenosť nazýva svojím vlastným „budíčkom“.Facebook Twitter Pinterest David Dein a bývalý hráč Anglicka Alex Scott sú obaja zapojení do projektu.

Twinningový projekt prepája väznice s miestnymi futbalovými klubmi, ktoré väzňom poskytujú pravidelné stretnutia, kurzy vedenia a základné kurzy rozhodcovstva. Hlavným cieľom je zlepšiť sebavedomie väzňov a pomôcť im získať zamestnanie, pretože iba 17% po prepustení nastupuje na pracovisko.Niektoré kluby sa tiež zaviazali ponúknuť väzňom pracovné príležitosti, napríklad v stravovacích zariadeniach alebo v komisiách.

Projekt nadväzuje na prácu, ktorú niektoré kluby už nejaký čas robia. “Niekoľko klubov sa zapojilo do väzenia nezávisle, bez akejkoľvek vzájomnej koordinácie,” hovorí Dein. „Taktiež pre šesť klubov, ktoré zabezpečujú určitú formu programu, je ďalších 86, ktoré nerobia žiadne. Cítil som teda, že to, čo bolo nesmierne potrebné, bolo dôsledné, opakovateľné a udržateľné poskytovanie zmysluplných programov. “

Zatiaľ sa prihlásilo tridsaťšesť klubov.Pohybujú sa od tých najmocnejších – ako sú majstri Európy Liverpool, šampióni ligy Manchester City a šampióni Európskej ligy Chelsea – po tých skromnejších, pričom Bury najnovšie začal trénerský program v HMP Forrest Banks a Notts County napriek ich účasti tím vypadol z ligy dva do národnej ligy. Finančné prostriedky na tento program pochádzajú takmer výlučne z komunitných nadácií klubov. S podporou všetkých popredných futbalových autorít v krajine – Premier League, EFL, FA, PFA, LMA a PGMOL – má projekt značný náskok. Facebook Twitter Pinterest Zúčastnené kluby.

Bývalý Deinov klub Arsenal sa spojil s ženskou väznicou HMP Downview v Surrey.Väzenkyne tvoria asi 5% z celkovej väzenskej populácie, pričom okolo 4 500 je momentálne vo väzbe a je u nich štvornásobne vyššia pravdepodobnosť sebapoškodzovania ako u väznených mužov, čo Frances Crook z Howardovej ligy za trestnú reformu nazýva „epidémiou sebamrzačenie “vo väzeniach žien.

Arsenal organizuje šesťtýždňový program pre 12 väzňov, ktorý zahŕňa týždenné workshopy v učebni a na futbalovom ihrisku. Kurz sa zameriava na pomoc väzňom pri rozvíjaní vodcovských schopností, formovaní pozitívnych vzťahov, porozumení zákonitostiam hry a budovaní ich technických futbalových schopností.

Jamie, jedna zo žien v programe, hovorí, že bola „ veľké zvýraznenie v mojom živote – naozaj som si ho užil naplno a získal viac výhod, ako som čakal.Nielen po fyzickej stránke, ale aj po trénerskej. Pomáhal mi získavať pozitívne životné zručnosti, väčšiu sebadôveru, sebaúctu a sústredenie. To všetko s mojím obľúbeným futbalovým tímom. Tento projekt je vynikajúci a do môjho života skutočne priniesol určitú pozitivitu. Len by som si prial, aby to trvalo dlhšie, pretože by som toho rád stihol viac. “Futbal pomáhajúci väzňom:„ Zápas dňa sledujem nábožensky v cele “| Ben Fisher Prečítajte si viac

Dein je zjavne nadšený z pokroku, ktorý vidí v Downview. „Jeden povedal:„ Je to prvýkrát, čo som sa po mesiacoch usmieval. “Ďalšia, ktorá mala dlhoročnú sebapoškodzovanie, čo je v ženských väzniciach akútny problém, uviedla, že jej kurz zabránil v sebapoškodzovaní a tretí označil vedúceho trénera Arsenalu Toma Hartleyho za „vlastne prvého muža, ktorého cítim môže dôverovať ‘, pretože si vytvoril taký pozitívny vzťah s tými, ktorí sú na kurze. ” Hartley hovorí, že sedem týždňov, ktoré strávil v Downview, bolo najprínosnejších, aké zažil za 18 rokov trénovania.

Jason Swettenham, ktorý nastúpil do väznice v roku 1992 a teraz je zodpovedný za fyzickú výchovu vo väzeniach, chce, aby sa do schémy zapojilo viac klubov. “Keď David vstúpi do rozhovoru, jedná v nádeji,” hovorí Swettenham. “A to je v celom väzenskom systéme nedostatok.” To tento projekt prináša. Dúfam. “