Dnešná dráma pokračovala pre fanúšikov kriketov, lákajúc očami všetkých, ale najsvedčivejších od tohto rozpočtového dokumentu alebo naliehavou tabuľkou smerom k Trentskému mostu, kde Anglicko stojí na pokraji vypálenia popola späť od svojich storočných súperov. Obzvlášť sa mi páči lekár, ktorý priznal, že skrútene kontroluje skóre na svojom notebooku, keď vidí pacientov: predpokladajú, že hľadá výsledky testov. Keď lekárska čeľusť upadla na stupnicu kolapsu Aussie, jeho starší pacient predpokladal, že sa chystá povedať najhoršie možné správy a bol na pokraji slz. “Trvalo mi chvíľu, kým som ho utišil.” Dnes pre mňa neexistuje takýto konflikt: mohol som otvorene sledovať konanie v mene výskumu súvisiaceho s kolónou.Čo by mohlo byť lepšie, v horúcom letnom dni, ako vidieť Anglicko, že by si odtrhlo tých austrálskych prstov z urny a vyhrať najkrajšiu cenu cricket? Za niekoľko hodín sa pozornosť národných športových milovníkov odrazí od kriku smerom k futbalu. Áno, aj keď August je v plienkach a dni sú stále dlhé, budeme zajtra počuť píšťalku ref, rozhorčený výkrik davov, ktorí sa sťažujú na trest a protesty nevinnosti od hráčov, ktorí sa potápali ako extravagantne, akoby vyskočili z najvyššej dosky Tom Daleyovej.

Je to pravda, že to môže byť diár, ale cíti sa to ako trestný čin proti prírode. Pre začiatok futbalovej sezóny, keď sa popol dosiahne vrchol, je všetko nesprávne.V našom národnom živote sú rytmy, prílivové prúdy a prúdy, ktoré označujú ročné obdobia tak isto ako pádu listov alebo stmavnutie nocí, a to sa ich snaží uprednostniť. Je to porušenie na rovine s predčasným plagátom “späť do školy”, ktorý som minulý týždeň videli na ulici v hlavnej ulici, čo je forma slov, ktoré môžu spôsobiť, že srdce sa potopí začiatkom septembra, natož mesiac vopred. Dnešní kriketieri nie sú čajovníkmi dlhoročných, ale stále existuje základná zdvorilosť, ktorá informuje šport. Je príliš skoro. Kriket má v dnešnej dobe taký malý národný vysielací čas, že je nespravodlivé, že sa ešte viac zmení jeho moment na slnku. Futbal bude dominovať kalendár odteraz do júla budúceho roka, a to vďaka majstrovstvu Európy (čo vysvetľuje skorý štart v tejto sezóne).Prinajmenšom kriketu by malo byť povolené vládnuť v auguste. Namiesto toho je futbal štedro osídľujúci ôsmy mesiac spolu so všetkými ostatnými. Nerobte ma nesprávne. Aj keď som neskoro konvertoval do hry, som futbalový fanúšik. Ale toto hrubé vpálenie do kriketovej letnej záhradky pozýva kontrast medzi týmito dvoma športmi – a čo každý z týchto národných hier hovorí o národe, ktorý ich hrá.

Najviditeľnejšou deliacou čiarou sú peniaze. Moji synovia, 14 a 11, vám môžu povedať, čo Wayne Rooney každý týždeň zaťahuje, rovnako ako presnú trhovú hodnotu Mesut Özil, Diego Costa alebo Christian Benteke. Nemali by ani predstavu, čo je Stuart Broad alebo Joe Root, hrdinovia Trentského mosta, zaplatených.Zatiaľ čo získali vzdelanie v globálnom kapitalizme, oboznámili sa s Chelsea a Manchester City s oligarchickou povahou ruskej ekonomiky a suverénnym bohatstvom štátov Perzského zálivu, všetko, čo vedia o Anglicku a Austrálii, je talent ich kriketárov , Sledovanie Premier League, najmä ich milovaného Arsenalu, ich naučil, že samotné manažérskych a technických zručností nestačí: hlboké kazety sú z čoho sú vyrobené šampióny. V kriketu, ako to vedia, bohatstvo ani nevstúpi do toho.

Hovorím “kriket, ako to oni vedia”, pretože tam je ďalšia strana hry. To je téma nového dokumentu, Smrť džentlmena, ktorý sa poukazuje na príbeh “chamtivosti, sily a nekonečnej snahy o viac”.Je tu určite príbeh, ktorý by mohol rozprávať o obrovských bohatstvách, ktoré sa teraz prehĺbia počas hry, najmä v Indii, domovom drzého a lukratívneho indického Premier League. Je pravda, že kriket žijúci naživo nie je ľahko dostupný, od roku 2005 sa v Británii udržiava voľne prístupná televízia. A napriek tomu, prinajmenšom mimo Indiu, peniaze jednoducho nie sú tak viditeľné, ako zjavné alebo dominantné v krikete je to vo futbale, kde najdôležitejším stavom hráča nie sú góly, ale jeho najnovší transferový poplatok. (Kriket v okrese však vôbec nepoužíva peniaze, ale namiesto toho sa spolieha na dotáciu z medzinárodnej výbavy.) Facebook Twitter Pinterest Christian Benteke je pravdepodobné, že prvý súťažný víťaz Liverpoolu tento víkend od jeho 32,5 miliónov prevodov z Aston Villa.Fotografia: Jason Dawson / Rex Shutterstock

Kriketové tempo je iné, boj sa šíri počas piatich dní v teste, na rozdiel od 90-minútového adrenalínového výbuchu, ktorý je futbalový zápas. Dnešní kriketeri nie sú čajovníkmi, ale stále existuje aj základná zdvorilosť, ktorá informuje šport: dokonca aj teraz budú hráči stáť a tlieskať vynikajúci úspech svojich súperov. A rodičia sa (zvyčajne) nebudú musieť báť, aké slová ich deti na čítanie rúk objavia, keď ulovený kriketista uloví kameru prekľakujúc svoje šťastie. Som si vedomý toho, ako to všetko znie konzervatívne.Keď sa zamyslíte nad tým, ako nás kriket odvracia k inému aspektu našej minulosti – spomínajúc si na cisárske vzťahy, ktoré máme s Indiou, Západnými Indiami, Pakistanom a Srí Lankou, Austráliou, Novým Zélandom a Južnou Afrikou – môžete znieť pozitívne Ukip-ian, ako keby uprednostňovali spojenia spoločenstiev minulého obdobia s prevažne európskymi, ktoré sa prejavujú v dnešnej nesmierne kozmopolitnej Premier League. Dráha na Faragismus sa stáva výraznejšou, keď kontrastujete rôznorodosť dvoch tímov Anglicka, kriketu a futbalu: v týchto dňoch je prvý takmer celý biely (s dôležitou výnimkou Moeena Ali).

športový spisovateľ Mihir Bose má dobrú obranu proti tomuto obvineniu, pričom zdôrazňuje, že kriket “je jediný medzinárodný šport, ktorý bol prenesený do nebielých rúk”.Zatiaľ čo vedenie Fify je teraz a očakáva sa, že zostane dominované Európanmi, hovorí Bose, dnes je to indický kriket, ktorý robí 80% peňazí a vedie hru. Dodáva, že zatiaľ čo anglické futbalové kluby v 70-tych rokoch stále viedli celobiele, celo-anglické tímy, kriketové strany tej istej periódy boli zahalené s najlepšími hráčmi, ktorých by mohli Indii a subkontinent vytvoriť. > Samozrejme, takýto argument – čo je lepšie, kriket alebo futbal? – mohol by sa zúriť v tyčiach nasiaknutých po celom veku. Radostná vec je, že nemusíme vybrať. Môžeme mať oboje. Ale iba ak budeme dávať každý svoj splatnosť, bez toho, aby sme spěchali jedného z nich pred tým, než sa sotva dostal čas zdvíhať svoju netopierku na oslavu.