“Dostaneme jedného z trojice USA, Fínsko, Kanada. To je dané. Druhú skupinu sledujeme a pripravíme sa na všetky, “povedal reprezentačný kouč po pondelkovej výhre 4: 3 nad Rakúskom, ktorú Česi uzavreli vystúpenie v kodanskej skupine.

Čisto z matematického hľadiska nemal Jandač pravdu. Národný tím, hoci by sa jednalo pravdepodobne o hokejovej sci-fi, môže vo štvrťfinále naraziť aj na domácej Dánmi. Svetový šampionát v utorok naservíruje tri duely skupiny B, z ktorej vzíde český štvrťfinálový sok.

A situácia môže byť riadne nejasná. Koho a po akých výsledkoch môžu vyzvať Česi, ktorí v skupine A obsadí tretiu priečku?

USA

Čechy bude najviac zaujímať hneď prvý utorkovej duel Fínsko – USA začínajúcich vo 12.15.Už po ňom môžu reprezentanti spoznať vyzývateľa pre štvrťfinále. Ak Fíni zvíťazí v základnej hracej dobe, dorovnajú na čele so 16 bodmi Američanmi a vďaka lepšiemu vzájomného zápasu ovládnu skupinu v Herningu.

Spojené štáty bez ohľadu na zostávajúce výsledky obsadia druhú priečku a môžu vyzerať štvrťfinálový stret s Čechmi, ktoré v rovnakej fáze šampionátu vyradili pred dvoma rokmi v Moskve.

Fínsko

“Vieme, že musíme podať maximálny výkon. Ale osobne by som chcel viac Fínmi než nejakého zámorského súpera, “priznal po triumfe nad Rakúskom dvojgólový strelec večera Tomáš Hyka.Na splnenie túžby slovenského útočníka je potreba dvojbodová výhra Severanov nad USA (v predĺžení alebo po nájazdoch).

Ak Fíni prehrajú, bude sa čakať na zápas favorizovaných Kanaďanov, ktorí od 16.15 rozohrajú partiu s Nemcami. </P >

Kanada

Zámorská partia poskladá okolo hviezdneho mladíka Connora McDavid budí rešpekt. A hrozba štvrťfinálového stretu s Čechmi je (možno viac než) reálna.

Kanaďania sa na druhú priečku v skupine dostanú, ak v utorok získajú o dva body viac ako Fíni (napr. Kanadská výhra v normálnej hracej dobe nad Nemeckom a fínska porážka v predĺžení s Američanmi).

Podobný scenár vskutku môže nastať.Američania v Dánsku zatiaľ nenašli premožiteľa a čokoľvek iného než kanadský triumf nad Nemcami by znamenal senzáciu.

Dánsko

Česi môžu v Herningu, kde istoiste odohrajú štvrťfinálový part, naraziť aj na domácej výber. K tomu je však potrebné súhra troch výsledkov.

Po prvé akúkoľvek porážku Fínov v dueli proti USA, za druhé akúkoľvek porážku Kanaďanov s Nemcami a za tretie trojbodovú výhru Dánov nad Lotyšskom.

Dánom by k preskočenie Fínov a Kanaďanov teoreticky mohol postačiť aj dvojbodový zisk z mača, ktorý má úvodné buly vo 20.15.V takom prípade by však hostiteľská krajina potrebovala, aby oba hokejoví giganti, s ktorými súperia o druhé miesto v tabuľke, nezaknihovali v utorok ani bod.

Hoci hokejoví reprezentanti budú v utorok pauzovať, z českého pohľadu sa chystá v Dánsku mimoriadne zaujímavý deň…