V minulej sezóne opustilo svoje kluby deväť manažérov Premier League, vrátane tých, ktorí odišli po finálovom zápase. Desať z nich nesplní dĺžku svojich zmlúv, pretože šesť najlepších klubov začína sezónu 2019-20 s rôznymi manažérmi, ako sú tí, ktorí pôvodne mali zmluvu s kampaňou.

Ďalších deväť bolo podpísaných do konca roka sezóny 2018-19, ale nevidel ich termín. Celkovo bude v 20 kluboch existovať 11 kolektívnych nevybavených rokov zmlúv, z ktorých pár má v účtovníctve pre nadchádzajúcu sezónu skutočne viacerých manažérov. Stručný sprievodca Aké dlhé sú súčasné zmluvy manažérov Premier League? Zobraziť skryť

Prestup Brendana Rodgersa z Celticu do Leicesteru City, ktorý ho uzavrie do roku 2022, sa stal štvrtým manažérom, ktorý klub East Midlands ponúkol zmluvu na roky 2019-20.Prvý – Claudio Ranieri – bol prepustený vo februári 2017, šesť mesiacov po odsúhlasení predĺženia o štyri roky.

Nástupca Taliana, ktorý získal titul, Craig Shakespeare, bol následne prepustený v októbri 2017, štyri mesiace do trojročná dohoda. Claude Puel bol vo februári odvolaný v prospech Rodgersa, pričom pôvodný kontrakt bol podpísaný do júna 2020.

Podobne, keď Southampton vlani v decembri vymenoval Ralpha Hasenhüttla, nahradil Marka Hughesa, ktorý bol podpísaný do roku 2021. Hughes nahradil Mauricia Pellegrina, ktorého dohoda vyprší budúci rok v lete. Waleskej zmluve v Stoke City vypršal koniec minulej sezóny – bol prepustený v januári 2018.

Hughes nie je v žiadnom prípade sám, že nerealizuje viac zmlúv.V januári minulého roku podpísal José Mourinho predĺženie s Manchestrom United, ktoré by ho posunulo na koniec sezóny 2019-20, s opciou na ďalší rok. Jeho predchádzajúca zmluva v Chelsea, ktorá bola podpísaná v auguste 2015 predtým, ako bol prepustený o štyri mesiace neskôr, vyprší toto leto. Výplaty manažérom sú drahé. Z polročných účtov Manchesteru United vyplynulo, že vyplatenie Mourinha a jeho asistentov, ktorí predtým dostávali od Chelsea viac ako 8 miliónov GBP, stálo 19,6 mil. GBP. Facebook Twitter Pinterest José Mourinho a jeho asistenti dostali po druhom odchode z Chelsea celkovú výplatu viac ako 8 miliónov GBP.Fotografia: Tom Jenkins / The Guardian

„Obchodovanie v Premier League sa stalo nákladom,“ hovorí Ray Wann, právnik v zamestnaní v Sheridans, špecializovanej právnickej spoločnosti pre šport.

„Stala sa situácia priaznivá pre manažérov. Máte manažérov, ktorí si zvykli, že sú vyhodení, a vedia, že budú dobre odmeňovaní. Dostanú veľkú odmenu, ak si to kluby rozmyslia. “V Premier League sú viacročné zmluvy štandardom, zatiaľ čo jednoročné rolovacie zmluvy sú bežnejšie vo futbalovej lige. Aj v kluboch ako Manchester United majú manažéri ako Mourinho rovnováhu síl pri vyjednávaní o svojom zamestnaní a následnom ukončení.Manažéri ašpirantov majú tendenciu podpisovať sa za menej dobrých podmienok. Benítez sa skláňa po kolízii kontrolných nadšencov v Newcastle. Prečítajte si viac

Aktuálnymi manažérmi Premier League s najdlhšou dobou pôsobenia sú Watford Javi Gracia, Tottenham Mauricio Pochettino a nový manažér v Brightone, Graham Potter. Každá z nich je na základe zmluvy až do leta 2023.