Tréner dánskych futbalistov Age Hareide sa pred utorkovom prípravným zápasom s Českom dostal do sporu s novinármi. Nepáčilo sa mu, že dánska médiá prekrútila jeho slová o tom, že je tento hrací termín pre národné tímy zložitý vzhľadom k vyťaženosti hráčov. Odmietol, že by radšej zápase v Mladej Boleslavi nehral. Naopak má k českému futbalu veľký rešpekt, preto víta, že sa s ním môže zmerať.

“Ak by tak Age Hareide mohol rozhodnúť, Dánsko by v utorok s Českom nehralo,” napísala dánska médiá. Tréner si však na predzápasové tlačovej konferencii vzal slovo a rázne novinárom vyčinil, aby jeho slová nepřekrucovali.

Odmietol tiež, že by ho kluby tlačili k tomu, aby dal kľúčovým oporám na čele s Christianom Eriksen voľno.A vylúčil, že by niektorí hráči ako Simon Kjaer dávali klubovým povinnostiam prednosť pred národným tímom.

“Celé je to len o tom, že sa snažím chrániť zdravie hráčov. Aj predtým som to povedal zrozumiteľne. Je mi jasné že môžete napísať to, čo chcete, ale teraz mám naozaj zúfalstvo, “povedal Hareide veľmi hlasným hlasom. Aj keď zápas nie je ideálny, zápas je skvelý. “Pre mňa je česť hrať proti Českej republike. Oceňujem český futbal, produkuje výborných hráčov na najvyššej úrovni.Stále si dobre pamätám, ako sme hrali s Nórskom v baráži proti tímu na čele s Pavlom Nedvědom, “pripomenul dánsky kouč baráž o majstrovstvá sveta v novembri 2005, keď Česi vyhrali oba zápasy nad Nórskom 1: 0.

Hareide má však aj víťaznú spomienku na Česko. Pred dvoma rokmi postúpil s Malmö v predkole Ligy majstrov cez pražskú Spartu.

Tentoraz má však veľa starostí už sa skladaním tímu. Podobne ako český kouč Karel Jarolím musel aj on oželieť účasť niekoľkých podpor.Zo zdravotných dôvodov do Čiech ani nepricestovala Yussuf Poulsen, Andreas Cornelius, William Kvist a najlepší strelec Eriksen, neistý štart je aj u řízy Durmisiho a Thomasa Delaneyho.

Nastúpiť by však mal kapitán Simon Kjaer, o ktorom pritom médiá v Dánsko napísalo, že preferuje klubovú kariéru vo Fenerbahce pred národným tímom. “To samozrejme nie je pravda. Nemožno na to pozerať čiernobielo. Keď sa zápasov nahromadí viac, tak je treba si určiť prioritu. Tie články sú pre mňa ale pohľad do zrkadla, ako sa prezentujem na verejnosti.Je to niečo, nad čím sa musím zamyslieť, “vyhlásil Kjaer, o ktorého sa údajne dlhodobo zaujíma aj Arsenal.

Práve okolo Kjaer chce Hareide poskladať tím a využiť zápas k čo najlepšej príprave na marcový kvalifikačný zápas s Rumunskom . “Simon je skúsený hráč a máme tam ďalší univerzálny a šikovné hráča, aby sme dali dokopy silný tím. Chceme čo najlepšie využiť našu prípravu. Česi hrajú trochu podobne ako Rumunsko, tak by sme si chceli niektoré veci vyskúšať, “naznačil Hareide.

Dánsko má titul majstrov Európy z roku 1992, ale v poslednej dobe sa mu toľko výsledkovo nedarilo. Hareide aj Kjaer veria, ale všetko je na správnej ceste. “Už dlho bojujeme. Prišiel nový tréner, nastavil nový plán, prišli noví hráči.Niektoré veci sa nestali, ale cítim, že ide hore. Verím, že sme pripravení pripraviť sa na marec, kedy musíme uspieť a zlepšiť svoje postavenie v kvalifikácii, “povedal Kjaer.