“Všetko si sedlo, som v najlepšej forme, ktorú som zatiaľ mal. Hoci som bol minule medzi náhradníkmi, nejako som si nepripúšťal, že by to mohlo prísť tak skoro, “dodáva Falta.

Po deviatich kolách reportérmi MF DNES najlepšie hodnotený hráč ligy sa v národnom tíme stretol s niekdajším spoluhráčom z olomouckého dorastu Tomášom Kalaš zo silného ročníka 1993.

A nemuselo by zostať len pri nich. O pozornosť reprezentačného trénera Karla Jarolíma si hovoria aj ďalšie sigmáci z výnimočnej generácie.

Výhľadovo po návrate z maródky urastený hroťák Tomáš chór či šikovný stredopoliar David Houska.

Medzi nominačnom náhradníkmi je produktívny stredopoliar Jakub Plšek.

“Zase sme zmien nechceli robiť toľko. Necháme tomu ešte viac času.Bude priestor v novembri a prípadne na jar. Keď si Olomouc udrží formu, môžu šancu dostať aj ďalší hráči, “povedal Jarolím, ktorý pozorne sleduje olomouckú jazdu po návrate do 1. ligy. Sigma je prekvapivo druhá. “Dobré výkony predvádza celé mužstvo. Falta sa dokáže presadiť. Je to technický hráč, vie zakončiť aj pripraviť šance. ”

Nejblyštivější formu z Olomouca teraz ukazuje Houska, v hodnotení MF DNES je s priemernou známkou 2 štvrtým najlepším v celej lige.

Hoci má aj dosť defenzívnych úloh, rovnako ako Falta skóroval už trikrát a dvakrát asistoval. Cez víkend predviedol mimoriadny výkon proti Jihlave: vďaka dobrému pohybu obsiahne veľký priestor ihriska, zakladá útoky, odoberá balóny, mení ťažisko hry, kontroluje loptu.A navyše sa až netypicky pchal do koncovky.

Pálil tvrdo z diaľky – aj cez stenu. Nakoniec sa vytúženej jediné trefy v zápase dočkal v závere, keď strieľal v pokutovom území pohotovo z otočky.

“Odviedol obrovské penzum práce, bol aktívny. Mal veľký počet streleckých pokusov, pritom sa často do koncovky nedostáva. Odohral veľmi dobré stretnutie a po zásluhe bol odmenený gólom, “chválil ho tréner Václav Jílek. “Najlepší hráč na ihrisku.”

Sigma aj vďaka drobnému žemľu váľa.Hoci je to skôr tak, ako hovorí Falta: “Nielen ja hrám v životnej forme, aj ostatní chlapci. Šliapeme ako mančaft a bez toho, aby sa darilo ostatným, sa nebude dariť ani mne. “Fungujúce tím robí jednotlivca.

” Sny sa môžu plniť skôr, ako sa človek nádeje, “zistil Falta.

“Toto mužstvo má ohromnú vnútornú silu. Chalani ma samého prekvapujú, akým spôsobom si dokážu v zápase poradiť s jednotlivými situáciami.Najdôležitejšia je zmena mentality, ideme za úspechom, aj keď sa nedarí, “vážil si Jílek po zaslúženom triumfe v Jihlave. “Veril som, že bránku vstřelíme.”

Olomoucká partia odchovancov miesto starostí so záchranou preháňa ašpirantov na titul. “Po deviatich kolách mať dvadsať bodov je výborný vklad do ďalšej časti sezóny,” užíva si Jílek pokoja na prácu. “Predvlani sme mali po šestnástich kolách bodov pätnásť, takže je to fantastické.”

Běhavým sigmákům chýbajú skúsenosti s veľkými zápasy, európskymi poháre, napriek tomu si o Jarolímův záujem hovoria právom. “Je to ocenenie nielen pre hráčov, ale aj celý klub,” uviedol na stránkach Sigmy športový manažér Ladislav Minář. “Je to spôsobom hry, ktorým sa prezentujeme.Sme radi, že si to niekto všimol, že naše doterajšie jesenné pôsobenie v lige bolo takto ocenené. ”

Jílek dopĺňa:” Už tu dlho nebol reprezentant. A treba to pre nabudúce nemusí zostať len pri Šimona. “