Pretekársky kôň zvaný Party Till Dawn testoval pozitívne po metamfetamíne po stretnutí pretekov v regionálnych Queenslande.

Pozitívna vzorka pre päťročnú kobylu, ktorá sa vrátila po tom, čo sa umiestnila na druhom mieste v pretekoch Toowoomba v júni, je druhý kôň ukázať stopy drogy v Queenslande v len niečo málo cez rok.

Party Till Dawn školiteľ, Ben Currie, je pred tým, než Queensland pretekárskej integrity komisie pre vyšetrovanie stewards v budúcom týždni v Brisbane.

Jediný ďalší kôň v štáte, ktorý má pozitívny test na metamfetamín, bol ostrov Tang v Mackay v októbri minulého roka, uviedla komisia.

Tréner ostrova Tang, Cassandra Marsh, poskytol dôkazy správcom, že pozitívny test koňa na liek bol výsledkom kontaktu s psovodom, ktorý bol pravidelným používateľom metamfetamínu.Štátny odborník na testovanie drogových testov v štátnej vláde vypovedal, že „hoci je nepravdepodobné, že existuje príčinná súvislosť“ medzi užívaním drogy psovoda a pozitívnou vzorkou koňa.

Pretekárske úrady naďalej nachádzajú stopy metamfetamínu v koní v Austrálii av zámorí. Na jednej pretekárskej dráhe v Texase v USA bolo päť víťazných koní diskvalifikovaných počas trojmesačného obdobia v tomto roku. Texaská pretekárska komisia údajne verila, že kone boli „kontaminované“ svojimi psovodmi.

Minulý mesiac Chris Waller, tréner z Nového Južného Walesu, ktorý sa stará o top dostihový kôň na svete, Winx, nechal iného koňa vrátiť pozitívne vzorky pre metamfetamín.Tento mesiac bolo oznámené, že Waller, ktorý nebol obvinený, začal s testovaním drog jeho zamestnancami.

Currie povedal ABC, že mal dobrý prípad na boj proti obvineniu.

Komisia dostala pokutu vo výške $ 6,000 v stredu po tom, čo ďalší z jeho koní, Tints, testoval pozitívne na zakázaný syntetický rastový hormón Boldenone v Rockhamptone v apríli. „Myslím, že sme mali niekoľko dobrých bodov, ktoré sme predložili na stôl.“