Kedysi, nie je to tak dávno, by sa výhra Brazílie nad Argentínou 2: 0 v semifinále Copa América nemohla považovať za nič iné ako tvrdo vybojované a mierne šťastné víťazstvo domácich .Diskutovalo by sa o tom, že Gabriel Jesus nakoniec strelí svoj prvý súťažný cieľ pre svoju krajinu a efektívnosť jeho prepojenia s Robertom Firminom, ktorý druhý pridal na prestávku po ráznej a rozhodnej práci útočníka Manchestru City.

Z dlhodobého hľadiska by sa mohlo pýtať, kam patrí Neymar do tejto brazílskej zostavy a či je Brazília pokojnejšia a vyrovnanejšia strana bez svojho cestujúceho cirkusu. Lionel Messi obviňuje rozhodcu zo zaujatosti Brazílie po porážke Copa América Prečítajte si viac

Argentína by premýšľala o hlavičke Sergia Agüera, ktorá zasiahla tyč a snahe Lionela Messiho, ktorý sa vrátil z postu, pri ďalšom výjazde z turnaja, ale ten, ktorý bol napriek sebe podrezaný nádejou.Toto bol zďaleka ich najlepší výkon pod vedením Lionela Scaloniho, ktorého pravdepodobne po play-off o tretie miesto vystriedajú, a pravdepodobne najlepší výkon od semifinálového víťazstva nad Paraguajom na Copa América v roku 2015.

Zatiaľ čo Agüero a Messi predviedli iba záblesky svojej najlepšej formy, povzbudzovalo ich čerpanie z výkonov mladšej generácie, najmä Lautara Martíneza, Nicolása Tagliafica a Leandra Paredesa.

Ale namiesto toho je VAR, ktorý dominuje. “Ihrisko bolo naklonené proti nám,” povedal Messi. “Obyvatelia mesta Conmebol budú musieť niečo urobiť.” Na tomto turnaji ich už unavovalo udeľovať hovadiny, hádzanú, tresty nemých zadkov a tu sa nešli pozrieť na VAR. Boli tu dva jasné tresty, ktoré nám nedali.Pre nás to boli všetko karty a pre nich nič. Toto sú pasáže, ktoré vás znepokojia a vyradia z hry. Rozhodca nebol spravodlivý. “

Dva konkrétne incidenty, o ktorých hovoril, prišli v posledných 20 minútach hry. Najprv Agüero, ktorý sa snažil dobehnúť na prihrávku Messiho, spadol v šestnástke cez Daniho Alvesa. Lopta bola vyčistená a Jesus vyrazil dopredu, aby položil na druhý gól Firmino. Ak to bol faul, potom sa hra samozrejme radikálne zmenila. Ale bolo to tak? Facebook Twitter Pinterest Nastal faul pri vytváraní gólu Roberta Firmina proti Argentíne? Fotografie: Nelson Antoine / AP

A práve tu vytvoril VAR ďalší problém. Na prvý pohľad to vyzeralo, že nič.Dani Alves, pokiaľ je to možné zistiť z repríz, sa díval na Messiho a narazil do neho Agüero. Jediným príťažlivým Argentínčanom bol v tejto chvíli Scaloni. Zdá sa, že nikoho z hráčov to netrápilo, hoci Agüero bol v hromade. Pravdepodobne to bolo skontrolované, ale z koľkých uhlov? Ako demonštrovala penalta udelená Anglicku v semifinále majstrovstiev sveta žien, to, čo sa môže javiť ako neškodné z jedného uhla, môže vyzerať veľmi odlišne od druhého.

Druhý incident bol skôr než miernym kontaktom. Keď sa Nicolás Otamendi presadil v ľavom rohu, Arthur zablokoval jeho nájazd ramenom. Pri prvom prezeraní sa opäť nezdalo nič neobvyklé, niečo také, čo sa deje v pokutových územiach stále.Ale čím viac uhlov bolo vidieť, tým viac sa ukázalo, že Artur, zatiaľ čo v podstate stál na mieste, zafixoval si rameno a zastrčil ho smerom k Otamendimu, aby zabezpečil, že kontakt bude ťažký. Je to faul?

Toto je ďalší výsledok VAR: nikto, bez ohľadu na to, koľko futbalu sledovali, nemôže celkom dôverovať vlastným očiam. Pudoví hráči, rozhodcovia a diváci sa rokmi budovali, pocit, že niečo jednoducho vyzerá ako faul, už neplatí. Horšie je, že zákon je v rôznych časoch a na rôznych častiach ihriska odlišný. Niektoré veci – incidenty v kolónke alebo vedúce k cieľu – budú skontrolované a vytvorí sa z nich objektívna zodpovednosť; iní nebudú.Bývalo to tak, že pichnutie na pol ceste by prinieslo píšťalku, ale v krabici by sa vám asi dalo uniknúť; teraz sa polarita obrátila a najmenší kontakt v krabici môže spôsobiť sankcie.

V minulosti, hoci sa Messi a Scaloni mohli sťažovať, je pochybné, či by to niekto za hranicami najparanoidnejšieho argentínskeho fanúšika bol. vo výsledku videli niečo nepriaznivé. Ale aj keď sa zdá, že nadpis v Claríne odsudzujúci „trápne chyby“ je prehnaný, je ťažké tu nepocítiť, že Messi mal aspoň bod o procese. Čo bolo skontrolované a ako opatrne?

A boli to pokuty? Úprimne, kto vie viac?