V prípade elegantného stopéra to nie je zbytočná otázka, naopak je úplne na mieste. A je potrebné ju rýchlo vyriešiť. “Už by som chcel mať jasno v tom, za koho budem hrať,” priznal v utorok večer v telefonickom rozhovore pre MF DNES. “Čím dlhšie sa to bude naťahovať, tým horšie pre mňa.”

Aby ste rozumeli: Stefan Simic od pätnástich reprezentuje Česko, v Prahe sa narodil, vyrastal a stal sa hrdým Čechom. Lenže povolávací rozkaz do áčka zatiaľ nedostal – ani v utorok, kedy tréner Jarolím oznamoval nomináciu na priateľské stretnutia s Islandom a Katarom. Zatiaľ patrí len medzi náhradníkmi.

A tak sa pred ním vzhľadom k jeho pôvodu opäť – ako už niekoľkokrát – otvárajú iné možnosti.

Lákavé, to treba uznať.

Čo tak obliecť modré bosnianskej tričko?V tom by nebol problém, pretože z Bosny pochádza jeho rodičia a on sám vlastné bosniansky pas.

Zvoliť by mohol aj šachovnicový dres Chorvátska, ktorému ako chlapec fandil a kde má aj korene. Poslednou možnosťou je Srbsko, ktoré môže ponúknuť veľké lákadlo: už si totiž vybojovalo účasť na majstrovstvách sveta v Rusku. Kto by si na ňom nechcel zahrať? Šimič by mohol, pretože jeho rodina v Bosne žila v Republike srbskej – získať pas by bolo jednoduché.

“Znie to lákavo, ale moc o tom nepremýšľam. Česko je pre mňa stále na prvom mieste, “uistil v utorok. Lenže to ešte nemusí znamenať, že v jeho farbách naozaj nastúpi.

S trénerom Jarolímom zatiaľ podľa svojich slov nehovoril ani raz, až v pondelok sa mu prvýkrát ozval reprezentačný manažér Jaromír Šeterle.Ostatní záujemcovia o jeho služby naopak klopú na dvere už dlho.

“Srbi ma chceli pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta dvadsiatok, ktoré vyhrali. Teraz sa viac ozýva Bosna a Chorvátsko, “opísal súčasný stav obrancu, ktorý v Crotone hosťuje z AC Miláno. “Tí kontaktovali priamo mňa, Srbi môjho otca.”

Záujem sa ešte zvýšil po malom Eure v Poľsku, ktoré sa Šimič vydarilo. Počas turnaja priznal, že Česko a Bosna sú pre neho pri rozhodovaní najpravdepodobnejší varianty, teraz zvažuje aj ďalšie ponuky. “Nikdy nehovorím nikdy a nezatváram si nikde dvere. Štát sa môže čokoľvek, “priznáva.

Tie slová by mala pánom z reprezentačného úseku znieť varovne. Nechať si utiecť taký talent? To by bol predsa hriech!Lenže zároveň sa dá pochopiť, že sa Jarolím a Šeterle nechcú unáhliť a konať pod tlakom.

“Uvažujeme o ňom bez ohľadu na to, či by nemohol hrať za inú krajinu,” ubezpečil Jarolím. A Šeterle dovysvětlil: “Má šancu byť donominovaný. Ale nechceme podľahnúť a povolať ho len kvôli záujmu odinakiaľ. Ide o to, aby mal výkonnosť na reprezentáciu Slovenskej republiky. ”

Podobný prípad Česko rieši na tak vysokej úrovni prvýkrát. Nedávno mu Kanada odlákala záložníka Krisa Twardeka, ktorý patrí anglickému Millwall, pred viac ako desiatimi rokmi Rakúšania presunuli vtedy nádejného brankára Bartolomeja Kuru. Ale Šimič, to je iná liga.

Zdá sa, že rozhodnúť môže už nasledujúci víkend.