V piatok zaskočil domácu jedničku Robina Haaseho a poslal Čechov po prvom dni do vedenia 2: 0. “To bola moja výhra roka,” rozprával Lukáš Rosol s ohľadom na spackanú tohtoročné sezónou.

V nedeľu nastúpil Rosol k rozhodujúcemu piatemu duelu daviscupovej baráže v Haagu. Za nerozhodného stavu 2: 2 na zápasy mal práve on zaistiť účasť Čechov vo Svetovej skupine aj pre rok 2018.

Nepodarilo sa. Rôsol podľahol Thiemo de Bakker v štyroch setoch 6: 3, 4: 6, 4: 6 a 4: 6.

Český tím tak druhýkrát v histórii opúšťa elitnej šestnástku Davis Cupu. Naposledy zostúpil v roku 2005, keď podľahol výberu Nemecka.

Pritom 32-ročný Rosol do stretnutia nevstúpil zle.Vytáhl Čech dominoval na servise, takmer nepochybil a keď dvakrát získal súperovo podanie pohodlne ovládol prvý set.

Postupne sa ale hra de Bakkera zlepšovala. Až 408. hráč svetového rebríčka často gestikuloval na fanúšikov. Tí ho v oranžových farbách hnali za vyrovnaním.

De Bakker striasol úvodný stres, varioval údery, dobre sa pohyboval a v ťažkých chvíľach si vypomohol tvrdým servisom. Len ťažko český reprezentant hľadal zbraň na svojho súpera.

Zlomový moment celého zápasu prišiel v tretej sade. Rôsol po dlhej preťahovanie neudržal za stavu 3: 3 podaní. Českému tenistovi razom odišiel kvalitný servis a de Bakker potvrdil výhodu brejku a dostal sa do vedenia 2: 1 na sety.

Rosol neudržal servis ani pri úvodnej hre štvrtého setu.De Bakker naopak predvádzal hru nad svoje možnosti. Po dvoch hodinách a 40 minútach tak pri mečbalu poslal Rosol loptičku do autu.

“Myslím, že som mal vyhrať. Ona ale začal dobre servírovať, nedal mi moc šancu. Proste sa to blbo zišlo. Môžem povedať jedinú vec, že ​​sme to mali šancu doraziť všetci a pretieklo nám to medzi prstami, o to viac to mrzí, že sme viedli 2: 0, “hodnotil Lukáš Rosol v rozhovore s naším reportérom. “Nemyslím, že to bol najhorší zápas.To, čo som hrával na turnajoch, toto bol nadštandard, “doplnil.

Na antuke v Haagu okamžite prepukla “oranžová” radosť.

V budúcom roku tak budú Česi nastupovať v euro-africkej zóne.

Veselý súboj jedničiek nezvládol

Kým Jiří Veselý počas deblové soboty odpočíval, Robin Haase naskočil po piatkovej päťsetovej bitke s Lukášom Rosolom do štvorhry. Na kurte strávil dve hodiny a 40 minút, spolu s Matwe Middelkoop znížil na 1: 2, ale holandským reportérom po tom na tlačovej konferencii priznal.

“Pobolieva ma koleno.”

Možno aj preto Haase v nedeľu dopoludnia pred rozhodujúcou dvojhry s Jiřím Veselým netrénoval.Až v pravé poludnie zamieril na antuku v rodnom Haagu.

A vletel na ňu ako uragán.

30letému tenistovi vychádzali skrátené údery, dal zabudnúť na zranenia, výborne sa pohyboval a hnaný holandskými priaznivci predvádzal vynikajúce tenis. Veselého vôbec nepustil do hry a suverénne si dokráčal pre zisk prvej sady.

Zdalo sa, že Haase, 39. hráča rebríčka, je neporaziteľný.

“Na úvod hral neuveriteľne. Skoro všetko dal prvým servisom. Prišlo mi, že mi relatívne dobre čítal servis, bol vlastne všade, neurobil moc chýb a všetko vrátil. Hral veľa kraťasov, u ktorých som na úvod nevedel, ako ich spracovať, “hodnotil Jiří Veselý.

V druhom sete sa ale role prehodili.

Holanďan kopili nevynútené chyby, oprieť sa nemohol ani o prvé podanie.Naopak Veselý diktoval tempo hry, predvádzal podarené prohozy, kvalitne servíroval. Kým domáci tenista v prvej sade urobil iba štyri nevynútené chyby, v tej druhej už ich bolo hneď 13.

Skvelá hra Haaseho z prvého setu sa zrazu rozplynula. Naopak Veselý sa dostal do zápasu, vynikal aj pri forhendových úderoch a druhú sadu ovládol presvedčivo 6: 1.

Až tretí set ponúkol vyrovnanejší tenis. Na rozdiel od predchádzajúcich hier si obaja reprezentanti svedomito hájili servis, prestalo sa aj výrazne chybovať.

Nakoniec rozhodoval len jediný brejk.

Ten si na svoju stranu uzurpoval Haase v ôsmom geme, keď Veselý predviedol v zápase tretej dvojchybu a následne chyboval na dovtedy spoľahlivom forhendu.

Trochu som zneistel. Zápas sa tu bohužiaľ trochu zlomil.Aj keď som bojoval ďalej, on narástol, začal hrať ešte viac pri čiare, bol som prekvapený, že mi to rýchlo kontroval späť. Bral mi čas. Vytvoril si výhodu. Bohužiaľ som o podaní znova prišiel, “povedal Veselý.

Haase opäť vyzýval divákov, neskrýval emócie a domáce priaznivci svojho tenistu dohnali vo štvrtej sade k dvom mečbolům.

Po dvoch hodinách a siedmich minútach Haase znížil na 2: 2.

“Bolí to. Išiel som na kurt s tým, že by som to rád dotiahol a urobil tretí bod, “uzavrel Veselý.

Zo Svetovej skupiny Česi zostúpili len raz, po domácej prehre s Nemeckom v roku 2005. Naposledy baráž zvládli aj vďaka veselému predvlani v Indii.