PRIAMO ZO ŠPANIELSKA | Tie myšlienky mu naskakujú do hlavy. Občas s nimi zoznámi spoluhráčov aj trénerov v Liberci. Milan Baroš (35), jeden z najlepších strelcov českej reprezentácie, začína premýšľať o konci kariéry. Definitívne sa ale ešte nerozhodol. A dôkladne sa pripravuje na jar, nechce ho premárniť ďalším zraneniam.

Sadol si na lavičku, nasal svieži morský vzduch. Potom si napil vody. Milan Baroš si užíval príjemného slnečného počasia na sústredení v Španielsku, kde sa teplota počas dopoludňajšieho tréningu vyhupla cez pätnásť stupňov. Len jedna vec mu vadila. To, že nie je mladší, aby zvládol s tímom celý tréning.V jeho polovici sa víťaz Ligy majstrov odpojil, pretože mal inak uspôsobený tréningový režim. Hlavný dôvod: postupujúci vek.

Barošovi je tridsaťpäť a po väčšej záťaži jeho organizmus regeneruje pomalšie. Pritom chuť nestratil. Chce hrať, chce strieľať góly. Najlepšie každý zápas. Lenže telo starne a zranenia pribúdajú.

“Sám hovorí o tom, že možno je to jeho posledná sezóna,” pripustil tréner Liberca Jindřich Trpišovský pre denník Sport.

A ak Baroš začal túto úvahy rozvíjať intenzívne, potom je jasné, že chce byť na jar pripravený čo najlepšie. Pred každým tréningom chodia za kondičným trénerom i do posilňovne. Absolvuje naťahovacie cviky, silové veci. Všetko možné. A pokojne dvadsať alebo štyridsať minút.Nič nepodcení.

“Ale napríklad bude hrať aj budúci rok. To sa ešte uvidí, “dodáva Trpišovský s nádejou. Vie, český futbal by po Nedvědovi, Kollerovi či Jankulovski prišiel o ďalšieho veľkého hráča. Aktívne hrajúcich semifinalistov z EURO 2004 už veľa nie je.

“Bola by škoda, keby Milan skončil. Keď je zdravý a plný sily, stále je to mimoriadny hráč a je zážitok sa na neho pozerať. Ale je jasné, že najväčší úlohu zohrá zdravie, “uvedomuje si liberecký kouč.

Preto Barošovi, najväčší hviezde v tíme, posledné dva dni trochu uľavil. Naviac je po dlhom zranení, na jeseň bol dva mesiace mimo, takže doháňa silová a bežecká manka. “Človek sa nevracia ľahko, ale musím zaklopať, že Milan zatiaľ celú zimu trénuje.Je zdravý a odmakali takmer všetko. Tretí deň už bude opäť v stopercentnej záťaži, “teší Trpišovského.

Barošův špeciálny režim včera vyzeral tak, že popri naťahovacích cvikov zvládol s tímom cvičenia na prihrávky v priestore. Pravá, ľavá – to mu nerobilo najmenší problém. Potom šiel stranou, rovnako ako Martin Latka a Radim Breite, a pod vedením kondičného trénera si navádzal loptu od bránkovej čiary k hranici vápna a späť, aby následne pohyb s loptou pri nohe predĺžil až k deliacou čiare. Avšak maximálne len v rýchlejšom pokluse.

Keď skončil, posadil sa obďaleč a cez pol ihriska sledoval dve rozdelené party, ako si prihrávajú na malom priestore na dva dotyky.Následne, ako pilujú útočné a obranné situácie.

A ako by ste v jeho očiach čítali túžbu byť pri tom. Jeho cieľ je totiž jasný: rozohrať sa do formy a uspieť v boji o základnú zostavu. Len ten pocit o možnom konci kariéry, ktorý ho občas prepadne, je potreba zahnať čo najďalej od seba. Liberec pre to robí maximum.