Namiesto toho, inšpirovaný Angelo Mathews, Srí Lanka vyhral sériu a Anderson zostal slzy. Bola to ďalšia katastrofa v meste Headingley, ktorá v súčasnosti videl Anglicko v štyroch z posledných šiestich zápasov – v Južnej Afrike, Austrálii, na Srí Lanke av minulom roku na Novom Zélande – proti samostatnému víťazstvu proti Nový Zéland v roku 2013. Zo všetkých domáci test zápasov, to, s jeho historickou tendenciu pomáhať seamers, aspoň keď sa oblaky vracajú, by mal byť ten, na ktorom sa Anglicko darí.Namiesto toho neexistuje žiaden, na ktorom by sa mali zhoršiť. Rangana Heráta v Ríme sa pripravuje opäť v Headingley | Vic Marks Prečítajte si viac

Avšak nechávajte stranou mizerno absurdnú kontextovú predstavu o tom, že jablká kriketu červeného gule prilepíte do tej istej misy ako pomaranče bielej gule a prichádzate s nejakým bodom ovocia šalát rozhodnúť o medzinárodných špičkových psov tento rok v lete, tri-Test série proti Srí Lanke je ten, ktorý Anglicko by malo vyhrať.Iba päť z XI, ktorí v roku 2014 hrali v tejto poslednej hre proti nim – Alastair Cook, Joe Root, Moein Ali, Anderson a Stuart Broad – prežili vo štvrtok, ale napriek dohode pred tím, v hrách bol minimálny, pretože série vyhrá v Južnej Afrike, s jednou zmenou z ich najlepšej strany, vynútené smutnou chorobou a odchodom Jamesa Taylora. Ak je ešte veľa čo dokázať Alexovi Halesovi a Nick Compton (ten pravdepodobne si udržal svoje miesto len kvôli Taylorovej absencii, takže mali záujem o selektorov a manažment, aby dostali Jamesa Vinceho do boku), potom bezpečnosť pravdepodobne mať celú sériu, aby tak aspoň ponúkla šancu vysporiadať sa so značnou výzvou hrať bez toho, aby sa ďalej obávať trvalosti.Ak Anglicko vyhrá túto sériu a to proti Pakistanu, ktoré nasleduje, budú mať jedinečnú pozíciu pre držanie každej z deviatich trofejí, pre ktoré súťažia v dvojstranných sériách. Srí Lanka na druhej strane , sú trochu neporiadok (alebo prechod, ako je známe). Bowling bol konkurenčný, hovorí sa (aj keď v tvrdení Sanatha Jayasuriya, teraz selektora, že na Srí Lanke je “najlepší útok na svete” môže byť viac ako trochu hyperbole), ale samozrejme, potrebujete čas vyrovnať sa so stratou dvoch obrov hry v Kumar Sangakkara a Mahela Jayawardene. To, že polícia je poľutovaniahodná, je znepokojujúce, pretože to bola silná stránka.Zranenia, hlavne na ramene kľúčového démona Dhammika Prasad, a v prípade batsmanu Kusal Perera, zákaz drog (od prevrátenia) ďalej obmedzili svoje možnosti. Naposledy Mathews viedol živý tím, ktorý hral nad sebou; tentokrát sa môže bojovať o to, aby sa veci držali dohromady.

Neexistuje žiadna z obvyklých rozdielov týkajúcich sa Anglicka XI, ktoré Cook s radosťou oznámil. Znamená to, že Steven Finn sa pripojí k Andersonovi a Broadovi ako k tretiemu seameru.Finnovo preteky a akcie sú také krehké veci, ktoré môžu ľahko stratiť tempo a smer: niektoré jeho skoré bowlingy vedúce do testu boli znepokojením a nie je pochýb o tom, že Jake Ball, notárskamširský švadrid v družstve, bol vybraný ako životaschopná možnosť hrania skôr ako za skúsenosť s tímom senior.

Ak je však Cook a manažment šťastní, že Finn bude schopný nájsť takýto rytmus, ktorý je preňho taký dôležitý , tak je to jeho záznam o branke (113 v 29 testoch a najmä štrajk 47,44 míčov na branku, čo v Anglicku za posledných sto rokov bolo zlepšené len Frank Tyson, ktorého 76 braniek prišlo v 45.4), že jednoducho musí hrať.Ak nie je v piesni, nenájde Headingleyho ľahkým miestom na opätovné objavenie skutočnej synchronizácie bowlingu. Zostupom z kopca z konca Kirkstall Lane sa môže nadhadzovač prekročiť, takže sa musí vrátiť späť. Zoradenie kopca však môže byť bičom. Získanie správneho kroku nie je jednoduché.

Pre Cooka sa stáva medzník: ďalších 36 beží a stane sa prvým hráčom v Anglicku, ktorý bude mať 10 000 testovacích zápasov a celkovo 12 bodov. Samo o sebe to bude pozoruhodný úspech. Ale má celé leto, aby sa stal najmladším na dosiahnutie známky (v súčasnosti Cook je 31 rokov a 145 dní starý, zatiaľ čo Sachin Tendulkar bol 31 rokov a 327 dní, keď dosiahol číslo.Vzhľadom na to, že Cook práve hrá už tridsať rokov, bude najrýchlejší čas od svojho debutu, čo je v súčasnej dobe Rahul Dravid, za 11 rokov a 280 dní.